Fast CD Ripper 1.0

  5:00aktualizováno  5:00
Spolupráce s nejnovějšími mechanikami, podpora internetové databáze, ID3 v2 tagů a čtyř zvukových formátů včetně nejnovějšího Ogg Vorbis, to je vizitka grabovacího programu Fast CD Ripper 1.0.

Firma Litex Media má za sebou už slušnou řádku programů, které mají co do činění s kompresními zvukovými formáty, ať to již byly univerzální konvertory či speciální studio pro práci s WMA. Nyní vydává první specializovaný CD Ripper, jenž se už v názvu chlubí jednoduchostí a rychlostí.

Po nainstalování 4 MB distribučního setupu je vyžadován restart, a protože chceme mít Windows v pořádku, nebudeme se mu bránit. Po spuštění se objeví hlavní okno programu s výběrem CD mechaniky a jejím obsahem. Fast CD Ripper spolupracuje se systémovou knihovnou CD disků (CDPLAYER.INI), pokud se v ní informace o vloženém disku nenacházejí a jste právě připojeni k Síti, vyšle dotaz na CDDB databázi. V okně lze vybrat stopy pro grabování, přičemž každá může být stažena do jiného formátu, a také zadat doplňující informace (rok vydání, žánr), které budou zapsány do ID3 tagu.

Hlavní okno Fast CD Ripperu Fast CD Ripper dokáže grabovat Audio CD tracky do čtyř formátů: WAV, MP3, WMA a OGG. PCM Wave asi není nutné nijak komentovat, dále už je to zajímavější. Podpora MP3 je integrována pomocí jednoho z nejznámějších kompresorů vůbec, LAME. Tomu odpovídá i plný rozsah použitelných datových toků až do 320 kbps a výběr z módů Mono, Stereo, Joint Stereo, Dual Channel. Ripper však v neregistrované shareware verzi nepodporuje jednu ze stěžejních vlastností LAME, a to kompresi s variabilním datovým tokem. Přestože samotný LAME je zdarma, zde si za komfort, spojený s jeho snadnou konfigurací (přiznejme si, zadávání parametrů na příkazové řádce DOSu není speciálně u tohoto enkodéru žádný med), budeme muset připlatit. U formátu Windows Media Audio je podporována nejnovější verze 8, obsažená například ve Windows Media Playeru 7.1. Na počítači již musí být předinstalovaná, distribuce Fast CD Ripperu ji neobsahuje. Datový tok v rozmezí 5 - 192 kbps nabízí dostatečný prostor pro experimenty s kvalitou. Ogg Vorbis má pro neregistrovaného uživatele stejné omezení jako MP3, VBR is disabled.

Nastavení všeho, co se jen dá nastavit Posledním krokem před spuštěním grabování je nastavení podpory ID3 tagu, automatického vytvoření WinAmp-kompatibilního playlistu a módu kopírování audio dat. Ten může být vybrán automaticky podle detekované mechaniky (ATAPI 1,2/SCSI) či ručně, pokud by režim zvolený programem nevyhovoval. Při grabování lze také zapnout korekci chyb (jitter) podle poškození povrchu disku: Never - nejrychlejší pro nepoškrábaná média, při chybě pokračuje v kopírování; On Error - v případě chyby čtení a Always - nejpomalejší a nejkvalitnější mód. Při on-the-fly převodu do některého z kompresních formátů na rychlosti jednotky stejně nesejde, takže zde spolehlivější režim načítání dat práci nijak nezpomalí.

Jak už bylo zmíněno, Fast CD Ripper je shareware se zkušební lhůtou 14 dnů. Pak je třeba obětovat necelých pětadvacet dolarů za registraci, s níž získáte také přístup k uzamčeným funkcím. Grabber od Litex Media je rozhodně kvalitním dílkem pro snadný převod Audio CD do komprimované podoby, ale ničím nad podobnými aplikacemi nevyniká. Těžko jej doporučit, když existují neméně dobré freewarové ekvivalenty.

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: aktivujte si bezpečné virtuální brouzdání v Edge

Tipy a triky pro Windows 10

Po spuštěním virtualizované verze browseru Edge se už nemusíte bát vstupovat na potenciálně nebezpečné stránky....

Stáhněte si zdarma: výuka morseovky a pohodlné screenshotování

Ilustrační foto - kod

Porozumět, ale také se naučit morseovku pomůže výukový program Moresovka. Vytvořit screenshot nebo animovaná videa...

Tipy a triky pro Windows 10: domluvte nechtěným automatickým opravám

Tipy a triky pro Windows 10

Ukážeme vám, kde hledat slova přidaná do slovníku ve Windows a upravit je. Také se můžete podívat, jak zaznamenat kroky...

Najdete na iDNES.cz