Software zdarma: dolování textů z obrázku i při screenshotování

aktualizováno 
Převést text z obrázku, i když pořizujete snímek obrazovky, pomůže specialista ShareX. Nastavit jedním klikem citlivost myši či touchpadu v různých situacích je práce pro Mouse Speed Switcher. Uzamknout konfiguraci Windows například ve veřejných sítích je hračka pro FrontFace Lockdown Tool.

Ilustrační foto - notebook | foto: Creative Commons

ShareX 13 – open source

ShareX umí snadno, a hlavně rychle pořídit snímek obrazovky pracovní plochy v počítači a nasdílet ho prostřednictvím internetu. Mezi jeho mnoha dalšími funkcemi však najdeme i jednu specialitu a tou je OCR čtečka.

Dnes se nepodíváme na screenshotovací funkce tohoto zajímavého programu, ale na to, jak s ním lze převádět text na obrázku do editovatelné, tedy textové podoby. Pokud tak program použijete pro pořízení screenshotu, můžete si rovnou vybrat, zda má také text, který chcete zachytit, rovnou převést do textové podoby. A jestliže již nějaký screenshot s textem vlastníte, potom ho z něj můžete vyextrahovat – stačí ho zobrazit a použít screenshot ShareX. OCR v zásadě skenuje a vyhledává text v obrázku a následně ho převádí na skutečný upravitelný text. ShareX přitom patří mezi ty lepší rozpoznávací programy. Nejenže mu nečiní problémy české znaky, ale míra přesnosti je opravdu na vysoké úrovni. Funkci aktivujete tak, že v programu kliknete na Capture -> Text capture (OCR). Vyberete oblast pro skenování a necháte text převést. Potvrdíte, že má program použít na to určený nástroj a v novém okně vyberete volbu Czech – tak budou znaky převedeny v pořádku s diakritikou. Mimochodem, pokud byste chtěli pořizovat screenshot a k tomu také rovnou převádět texty, tak toto aktivujete v části After capture tasks.

ShareX
Informace o programu
Operační systém: Windows 7 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ nejen screenshotovací program s OCR
+ perfektní převod
+ možnost provádět automaticky
- nepamatuje si výběr jazyka pro OCR
85 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (5,4 MB).

Mouse Speed Switcher 3.4 – freeware

Jinak se na notebooku pracuje v terénu a jinak v kanceláři. Pokud je dostatek místa, je možné využít pro lepší výkony klávesnici a myš. Co však dělat, pokud jste zvyklí na jinou citlivost u myši a jinou u touchpadu, či jen občas potřebujete zařízení krátkodobě zrychlit či zpomalit? Řešením je Mouse Speed Switcher.

Tento jednoduchý, ale geniální program nabízí snadnou možnost, jak přepínat mezi nastaveními. Nakonfigurovat lze až deset různých uživatelských profilů pro odlišná zařízení. To přijde vhod zejména v situacích, kdy se pracuje chvilku s myší a chvilku bez ní či je příliš pomalá, nebo rychlá (posouvání, nebo skrolování). Než abyste pokaždé museli otevírat nastavení myši a měnit parametry, stačí udělat rychlou změnu v tomto programu prostřednictvím ikony v systémové čísti hlavní lišty, anebo pomocí klávesové zkratky. V konfiguraci je mimo jiné možné vybrat, který režim bude přednastaven při startu Windows či zda se při změně režimu objeví informační okna.

Mouse Speed Switcher
Informace o programu
Operační systém: Windows 7 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ různá konfigurace pro každou myš
+ několik režimů nastavení
- uvítali bychom lepší uživatelskou přívětivost
80 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (1,9 MB).

FrontFace Lockdown Tool 4 – freeware

FrontFace Lockdown Tool umožňuje uzamknout a tím ochránit počítač se systémem Windows při jeho využívání na veřejných místech – například v hotelové recepci, knihovně, kavárně a jinde. Tak je možné poskytnout jeho služby lidem pro bezobslužné použití a není nutné se bát, že s ním budou dělat, co nemají. Své uplatnění si najde i všude tam, kde je nutné některé vlastnosti vyřadit raz dva.

Program umožňuje zakázat různé funkce a funkce systému Windows a zabránit tak uživatelům provádět změny v operačním systému. Mimo jiné jde o možnost skrýt hlavní panel, zakázat odhlášení či spuštění správce úloh, zabránit změně hesla atd. Software můžete také použít k zajištění nepřetržitého provozu vypnutím spořiče obrazovky, zakázat odesílání hlášení chyb, přechod do režimu spánku, či vypnutí monitoru apod. FrontFace Lockdown Tool neposkytuje rozhraní kiosku, je v něm však možné určit co jim může stát – výchozí stránka, či nějaký program, ze kterého lidé nebudou moci vyskočit, nebo v něm najdou rozcestník povolených aplikací.

FrontFace Lockdown Tool
Informace o programu
Operační systém: Windows 7 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: NE
+ řada možností pro omezení provádění změn v PC
+ lze nastavit výchozí program
- nezjištěno
85 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (4 MB).

XSearch 0.23 – freeware

Desktopové vyhledávání s příchodem nové generace Windows doznalo řadu změn. Některým však nevyhovuje, protože nemohou najít to, co hledají. Naštěstí jsou tu programy, které to změní.

XSearch na rozdíl od vyhledávací funkce Windows neběží na pozadí systému, a tak nevyhledává neustále dokola změny v souborech (neindexuje data). Při vyhledávání totiž obsah zadaného úložiště prochází v reálném čase a přesně tam, kde určí uživatel. Z toho také vyplývá, že hledání je pomalejší, ale tuto nevýhodu odstraňuje dalšími funkcemi. Má totiž podrobné nastavení – jaké typy souborů má prohledávat, jaké má vynechat atd. Při hledání je možné najít soubor i podle velikosti, typu, data (vytvoření, změny, poslední návštěvy), použít hexadecimální vyhledávání či nastavit, které soubory vynechat z hledání atd.

XSearch
Informace o programu
Operační systém: Windows 7 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: NE
+ nezatěžuje PC indexováním
+ řada kritérií pro vyhledávání
- rychlost hledání
- neprohledává texty uvnitř souborů
75 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (210 KB).

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. bude zahájen postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Poslední přistání chtěli utajit. Přístroje se tak třásly, že nešly odečíst

Do přistání zbývá 20 sekund a i teď přijde celá akce kapitánovi Kallbachovi jako šílený nápad. Krátká a ještě ke všemu...

Sílu nesmíte použít! Gorbačov v listopadu 1989 vyhrožoval KSČ tanky

Konec socialistických režimů ve střední a východní Evropě přišel nečekaně rychle i díky pasivitě Sovětského svazu. Jeho...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Příjemné roky u pumpy? Na trh vstupuje ropa z nových nalezišť

Těžaře ropy zřejmě čekají poměrně těžké roky, spotřebitele naopak příjemnější. Suroviny na trhu v příštích letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nenechal se vyprovokovat, stejně ho StB uvěznila. Ze strachu se zabil

Poslední byli z komunistického vězení propuštěni až na jaře v roce 1990. Říkalo se jim „iniciativníci“ a StB po nich v...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Nejlepší zkratka, kterou neznáte. Snímek obrazovky oříznete za sekundu

Jak nejrychleji udělat screenshot? Na vytvoření snímku obrazovky existuje řada specializovaných programů. Pokud ale...

Listopadový update Windows 10 se nahraje nebývale rychle, ale má málo změn

Společnost Microsoft právě nyní klasickým uživatelům distribuuje větší vylepšení Windows 10, které nese označení...

Microsoft asi chystá nové logo prohlížeče Edge, který má jádro od Googlu

Microsoft již nějakou dobu testuje novou verzi svého prohlížeče Edge, který má běžet na jádře systému Chromium. Tedy na...

Vyzkoušejte důkladné zabezpečení mobilu i tabletu nebo předpověď počasí

Vyzkoušejte aplikaci s aktuálními informacemi o Měsíci, Slunci a planetách, novou aplikaci s předpovědí počasí,...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.

Najdete na iDNES.cz