Test do 40 tisíc: levný Acer TravelMate 225X

  • 1
První v našem srovnávacím testu notebooků do 40 tisíc: na nejprodávanější řadě TravelMate 22x je už vidět její věk a naprostá chudost vybavení. Naopak stále exceluje s jedním z nejvýkonnějších procesorů, 14,1palcovým displejem, all-in-one koncepcí. Na značkový notebook v nejnižší kategorii takřka typizovaný mix záporů a kladů.

Acer TravelMate 225X - se základním vybavením a solidním výkonem

Na klasice českého trhu - nejprodávanější řadě TravelMate 22x - je už vidět její věk a naprostá chudost vybavení co do rozhraní a možností rozšíření. Naopak stále exceluje ve svých nejpřesvědčivějších bodech: má jeden z nejvýkonnějších procesorů, kvalitní, příjemný 14,1palcový displej, all-in-one provedení s disketovou jednotkou a optickou mechanikou v poměrně lehkém těle notebooku. Na značkový notebook v nejnižší kategorii má takřka typizovaný mix kladných a záporných stránek, tedy skělý výkon základních komponent versus  maximálně omezená přidaná hodnota (tedy neexistence nadstandardního vybavení).

Největším plusem Aceru je značný výkon, obsažený v základním balení: 20GB kapacita disku, 1333MHz úsporný mobilní procesor Celeron, 256 MB operační paměti - to vše z něj dělá dobrou volbu. Dokonce i dobou provozu na akumulátory nás přesvědčil (za tu vděčí zřejmě především mobilnímu procesoru). Většina z nás toho pravděpodobně nikdy nevyužije, ale plusem je též modulární koncepce optické mechaniky.

Pochvalu si Acer zaslouží za výběr operačního systému, sice bychom přivítali i variantu bez operačního systému Microsoftu (Linux, FreeDOS atp.), ale alespoň výběr mezi Windows XP Professional a Home Edition je uspokojující (trochu nepochopitelný je však rozdíl 3 000 Kč mezi WinXP Home a Professional verzí).

Příjemná klávesnice podtrhuje celkově dobrý dojem z ergonomického provedení notebooku. Je poměrně měkká, zpětná vazba doteku je jen slabší kliknutí, nijak neruší. Horší je však rozložení, příliš mnoho kláves bylo uspořeno - nejvíce nás zamrzel Home a End přístupné pouze přes dvojkombinaci Fn.

Poměrně dobře se podařilo Aceru vyrovnat s umístěním všech podstatných rozhraní (jiná než podstatná rozhraní Acer nemá) a mechanik - pouze disketová mechanika vysouvající se při práci "na koleně" kamsi do břišní oblasti je nedomyšlená, na boku by byla vhodnější.

Podobně jako u ostatních nejlevnějších notebooků Acer integroval pouze jeden PCMCIA slot, alespoň jak pro karty typu II, tak tlustší typ III. Nevýhodou je značně omezená nabídka rozhraní; zde může Acer sloužit jako pravzor toho, co by v notebooku opravdu nemělo chybět - a jak hodně vám toho chybět bude. Nic krom sériového, paralelního, VGA, dvou USB portů (pomalých 1.1) a jednoho PCMCIA slotu typu II. Méně toho nabídl už jen (ještě o něco levnější) UMAX AC410T.

Acer tak zůstává dobrou volbou, pokud hledáte levný, výkonný notebook i na delší práci do terénu (172 minut), ale nepotřebujete cokoliv navíc... TV out, FireWire, a podobná rozhraní zde nehledejte. Se vstupní cenou 29.990 Kč (ceníková cena pro koncového uživatele v době vydání recenze) patří k jedněm z nejlevnějších notebooků v testu a na trhu vůbec.

Podrobný testovací protokol naleznete na této stránce [klikněte zde] včetně co nejpodrobnějšího popisu a zhodnocení vlastností notebooku, pozitiv i negativ, výsledků benchmarků a testovacích aplikací, doby provozu na akumulátory, rychlosti dobíjení za provozu a při vypnutém notebooku.

Zhodnocení - rekapitulaceMax: 5000TM225: 2491
Vzhled a konstrukcemax: 1000TM225: 551
Kvalita, stabilita komponentmax: 1000TM225: 439
Výkon a výsledky testůmax: 1200TM225: 684
Výdrž,velikost, ergonomiemax: 1100TM225: 584
Zárukamax: 700TM225: 233
Cena bez DPH / včetně DPH29990,-36587,-

Poznámka redakce: Acer TravelMate si jako zástupce nejlépe prodávané řady na českém trhu zasloužil být první v pořadí uvedení našeho srovnávacího testu notebooků do 40 tisíc Kč bez DPH. Tento srovnávací test je prvním, v němž zavádíme novou metodiku testů - malý dárek pro vás k Vánocům. Výsledná recenze bude od Nového Roku sestávat ze stručného shrnutí nejpodstatnějších faktů a dojmů a podrobného protokolu, v němž budou uvedeny veškeré detaily, včetně zatím experimentálního celkového bodového ohodnocení. Cílem je za jedno zvýšit přehlednost, za druhé dosáhnout co nejobjektivnější srovnatelnosti notebooků mezi sebou. Vzhledem k celkové novosti konceptu se omlouváme jak vám čtenářům, tak účastnícím se firmám za případné nedodělky a chyby. Budeme se snažit na vaše připomínky co nejrychleji reagovat a doufáme, že tento nový formát bude pro vás přínosnější: pro rychlé získání dojmu bude stačit rychlý pohled do recenze, eventuálně na výsledné skóre notebooku, pro podrobné zhodnocení pak detailní protokol.