Před 100 lety pokračovaly v Rakousku stávky kvůli hladu

  • 0
Reakce na snížení přídělů mouky, které provedla rakouská vláda 14. ledna 1918, na sebe nenechala dlouho čekat. Nepokoje a spontánní stávka vypukla ve vídeňské čtvrti Wiener Neustadt téměř okamžitě. Už 16. ledna, tedy pouhé dva dny po snížení přídělů, o tom informovaly noviny Sociálně demokratické strany Rakouska, Arbeiter-Zeitung: „Chceme, aby válka skončila co nejrychleji. Chceme mír na základě práva na sebeurčení.“

Stávky se začaly rychle rozšiřovat a rakouskému ministru zahraničí, hraběti Ottokaru Czerninovi, nezbylo, než odeslat varovný telegram císaři s výzvou k rychlému uzavření mírové dohody: „Jestliže se tak nestane, hrozí nám revoluce, protože tu není co jíst. Jde o vážné varování v těžkých časech,“ stálo v telegramu.

Lednová stávka se rozšiřovala i do dalších továren po celé zemi a dá se říci, že předcházela blížícímu se pádu monarchie. Rozhodně měla největší dopad na následující události v Rakousku-Uhersku včetně českých zemí.

Sociálně demokratická strana doručila vládě další požadavky, po kterých hrabě Czernin vydal prohlášení slibující ústupky. Sliby však nebyly splněny. Dělnická rada, která koordinovala jednotlivé stávky, přijala většinově po sporné diskusi výzvu k ukončení stávek. Po týdnu, 21. ledna 1918, byla vzpoura ukončena zatčením mnoha protestujících aktivistů.

V seriálu Před 100 lety připomínáme události z domova i ze světa, které se odehrály na den přesně před sto lety. Vzpomínáme na osobnosti z politiky, kultury i sportu. Popisujeme průběh válek, zrod revolucí i formování států. Zachycujeme úspěchy i nezdary klíčových postav historie, objevy a vynálezy.