Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 25. září 2023 Zlata

Pan Brouček komentuje technické novinky uplynulého týdne

Známého Pražana a „ctnostného vlastence“ pana Matěje Broučka snad není třeba představovat. Čtenáři se s ním už desetiletí vydávají na cesty do 15. století, kde se pan Brouček hrdinně vrhá do husitských válek a jako správný „moderní“ Čech nezapomíná myslet na svou kapsu. Stejně tak vzlétá pan Brouček na Měsíc, kam žabař Armstrong otiskl podrážku své kosmoboty dávno po tom, co náš milovaný hrdina provedl zevrubnou analýzu Měsíčňanů i jejich úchvatné země.

Chutný losos a dámské foťáky aneb Výlety pana Broučka do 21. století

A nyní čeká našeho „Největšího Čecha“ další výlet, neboť přijal angažmá iDNES a stává se speciálním zpravodajem Technetu. Jeho smlouva s panem Svatoplukem Čechem nedávno vypršela a on jí resolutně odmítl prodloužit, neboť dost už bylo nebezpečných cest do historie a neznámých krajin. Pan Brouček jako správný požitkář ví, co znamená kariéra novináře – dlouhé vyspávání, kupa tiskových konferencí s delikátními jídly doplněnými a velmi slušné platové ohodnocení. Co více si může pravý český človíček přát?

Konec řečí, právě nám přišla urgentní zpráva, že pan Brouček vypil na Vikárce čtrnáctou desítku a je připraven na cestu do budoucnosti, kde se hodlá poprat se všemi těmi úchvatnými digitálními hračičkami, které se zrodili v 20. týdnu úchvatného roku 2005.

Připoutejte se tedy, prosím, držte si klobouky, jedeme z kóóópc…

 • PalmOne v hotelu Arion

Hned první dostaveníčko s technickou novinkou měl pan Brouček 18. května v hotelu Arion na Malé Straně, kde mu byl představen zcela nový a revoluční produkt společnosti PalmOne. Jedná se o kapesní počítač zvaný LifeDrive. Jeho hlavními přednostmi je použití 4 GB MicroDrive disku pro ukládání dat, snadná synchronizace jakýchkoliv souborů mezi ním a stolním počítačem (případně notebookem), možnost sledovat filmy, poslouchat hudbu či se připojit přes Wi-Fi na internet. Nechybí ale ani slot pro SD/MMC karty. Do našich obchodů se LifeDrive dostane už během června a má být prodáván za cca. 18 tisíc korun s daní. To se panu Broučkovi nezdá jako příliš lidová cena, ale vzhledem k tomu, že se jedná o kapesní počítač stojící díky svým specifikacím a funkcím nad produkcí ostatních výrobců, je jasné, že za bůra ho určitě nikde neseženete. Více informací se dozvíte na adrese http://euro.palmone.com/roe/

 

 • Kupa nových televizí LG.Philips

Když už měl pan Brouček dost francouzských kozích sýrů a marinovaného lososa, kterými ho v Arionu pohostili (ano, ti novináři se opravdu nemají špatně), jal se zkoumat zcela novou paletu LCD televizorů společnosti  LG.Philips. Ty budou mít na sobě nálepku s dvěma magickými písmenky „HD“ (High Definition), což znamená, že si na těchto krasavcích v pohodičce pustíte HDTV programy či v budoucnu HD-DVD či Blu-ray disky se super kvalitními filmy (k této problematice se ještě pan Brouček dostane později).
Televize budou dodávány s úhlopříčkami 37, 42 a 47 palců, přičemž rozlišení jejich displejů bude 1920x1080 bodů, což jsou, jak pan Brouček později pracně spočítal, celé 2 megapixely. Kontrast displejů vám také určitě vyrazí dech, neboť dosahuje poměru 1600:1. Jako lahůdku na závěr si nechává pan Brouček informaci o tom, že LG.Philips představí i televizor s úhlopříčkou 55 palců - bude se jednat o největší sériově vyráběný LCD panel na trhu. Pan Brouček se nyní jen obává, aby se mu to štíhlé monstrum vešlo do jeho pokojíčku mezi všechny ty husity, které si přivezl jako suvenýr ze svého druhého neoficiálního výletu do 15. století minulé léto. Krom toho nyní našeho hrdinu tíží jiná věc, která mu značně stěžuje výběr nové televize. O ní nám podal následující zprávu.
Jukněte na www.lgphilips-lcd.com

 • Hitachi a miliardy barev

Známý výrobce kvalitních plazmovek a LCD televizí totiž představil takzvaný H4 panel, který umožňuje na plazmovém displeji zobrazit až 68 miliard barev a na LCD rovnou miliardu. Pan Brouček nemohl uvěřit svým očím, když uviděl obraz modelu 42PD7200, který je zatím jediným zástupcem plazma televize tohoto druhu na světě. Hitachi to dokonce ani nepřehnalo s cenou, která se u zmiňovaného modelu s úhlopříčkou 42 palců pohybuje kolem 100 tisíc korun, což není vzhledem k unikátnosti zařízení až tak mnoho. Během prezentace se pan Brouček zajímal o jídla „promítaná“ na obrazovce dokonce více, než o ta skutečná, pod nimiž se prohýbaly okolní stoly. Když se ale rozhodl pro nějakou tu úchvatně vypadající pečínku nenápadně a samozřejmě hbitě sáhnout, čekalo ho velké zklamání spolu s vykloubenou rukou.

Výrobci by se tedy měli dle pana Broučka zaměřit nikoliv na kvalitu zobrazení, ale na možnost zasahovat do televizní reality, která prý často vypadá opravdu chutně, obzvláště po sedmé, když na jistém kanále roztáčí magická vařečka obtloustlé mužíčky kolem plotny. Více na www.hitachi-ee.com

 • Fotíme a blejskáme s Nikonem

Další cool novinka je z oblasti digitálního fotografování, společnost Nikon se rozhodla trošičku poškádlit kamaráda Sony a uvádí na trh klon jeho ultra malé, ultra lehké a ultra sexy hitovky DSC-T7. Mr. Brouček nám sdělil, že produkt ponese označení Coolpix S2, bude mít stejně jako Sony T7 2,5 palce velké LCD a 5MP rozlišení. Svými rozměry ale staršího nevlastního brášku nepřekoná. Za zmínku prý ještě stojí, že bude S2 tzv. splash-proof, nebo-li odolný proti cákancům, což je věc, pod kterou si lze představit všelicos. Každopádně je jisté, že každý bude tuto vlastnost považovat za naprosto úžasnou a děsně in, i když nebude mít nejmenší tušení, kolik vody může na S2 cáknout.

 
Nahoře Sony, dole Nikon. Porovnejte sami. Podobnost čistě náhodná?

Více se nám z mistra Broučka nepodařilo vylomit, neboť ho mnohem víc než fotoaparát zajímal marinovaný mořský úhoř a černý kaviár na takových těch miniaturních chlebíčcích, které každý drží neobratně mezi prsty a ony se mu snaží všemožně vyskočit, aby přistály v bujném poprsí vedle stojí m’lady. Ehm…ale to přeci jen odbíháme od tématu.
Podrobnější info na www.nikon.com

 • Dámy s Kodakem

I když vlastně ne tak úplně, neboť další zprávička je věnována něžnému pohlaví. Společnost Kodak si pro dámy a slečny digitálního věku totiž přichystala speciální fotoaparáty, které by měly uspokojit všechny jejich tužby, tedy, rozhodně ne všechny ty, na které právě teď, pánové, myslíte, ale ty v oblasti digitální zábavy. Na trhu se brzy objeví dva modely 5MP digitálních fotoaparátů řady V menších než balíček karet. Aparáty se vejdou tudíž do každé kabelčičky a mladé slečny si je budou moci vzít na pěkně našlápnuté párty, kde pro takové miniaturní fotopřístroje najdou zajisté uplatnění. Samozřejmě nemohou čekat nějaké bůhví jak kvalitní obrázky jako z fotoděla s objektivem delším než jejich podpatky. Více informací poskytuje www.kodak.com

 • Pořádné rozlišení do ruky ze země vycházejícího slunce

Japonští inženýři v Sony makají dnem i nocí, odmítají dovolené a zůstávají v práci dlouho po skončení pracovní doby. Takhle je to ostatně v celém Japonsku, nejen v Sony, a Evropští podnikatelé a manažeři mohou svým šikmookým kolegům jenom tiše závidět, neboť ti jejich Broučkové a Broučkandy mají tendenci navštěvovat zaměstnání co nejméně, na co nejkratší dobu a s nejmenším možným pracovním úsilím. Ale k věci, nebudeme dráždit „pracovitý“ český lid, neboť levicová ruka se zdá být stále silnější a tak raději přejdeme rovnou k úžasné věcičce, kterou si pro nás Sony přichystalo. Jedná se o první HD kameru určenou pro běžného spotřebitele.

 

Produkt nese označení HDR-HC1 a nabízí obraz ve standardu 1080i, díky kterému budou záběry vašich dětí, dovolených či oslav v úžasné kvalitě. Pan Brouček si sice při zmínce o 1080i mumlal pod vousy cosi o prokládaném obraze, který stojí při rychlých scénách za houby a že by upřednostňoval formát 720p s nižším rozlišením, ale progresivním obrazem. Zdá se, že je pan Brouček skutečně náročný kameraman a měl by si spíše pořídit HDC-1000, studiovou kameru umožňující záznam ve formátu 720p, 1080i a dokonce 1080p (p jako progressive, i jako interlanced - prokládaný). Cena této mašinky by se měla na americkém trhu pohybovat kolem 90 tisíc dolarů, takže by měl rozhodně pan Brouček začít šetřit už nyní, neboť  do sprna, kdy má produkt oficiální premiéru, nezbývá mnoho času. Nám obyčejným smrtelníkům postačí handycam HDR-HC1 za ubohé 2 tisíce dolarů a s prokládaným obrazem.
Více informací vám nabídne tisková zpráva zde http://news.sel.sony.com/pressrelease/5930

 • Bitka formátů – modrý proti modrému

Jak jsme již slíbili výše, pan Brouček se nyní vrací k problematice nosičů schopných pojmout video ve vysokém rozlišení. Jak to zatím vypadá, nebude se jednat o nepokoje způsobené rasovými rozdíly, neboť oba formáty mají laser stejné barvy. Organizace pro ochranu datových práv tedy mohou zůstat naprosto klidné.
Pan Brouček však nyní přichází se šokující zprávou, sdělil nám, že právě probíhají mírová jednáni mezi Toshibou stojící za HD-DVD formátem a Sony stojícím za Blu-ray.

Situace ale není vůbec jednoduchá, protože ani jedna strana nehodlá svůj opravdu velmi drahý projekt smést ze stolu. Je proto pravděpodobné, že bychom se mohli dočkat formátu zcela nového, který by kombinoval výhody obou původních. Jak krásně zní tyto informace našim uším. Panu Broučkovi bylo ovšem ze strany Toshiby řečeno, že k dohodě nemusí vůbec dojít a tak se chudák pan Brouček stále bojí, že tato High Definition schizofrenie skončí až pár let po tom, co jedna strana tuhou bitvu vzdá, zatímco spotřebitelé budou nuceni mít doma „HD-DVD, Blu-ray, DVD, DVD-R/RW, DVD+R/+RW, DVD-RAM, CD, CD-R, CD-RW“ rekordéry/přehrávače.
Nějaké to info je například na www.hddvd.org

 • Zapařte si s Logitechem

Hračičkou k pohledání ze sféry „audio“ jsou nová sluchátka Logitech, s nimiž si pan Brouček pohrál na veletrhu E3, kde mu k nim rovnou vrazili do ruky nové herní konzoliště Sony PSP s tím, že jsou sluchátka určena speciálně pro něj. Co více říci, pokud nechcete svou novou konzoly znásilňovat sluchadly od mpétrojky, pořiďte jí nové Logitechy, aby byla vaše domácnost „calm and quiet“, jak by řekli Amíci, nebo-li „tichá a klidná“, jak by řekli Češi. Cena sluchátek byla pro USA stanovena na 30 doláčů bez jednoho centíku, což se nezdá jako mnoho, ale vsaďte se, o co chcete, že u nás tyto krasavy 750 Kč stát nebudou. Podrobnější info zde www.logitech.com

 

 • Vystřelte si z iRiveru!

Těsně před dokončením našeho krátkého živého zpravodajství se pan Bouček ještě narychlo zjevil v redakci, aby nám ukázal obrázky nejnovějších pistolí od společnosti iRiver. Jejich ráži se ale roztržitému Matějovi nepodařilo zjistit. Co ho ale totálně dostalo do kolen, byly hudební funkce těchto smrtících věciček. Citujeme jeho vyjádření: „Nyní už nemusíte nosit na zádech mohutný gramofon a vozit před sebou trakař s deskami, když si chcete vyrazit do války za tónů vašich oblíbených hudebních mistrů, ale stačí zakoupit nové revolvery iRiver, do nichž se vejde po patřičné úpravě desek nespočet.“ Pan Brouček není se situací v oblasti MP3 přehrávačů ještě plně sžitý a tak musíme celou zprávu uvést na pravou míru. iRiver samozřejmě nepřestavoval zbraně, nýbrž novou řadu flashových přehrávačů nazvanou T10. Design playerů může vzdáleně připomínat revolver a to pana Broučka zřejmě úplně zmátlo. Přístroje budou dodávány v několika barevných provedeních s plně barevnými displeji a paměťmi o velikosti 256, 512 a 1024 MB. Hups na www.iriver.com

To je pro tento týden vše, pan Brouček se s vámi loučí, ale ne na dlouho, neboť se s ním budete nyní v tomto informačním bloku Technetu setkávat týden co týden.

Autor:
 • Nejčtenější

Američané upravili tank Abrams na nebezpečné výlety do města

Tank M1 Abrams byl vyvinutý jako náhrada zastarávající řady tanků M48/M60 Patton a protiváha nové generace sovětských...

Nový obrněnec z Francie pro 21. století. Průzkumný Jaguar má ničit i tanky

Vzhledem k historii své země, francouzská armáda musela a musí plnit úkoly i na jiných válčištích, než je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sonda přivezla vzorky z planetky, která by v budoucnu mohla narazit do Země

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír v neděli provedla jedinečný manévr. Ve výšce 102...

I v Čechách existují anomálie, co se nedají snadno vysvětlit, popisuje ufolog

Premium Jednou z nejhezčích věcí na ufologii je, že se člověk pořád vzdělává, říká ufolog skeptik Vladimír Šiška. „Jednou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Němci se o mobilizaci dozvěděli téměř hned. Co ještě věděli v září 1938?

Seriál Letní putování s Technetem po bývalých polních letištích všeobecné mobilizace roku 1938 končí. Navštívili jsme jen část...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

OBRAZEM: S prvním bizjetem přišli v roce 1954 Francouzi, ale měl jednu vadu

Business jet, nebo také bizjet, je proudové letadlo určené pro privátní lety v neveřejné letecké dopravě. Zpočátku to...

Analýza nemožného. Rodina přeletěla železnou oponu v balonu vlastní konstrukce

Bylo 7. září 1983, 22 hodin 15 minut. U jihomoravské obce Božice nedaleko státní hranice se od země odlepil...

Philips Hue již nemá jen svítit. Kamery pohlídají dům a poznají sousedy

Chytré osvětlení je podle průzkumů společnosti Philips první věc z kategorie „chytrá domácnost“, kterou si lidé pořídí...

OBRAZEM: První závod ultralehkých balonů se představil nad údolím Berounky

O uplynulém víkendu se v Letech u Dobřichovic uskutečnil první mezinárodní závod ultralehkých balonů v historii pod...

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...