Diskuze

Neúnosně dlouhá konference v Lausanne začala před 100 lety. Rozhodla o osudu Turecka

Před 100 lety začala v Lausanne další klíčová poválečná konference, která měla vyřešit složitou situaci na blízkém východě. Jednalo se několik měsíců. Nakonec Lausannská smlouva vyřešila otázku územního uspořádání Turecka po první světové válce a vytyčila turecké hranice přibližně tak, jak je známe dnes. Smlouva byla podepsána 24. července 1923.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Prosím vás, idnes, jsou události ve světě z dvacátého století, které si nezaslouží, aby se čekalo sto let na jejich popsání. Které například? Například události šedesátých let minulého století. Kde? Tak, já se dozvídám, že celosvětově. U nás to je jasný taky, že srpen 1968. Zrovna srpen 1968 u nás. Já jsem se sice narodil až deset let po této události v Československu, nicméně si myslím, že dodnes je tato událost nevysvětlena. Co ti mám na mysli? Zvací dopis, podepsání moskevských protokolů budou chápány jinak, když se otevřeně začne mluvit co se dělo jak v Sovětském svazu tak a to hlavně v Spojených státech amerických právě před touto události invazí vojsk varšavského paktu do Československa. Já tam směřuji. Víte, odpověď je jednoduchá a já ji můžu skrýt do této myšlenky: v roce 1967 vyšla v češtině kniha Honba za právem, v nakladatelství Naše vojsko, v překladu Karla Kyncla. Samotný Karel Kyncl se poznal s autorem této knihy, v originálu Rush to Judgment, Mark Lane. Co tím chci říct? Tato kniha pojednává a pochybnostech tzv komise na vyšetření atentátu na prezidenta Kennedyho. V roce 1967 byly Spojené státy americké již v plné síle zapojeny do války ve Vietnamu (dozvídám se, že eskalace války ve Vietnamu a zapojení pozemních sil USA do války ve Vietnamu byl následný po tzv Tonkinským incidentu). A teda moje otázka zní: myslíte si, že vydání knihy Rush to Judgment v roce 1966 britským vydavatelstvím, protože v USA k tomu Mark Lane vydavatele nanášel, vydání v Československu v roce 1967 mělo za následek, že někdo zpochybnil oficiální závěry události atentátu na prezidenta Kennedyho? A pokud je někdo zpochybnil, co udělalo veliké množství lidí, hlavně v Spojených státech amerických, kolik z nás dnes ve 21. století o tom ví? A jaký to má důsledky? To jsou vážně věci, když vezmete v úvahu, že vražda prezidenta Kennedyho byl státní převrat. Možná. V roce 1968 v dubnu a v červnu disko k dalším dvěma vraždám v Spojených státech amerických. Hlavně ta druhá, z června, právě v

0 2
možnosti
JS

J52a67n 34S54l96o34v43í39k

21. 11. 2022 14:49

Co má Turecko před sto lety společného s naším 68. nechápu. Pokud chcete požádat redakci o jiné téma, nemusíte spamovat diskuzi.

0 0
možnosti
TM

Hranice Turecka měla být ideálne několik set km východně za Konstantinopoli, dnes by bylo v té oblasti všechno jinak a Erdogan by se nechoval tak jak se chová. Jenže mocnosti si tehdy mysleli, že se Kemalovi podari udělat z Turecka v podstatě standardní evropskou zemi s lehkým nádechem exotiky. Velky omyl. Kdo poznal Turky někde v EU tak ví, že oni jsou myšlením pořád úplně někde jinde než průměrny Evropan.

4 0
možnosti