Jeden kabel na vše: obraz, zvuk, napájení i data

Jeden kabel na vše: obraz, zvuk, napájení i data | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Bez USB-C Power Delivery již notebook ani monitor nechceme. Ukážeme proč

  • 72
Pokud si to pohlídáte při výběru, již dnes můžete monitor a notebook propojit pouze jedním kabelem, který se postará úplně o vše, včetně nabíjení a napájení počítače. A některé monitory nabídnou i KVM přepínání, takže i se dvěma počítači na stole můžete mít skvěle uklizeno.

O tom, že Evropská komise a další orgány rozhodly, že od roku 2024 budou všechny telefony, tablety, notebooky, přenosné herní konzole, fotoaparáty, sluchátka, přenosné reproduktory (a spousta další spotřební elektroniky) pro nabíjení povinně využívat USB-C konektor, jste už určitě četli. Co jste však mohli přehlédnout, je dovětek, že všechna zařízení s příkonem vyšším než 15 W budou muset podporovat protokol Power Delivery.

Jinými slovy, zdroj (lidově „nabíječka“) od notebooku firmy A bude fungovat s notebooky společností B, C, D a zároveň s ní nabijete i telefon výrobce E a tablet od značky F. Což je uživatelsky skvělé jak pro denní provoz, tak pro cestování.

Že se Power Delivery hodí již dnes a nejen v případě přenosné elektroniky, si ukážeme na spojení notebooku a monitoru. Využili jsme k tomu profesionální 27" 4K monitor ViewSonic VP2768A-4K a notebook Acer Aspire 5.

Jeden kabel na všechno

Zvolený monitor má totiž v konektorové výbavě USB-C port s rozhraním USB 3.2, přičemž podporuje až 90W Power Delivery (PD) napájení a také přenos obrazu s zvuku přes rozhraní DisplayPort (DP). Notebook je osazen USB-C portem s rozhraním Thunderbolt 4 (který je s USB 3 zařízeními kompatibilní a PD a DP protokoly kompatibilní).

Jeden kabel na vše: obraz, zvuk, napájení i data

Znamená to, že když jedním USB-C kabelem (kvalitním, certifikovaným pro 100W PD) k monitoru notebook připojíte, běží tímto jedním kabelem obraz a zvuk z notebooku do monitoru a zároveň tímto kabelem monitor notebook napájí a nabíjí.

Na monitoru najdete i další dva USB porty a také gigabitový ethernetový síťový konektor. Pokud do USB portů připojíte třeba myš, klávesnici a webkameru a do ethernetového portu kabel od routeru, i všechna tato data přes onen jeden kabel s konektory USB-C poběží.

Vše fungovalo, jak mělo, jen Unifying vysílač od klávesnice a myši Logi jsme museli zapojit do 10 cm USB prodlužovačky – pokud byl zapojen přímo do monitoru mezi ostatní konektory, spojení vypadávalo. V prodlužovačce bylo standardně spolehlivé.

Větší pořádek na stole mít už asi nelze, a i proto je USB-C s PD a DP výbavou, kterou bychom dnes ani u monitoru ani u notebooku nepřehlíželi.

Vestavěný KVM přepínač

A když už jsme u nadstandardních možností připojení, můžeme si s monitorem ViewSonic VP2768A-4K ukázat ještě jednu funkci. Vestavěný KVM přepínač.

Monitor má vedle konektoru USB-C pro připojení k počítači a dvou USB-A portů pro připojení periferií ještě USB-B konektor s rozhraním USB 3.2, kterým jej můžete připojit k ... druhému počítači.

Jeden monitor, jedna klávesnice a myš (při focení se schovaly), dva počítače. Vestavěný KVM přepínač je šikovná věc.

Jakmile pak v menu přepnete ze vstupu USB-C na HDMI nebo DisplayPort, veškerý datový provoz je přesměrován na USB-B konektor.

Jinými slovy, pokud takto přepnete třeba z notebooku (USB-C) na desktop (například HDMI), tak můžete pokračovat v práci na stejné připojené klávesnici, myši, USB kameře a síťovém připojení, stačí dvě tři sekundy počkat, než v nově připojeném počítači vše nastaví. Datové spojení s prvním počítačem je v tu chvíli přerušeno.

Závěr

Obrovské přenosové rychlosti a zároveň schopnost uspokojit příkon až 100 W (v budoucnu 200 W) dělá z USB-C a Power Delivery kandidáta na ideální propojení zařízení, včetně notebooku a monitoru.