Naděje na zázrak trvá. Částice rychlejší než světlo sklidily potlesk

  19:00aktualizováno  19:00
Výsledky měření evropských vědců o objevu částic rychlejších než světlo prošly první úspěšnou zkouškou. Autoři je představili odbornému publiku ve středisku CERN a sklidili bouřlivý potlesk.

Publikum v posluchárně CERN při přednášce týmu z experimentu OPERA | foto: Kathy Grim

Dario Autiero měl řadu důvodů se pátečního odpoledne bát. Ve čtyři hodiny odpoledne našeho času nastoupil před k prasknutí nabitou posluchárnu ve výzkumném středisku CERN, měl před sebou těžkou práci. Musel přesvědčit kolegy z oboru, že neudělali žádnou hloupou chybu a skutečně přišli s výsledky, které mohou naprosto zásadním způsobem změnit moderní fyziku.

Detektor v italském Gran Sassu totiž údajně objevil částice, které se pohybují nadsvětelnou rychlostí. Něčeho takového by žádná hmotná částice (a neutrino má hmotnost, byť jen nepatrnou) neměla být schopna. Více o objevu, který by mohl vést k výrazné změně ve fyzice najdete zde.

Kde najít podrobnosti

Záznam celé přednásky můžete najít na stránkách organizace CERN na této stránce.

Pro úplnost dodávám i odkaz na tiskovou zprávu CERN (zde). A také zprávu vědců z experimentu Opera pro jejich kolegy, která je na serveru arXiv dostupná z této stránky.

Když se prezentace vědců rozběhla, ukázalo se, že alespoň pro dnešek tým Opery žádnou velkou porážku neutrpí. "Je jasné, že to je seriózní výsledek a tým nikdy neudělal žádnou banální chybu," říká Jiří Chýla z Fyzikálního ústavu Akademie věd a jedním dechem dodává: "Což neznamená, že není špatně." 

Seminář neodpověděl (a ani nemohl) na všechny otázky, které se kolem práce vznášejí. Auteriovi se však podařilo vyvrátit většinu těch nejtriviálnějších pochybností. Například to, že vědci nepočítali s rotací Země či zpomalením GPS signálu používaného k měření času v atmosféře.

Odborníci ale například budou potřebovat čas k ověření, že statistické metody, které tým používá, lze skutečně použít k dostatečně přesnému určení času a především místa vzniku měřených částic.

Také jsme se nedozvěděli, jak si vysvětlují fakt, že dosavadní měření neutrin žádná "nadsvětelná" nezachytila. Týká se to především měření neutrin z výbuchu supernov, která k nám dorazila přesně na čas - tedy rychlostí světla. (Jen pro zajímavost: Rozdíl může být způsoben tím, že měla mnohem nižší energii než neutrina měřená Operou. Ale protože závislost mezi energií částice a její rychlostí experiment nedokázal odhalit, je to pouze spekulace, kterou musí ověřit či vyvrátit další pokusy.)

Zatím tedy rozhodně není jasné, jestli jsme opravdu vstoupili na fyzikální terru incognitu, nebo ne. Ale už víme, že tvrzení o nadsvětelných částicích se musí brát vážně. Letošní vědecký podzim bude nečekaně rušný.

CES 2019

Veletrh spotřební elektroniky CES se koná od 8. do 11. ledna. Tradičně se představí novinky ze světa smartphonů, televizí a ostatních IT odvětví. Sledujte dění z veletrhu CES 2019 online.

Mezi žhavá témata letošního veletrhu patří sítě 5G a autonomní automobily. Samsung představil modulární microLED televizi, LG srolovatlenou OLED obrazovku do podstavce. Vyzkoušeli jsme také první smartphone s ohebným displejem.

Témata: CERN, GPS

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Další z rubriky

Když zemřel, někteří lidé tomu odmítli věřit. I za to mohly „fake news“

Falešné zprávy (ilustrační snímek)

Termín fake news se vžil v posledních několika letech a i díky tomu by se mohlo zdát, že jde o fenomén doby...

Žijeme v době kuřecí. Podle vědců bude drůbež znakem současnosti

Ilustrační snímek

Průmyslové chovy brojlerů jsou podle skupiny vědců možná tím nejlepším biologickým dokladem vlivu člověka na Zemi....

Homeopatie není vědecká, shodli se v Rozstřelu protivníci. Proč jí lidé věří?

Farmaceut Tomáš Cikrt (vlevo) a homeopat Jan Matyáš v diskusním pořadu iDNES.cz...

Účinnost homeopatie není podložena klinickými studiemi, říká EASAC. Přesto jde stále o velmi oblíbenou alternativní...

Najdete na iDNES.cz