Připojte se externě přes Serial ATA! Rychlá alternativa k USB 2.0 a FireWire je zde

Specifikace eSATA, která umožňuje připojení disků Serial ATA externě mimo počítač, je přijata ve finální podobě. První produkty podporující tento standard by se měly objevit ještě během roku 2005. Notebooky i stolní PC by tak měly ztratit poslední limity diskové kapacity.

Externí disky Serial ATA těsně před uvedením na trh

Již od počátku vývoje bylo rozhraní Serial ATA zamýšlené i pro externí disky. U současné klasiky, staršího paralelního rozhraní ATA omezovalo externí použití nejen velikost konektorů, které se 40 vývody jsou velmi široké a vyloženě neskladné, problémem byl toleranční limit maximální délky kabelu. S nejnovějšími a nejrychlejšími rozhraními s podporou UDMA verze 5 a 6 (100 až 133 MB/s) mohl být kabel dlouhý nanejvýš 45 centimetrů - ačkoliv v praxi většinou i kabely větších délek též spolehlivě pracovaly (ovšem s rizikem poškození dat).

Oproti těmto nevýhodám, které omezily externí použití klasických interních disků IDE na minimum, má Serial ATA naprosto jiné možnost. Podle specifikace eSATA (zřejmě "external SATA) může mít kabel délku až 2 metry. Mimo to byla odstraněna jedna z často zmiňovaných nevýhod interního rozhraní SATA. To už samo nabízelo připojení a odpojení disku za provozu "Hot Plug", ale mohlo dojít k poškození konektoru - či neúmyslnému odpojení za provozu.

Právě tomuto se snažila nová specifikace předcházet - a jak se zdá, podařilo se. Nové zástrčky eSATA jsou o něco delší a v zásuvce SATA jsou pevně uchyceny pomocí pružinového mechanismu, což odstraňuje problémy jak s lámáním se, tak s odpojováním za provozu.

Jak sdělila organizace SATA IO ("Serial ATA International Organization"), je specifikace konečně odsouhlasena všemi členy konsorcia, ke kterému náleží všichni přední výrobci mechanik a rozhraní. Specialita na eSATA je možnost vyvedení i zcela regulérního interního konektoru SATA pomocí patřičného kabelu ven - a pomocí "správné" koncovky jej magicky přeměnit na flexibilní rozhraní eSATA. Právě tento trik má umožnit doplnit i starší stroje s podporou pouze standardního interního Serial ATA o nejnovější externí rozhraní eSATA.

U nových počítačů bychom se měli již brzy dočkat takovýchto vývodů eSATA již brzy ve standardní výbavě. V zásadě se jedná pouze o dodatečný kabel a případně krytku pro vývod kabelu ven z bedny počítače. Díky snadné integraci se eSATA kabeláž ideálně hodí pro notebooky - prakticky by nemělo být nic snadnějšího nežli připojení externího disku SATA přímo k notebooku. Prostě by měl stačit pouze správný kabel a vývod konektoru do slotu podobného dnešnímu USB.

Nové rozhraní má především zvýšit rychlost přenosů - moderní disky jsou schopny přetížit jak sběrnici USB 2.0, tak i FireWire. U USB 2.0 navíc ještě přichází ke slovu další nevýhoda, většinu práce zde musí odvést procesor - a datové přenosy tak velmi zatěžují celou sestavu. Oproti těmto rozhraním nabízí eSATA datový průtok až 1500 Mbit/s (versus 480 či 400 Mbit/s). I u nejrychlejších disků by tak měl být zajištěn dostatečný prostor - dnešní rychlé disky mohou dosáhnout přenosových rychlostí až 60 MB/s a pak již vyhovuje pouze rozhraní eSATA.

Napájení aneb chybička se vloudí

eSATA má jednu slabinu - či možná silnou stránku, záleží na úhlu pohledu. Externí disky si musí zajistit vlastní zásobování energií, kabel je pouze čistě a jenom datový, napájecí proud musí přijít jiným kabelem. U externích disků tak bude pravděpodobně nutný ještě další napájecí adaptér, speciálně pro externí disk.

Zde naopak může bodovat USB a speciálně ve verzi s disky 1,8 palce, kterým stačí pro napájení jen energie z rozhraní USB. I přes tuto nevýhodu je však pravděpodobné, že časem dosáhne eSATA podstatně většího rozšíření nežli současní konkurenti - především tedy USB. Oproti nim nemusí eSATA používat další doprovodný převodník (například IDE - USB). Výsledkem tak nutně musí být nižší náklady, které se projeví v kapse spotřebitele. Zkusme tedy odpustit rozhraní eSATA nedostatky na straně napájení - a věřme, že je ve všech ostatních oblastech, především v ceně a výkonu, překoná!


Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit

Témata: Ata, Notebook, SATA, Trendy, USB