Kutilství už není o nedostatku věcí, řekl v Rozstřelu ředitel festivalu Maker Faire

  • 41
Programový ředitel festivalu Maker Faire Praha Jiří Zemánek je srdcem kutil, a tak se nelze divit, že první festival tvůrců v Česku je jeho srdeční záležitost. Co na tomto veletrhu můžete zažít a vidět, jste se mohli dozvědět v Rozstřelu.

Již v sobotu otevírá své brány na pražském Výstavišti veletrh Maker Faire, kde si dají dostaveníčko hobby tvůrci, technologičtí kutilové, bastlíři a vynálezci všeho druhu. Bude jich více než 150 a představí své bláznivé i zcela seriozní projekty. Akce se koná o víkendu 23. a 24. června 2018 v Průmyslovém paláci a ve studiu Rozstřelu nám ji představil její programový ředitel Jiří Zemánek.

Maker Faire je globální síť festivalů, kterou vytvořila redakce časopisu Make v San Francisku. Akce, která slaví úspěch po celém světě, se v České republice bude konat poprvé. Loni proběhlo 221 Maker Fairů ve 45 zemích. Celkově je navštívilo 1,5 milionů lidí.

Rozstřel přinesl nejen informace o festivalu, ale také praktickou ukázku toho, co můžete na festivalu zažít například 3D tiskárnu, která „tiskne“ z čokolády. Jiří Zemánek představil i projekty, které řeší na svém vědeckém pracovišti na Elektrotechnické fakultě ČVUT, a poradil, kam si třeba zajít vytisknout své výtvory na 3D tiskárně nebo co použít ke zautomatizování domácnosti.

Kutilové sobě

„Kolem sebe můžeme vidět renesanci kutilství, vyrábění a lidé se vracejí k tomu, že něco vyrábějí a tvoří a festival na to staví,“ popisuje Zemánek důvod vzniku Maker Faire. Je to podle něj  oslava lidské tvořivosti.

Organizátoři si zakládají na to, aby to byl festival pro všechny, odborníky i laiky, kluky a holky i pro jejich rodiče. Platí to jak pro návštěvníky, tak pro vystavovatele. Nekomerční vystavovatelé navíc dostali místo na výstavišti zdarma.

Hnutí, které vzniklo na základě tohoto renesance kutilství je známé i tím, že své náklady sdílí.

„V Česku se tolik nenosí se s těmi svými výtvory pochlubit a to chceme i trochu změnit,“ říká programový ředitel festivalu Maker Faire Lidé se tak mohou navzájem lépe propojit a třeba své nápady navzájem propojit nebo se i vzdělat.

Kutilství v minulosti vyplývalo z určitého nedostatku. Nyní je to jiné. Motivace není především v nedostatku, ale v tom , že je to baví a že mají určité puzení v tom, přenést myšlenku do reálného života.

Maker Faire USA

Podívejte se na naši reportáž ze San Matea

Někteří „vystavovatelé“ prostě jen přijeli ukázat svoje vlastnoručně sestrojené...
Maker Faire (San Mateo 2016)
Každý si mohl udělat svého robůtka z kartáčků na zuby
Adam Savage na Maker Faire (San Mateo 2016)

Lidé mají i více možností, jak své nápady uvést do fyzického výrobku, Hodně tomu pomáhají 3D tiskárny, které umožňují v počítači navržený model jednoduše nechat vytisknout a nemuset se tak někde trápit u soustruhu. Takový model si můžete vytvořit sami nebo si upravit již vytvořený model, který si stáhnete ze specializovaných stránek. Pokud 3D tiskárnu nemáte, můžete využít některou v tzv, otevřených dílnách, z nichž jedna vzniká i v Praze.

Jak taková 3D tiskárna vypadá, mohli diváci přímo ve studiu, kde se představila čokotiskárna, neboli 3D tiskárna, která místo plastu využívá jako materiál potraviny.

Záznam celého Rozstřelu s Jiřím Zemánkem, ředitelem Maker Faire Praha:

Léčba rakoviny i malované vajíčko

Kam může vést kutilství ukázal Zemánek i na příklade z vlastní praxe. Na své fakultě tak například vytváří speciální zařízení, které umožní pohybovat s mnoha malými objekty, což se může hodit například v lékařství při použití jako mikropinzeta. Ve spolupráci v projektu Biocentex se zkoušejí zlepšit analytické metody, které mohou například zlepšit detekci rakoviny.

Více kutilský byl ale úspěch s pomalovaným vajíčkem, které bylo „inženýrským způsobem“ pomalováno pomocí robota, aby se pomocí staré animační technologii rozpohybovalo. Videa si všimli i v Jižní Americe, kde autora pozvali do speciálního pořadu, kde vystupoval po boku slavné zpěvačky Shakiry.

Optický klam roztančil kraslice (video: Jiří Zemánek, ČVUT)

Aktualizace: Do článku jsme doplnili video a další odkazy.