Vysílač Zelená hora u Chebu | foto: Wikipedia/Lubor Ferenc/CC BY-SA 4.0

Končí pozemní Barrandov, Nova a Prima na západě Čech v DVB-T

  • 8
Po vynucené několikaměsíční přestávce pokračuje přechod na nový televizní formát pozemního vysílání podle hlavního plánu. V karlovarském kraji si tak budou muset diváci komerčních televizí ve formátu DVB-T zajistit jejich příjem buď z nějaké placené platformy, nebo prostřednictvím nového standardu DVB-T2.

Zkušenost s přechodem na nový formát pozemního televizního vysílání již diváci v nejzápadnějším kraji Česka mají. Letos v únoru se museli vyrovnat s vypnutím vysílačů šířících signál České televize v DVB-T. Většina z nich si patrně již pořídila nový set-top box nebo televizní přijímač, které jsou schopné zajistit příjem nového standardu DVB-T2. 

Hlavní kanály televizí  Barrandov, Nova a Prima již nyní mohou chytat v přechodové DVB-T2 síti, nebo přešli na jiný formát příjmu, jako je IPTV, satelit, či kabelová TV. Ti, kdo zůstávají u pozemního televizního vysílání, však budou muset své přijímače přeladit. Minutu před půlnocí 8. července se odmlčí nejen DVB-T vysílače s programy Barrandov, Nova, Nova Cinema, Prima a Prima Cool, ale i přechodové DVB-T2 vysílače. 

Nově tak budou moci využít šíření programů prostřednictvím finální sítě 22 (multiplex 22, mux 22) na kanálu 38 nebo z vysílače Tři kříže v Karlových Varech na 34. kanálu. Přechod se týká především hlavních vysílačů Cheb – Zelená hora a Jáchymov – Klínovec. To může u společných antén znamenat zásah anténářské společnosti. 

„Vysílače DVB-T sítě 2 vypnou v Chebu – Zelené hoře a Jáchymově – Klínovci na kanále 35. Současně přechodová DVB-T2 síť změní kmitočet z kanálu 31 na kanál 38. Proto budou muset diváci přeladit své přijímače a upravit společné televizní antény,“ vysvětlují v tiskové zprávě České radiokomunikace.

Boříme mýty o DVB-T2. Speciální anténu nepotřebujete, vysvětlují experti

Tímto krokem pokračuje další fáze přechodu na nový televizní standard pozemního vysílání, který byl u nás kvůli koronavirové pandemii přerušen v půlce března, právě v době, kdy se mělo na DVB-T2 přecházet v Karlovarském kraji. Naše přerušení způsobilo problémy divákům v některých pohraničních oblastech u Polska, protože severní sousedé pokračovali ve svém přechodu podle mezinárodně zkoordinovaného plánu. Vše bylo nakonec vyřešeno.

Celý proces přechodu na DVB-T2 bude dokončen 29. října 2020. Posledním vysílačem, kde proběhne přepnutí, bude vysílač Valašské Klobouky – Ploštiny.

Nejdříve veřejnoprávní, pak komerční

Obecně lze v rámci přechodového plánu počítat s tím, že divák bude muset přelaďovat několikrát. Nevypínají se totiž všechny programy naráz. Prakticky pokaždé je finální fáze přechodu na DVB-T2 zahájena vypnutím současného vysílání programů České televize. Ty jsou šířeny v rámci jednoho multiplexu, tedy balíku programů na jedné frekvenci. 

Stále však běží komerční programy na dalších multiplexech, ale i na ně dochází v průběhu několika měsíců. V Karlovarském kraji se například poslední DVB-T vysílače odmlčí až v srpnu. To přibude i finální multiplex 23, který nyní obsahuje i vysílání ve 4K/UHD. Konkrétně šíří program NASA TV. 

A aby to nebylo tak jednoduché, spolu s vysíláním v současném DVB-T formátu se vypnou i tzv. přechodové multiplexy přicházejícího standardu DVB-T2, které běžely nějaký čas souběžně s tím současným.

To může zmást některé uživatele, kteří již přešli na DVB-T2 příjem, ale najednou o programy z přechodového multiplexu přijdou. Většina přijímačů sice automaticky naladí tyto programy na nové frekvenci, ale ke smazání z původních pozic bude potřeba lidského zásahu.

V podstatě si tak uživatel musí hlídat dvě věci:

  • Pokud ještě přijímá pozemní signál v DVB-T formátu, tak by měl mít nejpozději v den jeho vypnutí již připravené zařízení, které je schopné přijímat signál ve standardu DVB-T2. Také může využít jinou platformu, kterou příjem pozemní televize nahradí. Situaci komplikuje skutečnost, že se nevypínají všechny multiplexy najednou, ale postupně v různých termínech. Ty je třeba si hlídat, najdete je v přiložené tabulce.

Přehled termínů přechodu na nový formát pozemního televizního digitálního vysílání DVB-T2 s změnami od července 2020.

  • Pokud již přijímá DVB-T2 signál, tak by se měl prakticky ihned po vypnutí již zmíněné přechodové sítě DVB-T2 naladit na vysílání na konečných frekvencích, které by měly vydržet vysílat zhruba deset let. Může se stát, že některé přechodové sítě DVB-T2 budou vysílat ještě nějakou chvíli po termínu vypnutí současného vysílání. Uživatel tak bude donucen přejít na novou frekvenci o něco později, jako se stalo u vysílačů sítě Praha – Žižkov a Cukrák, kde bylo vysílání přechodových sítí prodlouženo až do 30. ledna, přestože k vypnutí DVB-T došlo již na začátku ledna.

Kmitočty multiplexů digitální televize

  • V obou předchozích případech je také třeba myslet na to, zda uživatel nevyužívá společnou anténu, kde může vzniknout potřeba výměny či doplnění tzv. kanálových vložek. Případně správně nasměrovat anténu, aby se zamezilo rušení z jiného vysílače.

13. listopadu 2019