Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Reportáž skončila 9. 8. 2005 16:25

Návrat raketoplánu Discovery

Zdroj informací: iDNES s využitím serveru NASA, agentury Reuters a televize CNN.

13:50
Raketoplán zahájil první ze série čtyř manévrů, které mají pomoci snížit rychlost při průletu atmosférou.
13:42
Discovery vstoupil do horních vrstev zemské atmosféry. Je ve výšce zhruba 120 kilometrů nad Cookovými ostrovy v jižním Pacifiku.
13:36
Do vstupu do atmosféry zbývá deset minut.
13:33
Všechny tři motory raketoplánu jsou zažehnuty a fungují, oznámila NASA.
13:30
Zhruba za patnáct minut by měl raketoplán Dicovery vstoupit do zemské atmosféry. Tehdy na něj začne působit zemská gravitace. Nyní je asi 280 kilometrů nad Novým Zélandem a pokračuje v klesání.
13:12
Sestup z oběžné dráhy se podle NASA podařil. Raketoplán nyní klesá na výšku zhruba 120 kilometrů. To by mělo trvat asi půl hodiny.
13:10
Sedm členů posádky raketoplánu se vydalo na cestu k Zemi. Motory poběží 2 minuty a 42 sekund proti směru letu. Discovery díky tomu zpomalí, opustí oběžnou dráhu a začne klesat. Nyní je nad Indickým oceánem ve výšce 330 kilometrů.
13:08
Raketoplán by podle plánu měl přistát ve 14:12 SELČ na ranveji 22 na letecké základně Edwards v Kalifornii.
13:02
Pilot Jim Kelly by měl během několika minut zažehnout hlavní motor raketoplánu a zahájit tak sestup z oběžné dráhy. Další dva motory budou spuštěny později.
12:56
Discovery je ve vesmíru 13 dní a 20 hodin. Posádka se připravuje na zahájení sestupu zpět na Zem.

Počasí u mysu Canaveral donutilo řídící centrum změnit místo přístání raketoplánu.

  • Bouřka u mysu Canaveral

    Bouřka u mysu Canaveral - Televizní přenosové vozy čekají na přistání Discovery na mysu Canaveral. V pozadí je vidět bouřka, kvůli níž NASA přesunula přistání do Kalifornie. (9. srpna 2005) / Autor: Charles W. Luzier Reuters

11:16
NASA musela kvůli deštivému počasí a bouřkám v okolí mysu Canaveral na Floridě několikrát odkládat přistání raketoplánu. Nakonec se řídící centrum rozhodlo, že přesune místo přistání na základnu Edwards v Kalifornii.
Během pobytu v kosmu musela posádka Discovery opravovat plášť raketoplánu, který byl poškozen při startu. Podobná nehoda zavinila havárii Columbie. Oprava ve vesmíru proběhla úspěšně. - více zde

Start raketoplánu Discovery

  • Start raketoplánu Discovery

    Start raketoplánu Discovery - Raketoplán Discovery napodruhé úspěšně odstartoval. (26. července 2005 / Autor: Reuters

Raketoplán Discovery odstartoval na svou misi 26. července. Po dvou letech byl prvním americkým raketoplánem, který se vrátil do vesmíru. Lety byly zastaveny po katastrofě Columbie v roce 2003.