Ve Windows 7 je prý kritická chyba. Jde o funkci systému, uklidňuje Microsoft

aktualizováno  1:16
Při zevrubné kontrole diskové jednotky narazili někteří testeři nových Windows 7 na výrazné zpomalení systému, vysokou paměťovou náročnost a údajně i na modrou obrazovku smrti. Zvěsti o tom, že by kvůli tomu Microsoft odložil distribuci, jsou ale pravděpodobně liché. Chybu se zatím totiž ani nedaří univerzálně zopakovat.

Šéf Microsoftu Steve Ballmer, když ještě netušil... | foto: Kužník, Nývlt

V poslední dostupné verzi Windows 7 byla objevena kritická chyba, fatální selhání nebo užitečná vlastnost. Záleží na tom, jak tomu říkáte. Zatímco někteří autoři označují problém za osudový a spekulují i o odložení prodeje Windows 7 na pozdější datum, jiní poukazují na jeho relativně malou závažnost, a dokonce i možné výhody.

Po nedávném problému s hacknutými Windows 7 (čtěte: Na internet unikla aktivovaná Windows 7. Každý je tak může mít zdarma), je to pro Microsoft v krátké době další zvěst, které musí čelit.

Celkově jde samozřejmě opět o demonstraci toho, jak je každá nová verze Windows bedlivě sledována, což spolu se senzacechtivostí novinářů i blogerů vede k podobným "soubojům". Podívejme se ale na tento konkrétní problém podrobněji.

Kontrola vadných sektorů disku spotřebuje většinu paměti

V čem tedy "chyba" spočívá? K reprodukci by podle zdrojů mělo stačit následující:

  1. Vyberte si disk se systémem NTFS (ne systémový).
  2. Zkontrolujte jej nástrojem ChkDsk.exe (Kontrola disku) se zapnutým přepínačem "/r" (zkontrolovat a opravit vadné sektory disku - "Scan for and attempt recovery of bad sectors").
  3. Údajně dojde k "nekontrolovatelnému nárůstu použité operační paměti a nakonec k pádu systému (BSOD - modrá obrazovka smrti).
Nárùst pamìti byl postupný...

Jason Mick z Daily Tech označuje tuto chybu za katastrofální (ačkoli původní titulek byl méně bombastický), tvrdí, že Microsoft vyhlásil "červený poplach", a oznamuje, že Windows budou pravděpodobně muset být stažena z výroby a jejich kód opraven.

Není to tak horké

Těmto radikálním prohlášením odporuje Ed Bott ze serveru CNET: "Je to sice znepokojivé chování (systému), pokud o něm nevíte, ale když se na to podíváte podrobněji, může to být spíše funkce než chyba." Naráží na fakt, že nárůst využité operační paměti přispěje k tomu, že disk bude dříve zkontrolovaný. "Šance, že by tímto způsobem někdy někomu spadl systém, je velice, velice malá a lze se tomu vyhnout."

Bott také zdůrazňuje, že onen údajně osudový přepínač "/r" není přednastaven jako výchozí a obvykle není využíván, a to ani u automatické kontroly některých USB disků, jak ji známe už z Windows Vista.

Uvádí také (neoficiální) komentář Stevena Sinofskyho, vedoucího divize, která má na starost Windows: "V tomto případě se nám nepovedlo pád systému reprodukovat. Úmyslem bylo využít více paměti a urychlit tak průběh kontroly, ale využití paměti je kontrolované - vždy je ponecháno alespoň 50 MB fyzické paměti. Předpokládali jsme, že když někdo použije přepínač /r, chce mít kontrolu a opravu co nejrychleji za sebou, spíše než že by během opravy pokračoval v práci. Ačkoli oceňuji drama, které se na internetu kolem tohoto rozpoutalo, měli bychom si uvědomit, že toto nejspíš nemá nejvyšší prioritu. Chyba, která by zpozdila vydání Windows, by musela být takového druhu, že by se jí nešlo vyhnout a velké množství lidí by na ni naráželo při každodenní práci."

Reprodukovatelnost problému s chkdsk.exe

Microsoft nyní údajně chybu testuje na 40 strojích, aby posoudil její relevantnost. Zatímco některé blogy a články tvrdí, že chybu reprodukovaly na mnoha různých sestavách u 32bitové i 64bitové verze, jiné sice hlásí nárůst paměti a mírné zpomalení systému, ale žádný pád systému, nebo dokonce obrazovku smrti.

Pokusili jsme se chybu, prozatím neúspěšně, reprodukovat na Windows 7 (7100) 64 bit:

Chkdsk.exe jsme spustili z konzole (cmd.exe) na 300GB NTFS partition

Chkdsk.exe jsme spustili z konzole (cmd.exe) na 300GB NTFS partition.

Nárùst pamìti byl postupný...

Nárůst paměti byl postupný... Sledujte graf vpravo dole, ukazuje využití fyzické operační paměti.

A zastavil se na cca 3,1 GB pro chkdsk.exe. Celkovì bylo vytíženo 97 až 98 % fyzické pamìti.

A zastavil se na cca 3,1 GB pro chkdsk.exe. Celkově bylo vytíženo 97 až 98 % fyzické paměti.

Pøestože systém se mírnì zpomalil, všechny ostatní aplikace byly nadále ovladatelné. Celý tento èlánek jsem napsal, zatímco kontrola systému nadále probíhala. I video v HD rozlišení fungovalo bez problémù.

Přestože systém se mírně zpomalil, všechny ostatní aplikace byly nadále ovladatelné. Celý tento článek jsem napsal, zatímco kontrola systému nadále probíhala. I video v HD rozlišení fungovalo bez problémů.

Po dokonèení kontroly využití pamìti kleslo na normální hladinu.

Po dokončení kontroly využití paměti kleslo na normální hladinu.

Pokud testujete některou z nejnovějších verzí Windows 7 a podaří se vám chybu zopakovat a zdokumentovat, pošlete nám e-mail.

UPDATE: Náš čtenář replikoval chybu na VMware - Windows 7 Ultimate x64 (verze 6.1.7600). Objevil se mu dialog varující před nedostatkem paměti (měl vypnuté swapování) a skutečně došlo k využití téměř celé paměti, systém nicméně nespadl.

Tento případ opět demonstruje, že Windows 7 budí vášně, kdekoli se o nich píše, a mnozí s touto pozorností kalkulují. Svědčí o tom i titulky článků, které - ač nevycházely z vlastního testování - neváhaly označit chybu za fatální. Tentokrát se ale zdá, že červený poplach probublá.

Fotoaparát, kterým jsem chtěl vyfotit BSOD na Windows 7, mám ale stále připravený.

Zdroje:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Další z rubriky

Aplikace pro tablety: Vyzkoušejte nový bezpečný a superrychlý prohlížeč

Nové aplikace k nedělní koupeli (ilustrační snímek)

Kdo je nespokojený s rychlostí načítání webových stránek, může vyzkoušet testovací verzi připravovaného internetového...

Facebook a spol. postihl velký výpadek. Problémy měli lidé v Evropě a USA

Logo Facebooku

Sociální síť Facebook postihl výpadek. Problémy měly tisíce uživatelů po celém světě. Nejvíce potíží hlásili uživatelé...

Software zdarma: pusťte si Windows 95 nebo si dobře zálohujte data

Ilustrační foto – Windows 95

Připomenout si operační systém Windows 95 nabízí aplikace Windows95. Vykopírovat text z hlášení aplikace či operačního...

Najdete na iDNES.cz