Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 29. listopadu 2021 Zina

Windows 10 neposílají vaši fotografii Microsoftu. Ale problémy tu jsou

Navzdory původně velmi pozitivnímu přijetí vyvolávají Windows 10 i řadu obav. Zejména co se týče ochrany soukromí uživatele a toho, kolik informací o něm vlastně zjišťují a posílají na servery Microsoftu. Z velké části jsou přehnané, ale je lepší projít si nastavení.

Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Od vydání nového operačního systému se objevila řada alarmujících tvrzení. V pirátských kruzích vyvolaly paniku zprávy o tom, že podle smluvních podmínek může být na počítači s Windows 10 automaticky vyhledáván nelegálně získaný software a následně znemožněno jeho další používání. Některé torrentové trackery kvůli tomu dokonce blokují přístup uživatelům s tímto operačním systémem. Jinde se zase objevila děsivá tvrzení, že nová Windows posílají Microsoftu snad úplně vše, od veškerého textu, který kamkoli napíšete, až po vaši fotografii pořízenou webkamerou bez vašeho vědomí. Pravda bude zřejmě o poznání střízlivější, v některých ohledech má však redmondská firma určitě co dohánět.

Je třeba dávat pozor už při instalaci

První problém nastává ihned po instalaci systému, při prvotním nastavení. Zde doporučené (a tedy výchozí) nastavení Microsoftu aktivuje sběr relativně velkého množství dat. Dá se přitom předpokládat, že toto „expresní“ nastavení potvrdí většina uživatelů. Co tedy všechno zapíná?

Ve výchozím nastavení Windows 10 odesílá Microsoftu:

 • diagnostické údaje
 • chybová hlášení
 • stránky, které navštěvujete
 • co a jak píšete
 • koho máte v kontaktech
 • kde se nacházíte
 • kdo jste (identita)
 • další osobní data v případě využívání cloudového úložiště
 • podezřelé soubory (antivirová ochrana)

Kromě plných diagnostických údajů a chybových hlášení, odesílaných průběžně za účelem zlepšování stability operačního systému jsou to i věci, se kterými bychom nutně nemuseli počítat. Jde třeba o webové stránky, které navštěvujete (kvůli filtru SmartScreen), údaje o lokaci počítače nebo i vaše kontakty a to, co píšete – zde jde zřejmě hlavně o to, „jak“ píšete, kvůli personalizaci.

Zároveň je vám při těchto nastaveních přiděleno určité ID používané pro cílenou reklamu jak v prohlížeči Edge, tak i v programech z Windows Storu, které reklamu obsahují. Pokud se následně rozhodnete přihlašovat přes on-line účet Microsoftu místo lokálního přihlášení, jsou vaše nastavení a řada dalších dat také odesílána a ukládána v cloudu. Dále můžou být odesílány některé soubory z vašeho počítače – jde o nastavení Windows Defender, antivirového programu, a slouží k prozkoumání podezřelých souborů, zda jsou, nebo nejsou bezpečnostním rizikem.

Nastavení po instalaci

Krok za krokem

Microsoftem doporučená nastavení. Pokud je chcete upravit, klikněte vlevo dole...

Microsoftem doporučená nastavení. Pokud je chcete upravit, klikněte vlevo dole na "přizpůsobit nastavení"

První obrazovka "pokročilých" nastavení. Přizpůsobení a stálé reklamní ID asi...

První obrazovka "pokročilých" nastavení. Přizpůsobení a stálé reklamní ID asi můžete bez problémů vypnout. Určování polohy může být užitečné.

Druhá obrazovka "pokročilých" nastavení. SmartScreen je bezpečnější nechat...

Druhá obrazovka "pokročilých" nastavení. SmartScreen je bezpečnější nechat zapnutý.

Zde se můžete přihlásit přes váš on-line účet Microsoft. Pokud o něj nestojíte...

Zde se můžete přihlásit přes váš online účet Microsoft. Pokud o něj nestojíte a chcete se přihlašovat přes účet místní, klikněte vlevo dole na "přeskočit tento krok"

Na této obrazovce si pak můžete zvolit uživatelské jméno a heslo pro místní...

Na této obrazovce si pak můžete zvolit uživatelské jméno a heslo pro místní účet.

Je toho tedy docela dost, ale na druhou stranu je téměř u všeho celkem jasné, proč k odesílání dat dochází a k čemu Microsoftu slouží. Například odesílání diagnostických dat a chybových hlášení (samozřejmě anonymizovaných) je velmi rozšířená praktika, je z nich následně zkoumáno, co většina uživatelů v programu dělá, kam kliká, kterých možností si naopak vůbec nevšímá apod. Pro vývojáře se jedná o velmi cenné údaje a ideálně vede třeba k lépe navrženému uživatelskému rozhraní.

Zpravidla tato hlášení neobsahují žádná data, která by mohla identifikovat konkrétního uživatele, ale například jen údaje o hardwaru počítače. U ostatních věcí je třeba si před rychlým odsouzením uvědomit, že v dnešní době, ať už je to špatně, nebo ne, jsou podobné praktiky spíše standardem, a Microsoft tedy rozhodně nepůsobí v roli prvotního ničitele uživatelského soukromí.

Sleduje i Google

Uživatelé telefonu s operačním systémem Android jsou na podobné sledování zvyklí. Kvůli pohodlným funkcím Google Now mají například zapnuté nonstop sledování polohy. Asistent také pročítá jejich e-mail nebo sleduje, co vyhledávají, aby mohl doporučit nové články.

Pokud například máte mobil s Androidem, jste přihlášení přes váš Google účet a používáte doporučované nastavení, jsou na serverech Googlu uloženy údaje prakticky o každém vašem pohybu, stejně tak historie navštívených webových stránek a hledaných výrazů.

I klávesnice si pamatuje, co a jak píšete a na základě toho se vám sama snaží nabídnout dokončení právě psaného slova. Bez sbírání všech těchto údajů by sice telefon (nebo teď už i počítač s Windows 10) fungoval, ale o poznání hůře a méně „chytře“.

Některým uživatelům ale podobná výměna, tedy data o sobě za pohodlí a více funkcí, vadí a nestojí o ni. Velkým problémem pak může být to, když podobné funkce a s nimi spjatý sběr dat nelze zcela vypnout.

Co se dá v nastavení změnit?

Windows 10 mají celou jednu sekci nastavení věnovanou soukromí, která je relativně rozsáhlá a nabízí dost možností pro „nápravu“, pokud jste po instalaci zvolili doporučená nastavení a následně si to rozmysleli. Vypnout se zde dá řada věcí. První je reklamní ID sdílené napříč aplikacemi, pak následuje možnost vypnout zmíněný filtr SmartScreen. Zde však stojí za zvážení, zda ho neponechat zapnutý, zejména pro méně obezřetné uživatele to může být užitečná bezpečnostní pomůcka. Pokud se však rozhodnete pro jeho vypnutí, je možné, že ho budete muset ještě zvlášť vypnout v nastavení prohlížeče Edge (pokud ho budete využívat). Zde je nastavení skryté až v upřesňujících nastaveních.

Následně se dá vypnout odesílání dat o našem psaní, které by mohlo vadit už více lidem a jeho okamžité pozitivní přínosy pro uživatele nejsou tak jasné. S touto volbou je spjaté ještě nastavení v kategorii „Řeč, rukopis a zadávání“, kde můžeme vypnout personalizaci psaní a jiných služeb. Tady zatím nejspíše ani nemáte moc co získat, pokud ji necháte aktivní. Získané poznatky o vás jsou nutné hlavně pro fungování digitální asistentky Cortana, která podle zahraničních recenzentů funguje dobře a je užitečná. Nicméně v ČR zatím není podporovaná, rozhodnutí, zda poskytovat řadu dodatečných informací o sobě výměnou za další funkcionalitu můžete tedy zatím odložit.

Nastavení soukromí

Natavení soukromí. Zde můžete vypnout část nastavení, která jsou v případě...

Natavení soukromí. Zde můžete vypnout část nastavení, která jsou v případě expresní instalace zapnutá. SmartScreen můžete nejspíš nechat zapnutý, stejně jako poslední možnost. Reklamní ID a informace o tom jak píšete, už tak důležité asi nejsou.

Nastavení "personalizace". Pokud vidíte "poznat mě", je funkce vypnutá. Jde asi...

Nastavení "personalizace". Pokud vidíte "poznat mě", je funkce vypnutá. Jedná se asi o největší sběr dat, která jsou nutná pro funkci Cortany - ta ovšem u nás není dostupná, proto byste o nic neměli přijít, pokud se odhlásíte.

Další problematické nastavení je ukryto ve Windows Update. Fakt, že sám uživatel nemůže manuálně vybírat, které aktualizace se nainstalují, a vše probíhá automaticky, je už známý, ale když se prokliknete přes dvě nabídky, zjistíte nejspíš, že vaše Windows jsou nastavena tak, aby sdílela stažené aktualizace s ostatními přes internet. Tento systém připomíná torrenty nebo jiné peer-to-peer přenosy a má sloužit pro zrychlení stahování aktualizací a odlehčení serverů Microsoftu.

V tomto případě nejde o problém ochrany soukromí, ale pokud máte třeba internetové připojení omezené měsíčními limitem, nejspíše z něj nebudete chtít podobným způsobem ukusovat. Místo úplného vypnutí se dá také nastavit sdílení aktualizací pouze s počítači na lokální síti, což vám naopak v případě, že máte doma více počítačů s Windows 10, může ušetřit stahování z internetu.

Nastavení Windows Update

Nastavení aktualizací. Pokud chcete vypnout automatické sdílení, musíte...

Nastavení aktualizací. Pokud chcete vypnout automatické sdílení, musíte nejdříve kliknout na "upřesnit možnosti".

Dále ještě "Zvolit způsob doručování aktualizací".

Dále ještě "Zvolit způsob doručování aktualizací".

Tady už můžete vypnout automatické sdílení stažených aktualizací. Máte-li doma...

Tady už můžete vypnout automatické sdílení stažených aktualizací, pokud chcete. Máte-li doma více počítačů s Windows 10 na stejné síti, může stát za zvážení možnost sdílet pouze s nimi.

Zatím tedy situace není nijak tristní. Nastavení jsou vesměs jasná a o co nemáte zájem, to jde bez problémů vypnout. U zjišťování polohy ho můžete třeba povolit jen vybraným programům, stejně tak u přístupu ke kameře či mikrofonu. Ale nastavení zpětné vazby a diagnostiky už bohužel tak ideální není.

Co se změnit naopak nedá

Microsoftem doporučené nastavení odesílaných dat je „úplná“, pokud při instalaci „vypnete“ odesílání těchto informací, pak se nastaví na úroveň „rozšířená“. Sami ještě můžete zvolit úroveň „základní“, sběr a odesílání těchto diagnostických dat však ve verzi Windows Home nelze zcela vypnout. Podle serveru Ars Technica to není možné ani ve verzi Professional, pouze v edicích Enterprise a Server. Oficiální web přitom uvádí, že doporučované nastavení oproti těm nižším může shromáždit například i „...systémové soubory a snímky paměti, které můžou neúmyslně obsahovat části dokumentu, na kterém jste pracovali, když došlo k problému“.

Přestože Microsoft tvrdí, že pokud budou odeslaná data obsahovat i osobní údaje, nebudou sloužit k cílení reklamy ani kontaktování uživatele, ale pouze k řešení potíží, některým lidem může samozřejmě podobný rozsah dat přijít už jako příliš. Dobrou zprávou je, že už i nastavení „rozšířené“ by nemělo nikdy obsahovat žádná osobní data, a nejnižší nastavení by mělo odesílat už jenom úplné minimum. Nicméně absence možnosti úplného vypnutí je vždy nepříjemná a automaticky pak budí podezření. Pro Microsoft jsou podobná data samozřejmě velmi cenná a je pochopitelné, proč se snaží jejich sběr učinit co nejrozšířenějším, nicméně možnost se z něj zcela odhlásit by v systému měla určitě být.

Odesílání diagnostických dat

Nastavení odesílání diagnostických dat. Může se zdát, že se dá vypnout, ale...

Nastavení odesílání diagnostických dat. Může se zdát, že se dá vypnout, ale není tomu tak.

Všechny možnosti, které vám Windows v tomto ohledu nabízí - zcela vypnout se...

Všechny možnosti, které vám Windows v tomto ohledu nabízí - zcela vypnout se funkce nedá. Úroveň základní a rozšířená by však neměla nikdy obsahovat osobní data, pouze technické informace.

Windows 10 navíc zřejmě ne vždy poslouchají na sto procent. I pokud si všechna nastavení soukromí pečlivě projdete a povypínáte, co jde, budete se přihlašovat přes místní účet a vypnete on-line vyhledávání v nabídce Start, bude se váš systém občas připojovat k internetu za ne úplně jasným účelem. Dle jednoho zjištění zvědavce na síti Reddit, které se nám podařilo ve vlastních testech reprodukovat, dochází při vyhledávání v nabídce Start k připojení na bing.com, a to i v případě, že máte on-line vyhledávání stejně jako všechna další zmíněná nastavení vypnuté. Jde zřejmě pouze o soubor cookie a samotný obsah, který napíšete, odesílán není. K žádnému připojování nicméně není v tomto případě důvod, obzvlášť když je v jeho rámci obsaženo ID (kód) vašeho počítače.

Podle Ars Technica pak i v případě, že ze Startu odstraníte veškeré „live tiles“, tedy automaticky aktualizovaná pole například s aktuálním počasím či zprávami, stejně se zřejmě systém jednou za čas připojuje na portál msn.com a stahuje aktualizované informace. Zde nejde samozřejmě o nic děsivého, ale opět není důvod, aby k připojení samovolně docházelo. I toto zjištění jsme ověřili. Podobná zjištění hlásí kromě Ars Technicy třeba i velmi podrobný článek na root.cz.

Jak je to s tím pirátským softwarem?

Jde o úplně jinou smlouvu

Zmíněná zpráva o možnosti vyhledávat a blokovat pirátský software se zakládá na této větě:

„Můžeme automaticky kontrolovat vaši verzi softwaru, který je nezbytný k poskytování služeb, a stahovat aktualizace nebo změny konfigurace softwaru (zdarma) k aktualizaci, zdokonalení a dalšímu rozvoji služeb, včetně aktualizací a změn, které vám zabrání v přístupu ke službám, v hraní padělaných her nebo používání nepovolených hardwarových periferních zařízení.“

Ta se ve smluvních podmínkách opravdu nachází. Nejde ovšem o smlouvu týkající se Windows 10, nýbrž o služby společnosti Microsoft (Microsoft Services). Tyto služby zahrnují například Office 365, Xbox live nebo hry na Xbox a PC vydané Microsoftem, nikoli software třetí strany. Prolézat a blokovat vaše stažené hry a software na Windows 10 tedy MS podle smlouvy nemůže.

Poslední podobné nevyžádané připojení, o kterém Ars Technica informovala, má probíhat na adresu ssw.live.com, kterou běžně využívá cloudové úložiště OneDrive. K občasnému připojení ovšem docházelo, i když byl vypnutý, a nebylo úplně zřejmé, k přenosu jakých dat při něm dochází. Zde už při našich posledních testech na českém systému k takovému chování nedocházelo, na rozdíl od předešlých testů na anglické verzi. Je možné, že šlo o chybu, která byla odstraněna v rámci aktualizace. Každopádně je připojení aktivní pouze když je program spuštěný.

Není to tak horké

Zatím to vypadá, že největší problém s novými Windows, co se soukromí týče, je v „doporučených“ nastaveních. S nimi může systém odesílat opravdu rozsáhlé množství dat (ne však vaši fotografii nebo podobné věci) a možnost je upravit nemusí být zřejmá na první pohled.

Kam se Windows 10 připojují

I při nejpřísnějších nastaveních

 • arc.msn.com - Odsud se stahují aktuální informace pro tzv. live tiles, i pokud je ze Startu odstraníte
 • www.bing.com - Kdykoli začnete psát v hledání menu Start, i při vypnutém online vyhledávání, nedochází ale k přenosu vyhledávaného dotazu
 • fe2.update.microsoft - Windows Update, kontroluje dostupnost nových aktualizací a stahuje je
 • licensing.md.mp.microsoft.com a activation-v2.sls.microsoft.com - Kontrolují, zda jsou Windows aktivovány
 • geo-prod.do.dsp.mp.microsoft.com a další - Slouží pro sběr diagnostických dat

Odesílání diagnostických údajů navíc nelze úplně vypnout, sdílení aktualizací přes internet je zase „důmyslně“ ukryto pod několika nabídkami. Asi nejpodezřelejší nejvíce podezřelé je připojování k síti i v situacích, kdy k tomu není zřejmý důvod, třeba u toho vyhledávání. U něj však nedochází k přenosu vyhledávaného slova, takže o vyloženém šmírování se mluvit úplně nedá.

Autor:
 • Nejčtenější

Startujeme německý tankový motor z války, desetiletí pohřbený v bahně

Takhle zní zrekonstruovaný motor Maybach HL 120 TRM z německého útočného děla StuG. Strávil celá desetiletí pohřben v...

Padl jeden z důvodů, proč nemít Windows 11. Vraťte si Start a hlavní panel

S Windows 11 chce Microsoft vstoupit do nové éry používání počítačů a kvůli tomu změnil dvě z hlavních součástí...

Žádný rachot ani kouř. Prozkoumali jsme český vodíkový generátor elektřiny

Premium Generátor H2Base vyrábí elektřinu z vodíku a vzduchu, jediným odpadem je vodní pára. Může tak vyrábět elektřinu i v...

Ceny sluchátek, notebooků i telefonů padají. Black Friday startuje

Advertorial Úvahy nad vánočními dárky mnohdy zaberou člověku hodiny. Přeci jen chce člověk darovat něco hodnotného a pěkného, co...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sověti nasadili i parazitní letouny aneb jak bombardér nosil bombardéry

Během druhé světové války došlo i k bojovému nasazení parazitních letounů. V tomto případě to byly stíhačky Polikarpov...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

 • Další z rubriky

Microsoft vydává první aktualizace Windows 11. Na tu důležitou však čekáme

Bylo druhé úterý v měsíci, a tak společnost Microsoft vydala pravidelné aktualizace pro své produkty. Přibyla jedna...

Windows XP má za sebou 20 let existence, stále to ale nemá „za sebou“

Přestože jde o již dlouho zaniklý operační systém Microsoftu, aktuální data naznačují, že jej používá ohromující počet...

Připravte počítač na prodej tak, abyste později nelitovali

Premium S příchodem nové generace operačního systému Windows může vyvstat otázka, zda je na něj hardware stávajícího počítače...

Opravte si nepříjemné věci ve Windows 10

Windows 10 je jako celek dobrý operační systém. Má však své problémy, od nepředvídatelných restartů, zbytečného...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...

Verdikt lékařů manžel neustál, říká Hana Robinson o roztroušené skleróze

Zpěvačka Hana Robinson bojuje už řadu let s roztroušenou sklerózou, která mimo jiné ovlivňuje i hybnost rukou. K té se...