Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Osobní počítače hýbou světem - IBM stojí pevně na nohou

Nastává doba, kdy počítače opravdu začínají hýbat světem. Začínají se vyrábět ve větších množstvích, lidé a hlavně podniky si je kupují. Jak si v té době vedla společnost IBM?
1981 - 1992: Osobní počítače a sítě

V roce 1981 s stal hlavou IBM John R. Opel, současně s právě nastupující novou epochou ve výpočetní technice. Díky zrodu osobního počítače značka IBM vstoupila a do domácností, malých firem a škol.První osobní počítač na světě - IBM PC

Aby nebyly technologickým standardem velké a neohrabané stroje, IBM se snažila přenést všechny dobré vlastnosti velkých počítačů do podstatně menšího zařízení. Nový počítač zvaný PC (Personal Computer) nabízel 16 kilobytů paměti rozšiřitelné až na 256, jednu nebo dvě floppy mechaniky a volitelně barevný monitor a znamenal přelom v dějinách výpočetní techniky.

Při výrobě PC byly poprvé v dějinách IBM použity produkty od jiných výrobců. Procesor byl dodáván Intelem a operační systém zvaný DOS (Disk Operating System) pocházel od firmičky, která v té době měla 32 zaměstnanců a jmenovala se Microsoft.

Logo IBM vytvořené z 35 atomů Xenonu pomocí Scanning Tunneling Microscope v laboratořích IBM v Curychu.V roce 1981 IBM rovněž představila Scanning Tunneling Microscope, vynalezený curyšských laboratořích, kterým bylo poprvé možno sledovat a modelovat povrch na atomární úrovni. O 4 roky později za něj dostali Gerd K. Binning a H. Rohrer, jeho vynálezci, Nobelovu cenu. 

V roce 1982 IBM otevřela výzkumné laboratoře v Tokiu. Tento rok byla také uvedena technologie TCM (Trellis-Coded Modulation), který je klíčem pro výkonné přenosy dat.

 V roce 1985 byly osobní počítače zapojeny do sítě pomocí IBM technologie zvané token-ring, což poprvé v historii umožnilo uživatelům PC sdílet data a periferie. IBM v tomto roce položila základy pro celou oblast síťových technologií.

V roce 1986 jsou to opět Výzkumné laboratoře IBM v Curychu, které představují keramické oxidy, supervodivé při vyšších teplotách než do té doby známé kapalné Helium. Pouhý rok poté dostávají oba vynálezci, J. Georg Bednorz a K. Alex Muller, Nobelovu cenu za fyziku.

V roce 1988 uvádí IBM na trh počítač jménem Zumbro River, později přejmenovaný na AS/400. Platforma byla vyvinuta pro výrobní a obchodní aplikace a pro svou jednoduchost, uživatelský komfort a neuvěřitelnou spolehlivost (podkladem pro známou billboardovou kampaň byla na příhoda, kdy v jistém výrobním závodě běžel server AS/400 několik let bez problémů, lidé se střídali a když přišel čas na up-grade, byl problém ho najít). Do současnosti se prodalo 650 000 strojů AS/400 a využívá ji 95% firem z žebříčku největších firem světa Fortune 100. 

V roce 1989 představuje IBM SiGe (Silikon Germanium) tranzistory, které jsou rychlejší a levnější než čipy na bázi Galium Arzenidu.

Rok 1992 přinesl novou produktovou řadu - notebooky značky ThinkPad. První model, 700C, byl postaven na 486 procesoru o 25 MHz s pamětí 4 MB, rozšiřitelnou až  na 12 MB, a displejem 10,4". Značka ThinkPad se stala synonymem špičkové kvality a spolehlivosti v oblasti mobilní techniky. Během 8 let bylo prodáno více než 10 milionů ThinkPadů. Od roku 1993 je používá NASA pro kosmické mise, slouží pro policii a armádu USA a dalších vyspělých států, jsou nejčastěji využívaným přenosným počítačem pro expedice do extrémních podmínek. 

Přestože v té době byla IBM technologicky velice úspěšná, řídící a distribuční procesy ve firmě se stávaly stále složitějšími a těžkopádnějšími a snižovaly efektivitu výroby i prodeje. Proto byl do čela společnosti v roce 1985 povolán John F. Akers s cílem provést kompletní reengineering IBM včetně reorganizace všech firemních procesů a zdrojů. V rámci této reorganizace byla prodána divize psacích strojů a tiskáren, z níž se stala nezávislá firma Lexmark Inc.

Významné investice IBM do vědy a výzkumu během Akersovy éry přinesly firmě 5 Nobelových cen za fyziku, způsobily revoluci v oblasti matematiky, telekomunikací a skladování dat a samozřejmě významným způsobem ovlivnily rozvoj výpočetní techniky.

Přes tyto závratné technologické úspěchy byla osmdesátá a začátek devadesátých let pro IBM dobou strádání, které paradoxně zavinil obrovský rozvoj poptávky po PC a následně i klient/server technologiích. Na tuto poptávku reagovala firma rychlým rozvojem, což ovšem opět znamenalo problémy v koordinaci celé firemní struktury tak, aby na všech úrovních byla dělána rozhodnutí odpovídající dlouhodobým strategickým plánům firmy. Důležitá obchodní rozhodnutí ležela v rukou jednotlivých oddělení, která často preferovala pouhé dodávky produktů před systematickým zaváděním integrovaných řešení a udržování si dlouhodobých vztahů se zákazníky.

V roce 1993 dosáhla roční ztráta IBM rekordních 8 miliard USD. Pro zvýšení efektivity ve firmě a snížení nákladů bylo rozhodnuto, že IBM bude rozdělena a jednotlivé divize budou přeměněny na  nezávislé společnosti.  

Článek byl převzat z prodejního serveru www.Topbooky.cz. Děkujeme za spolupráci.
  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 140 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 18 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 3 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

Hoover celý život skrýval homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

v diskusi je 11 příspěvků

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 9 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Proklatě krátkou lanovku v Záhřebu museli zpočátku cestující občas i tlačit

v diskusi jsou 3 příspěvky

16. května 2024

V Záhřebu najdeme pozemní lanovku, která patří mezi nejkratší zařízení svého druhu na světě. Délka...

Google chce měnit vyhledávání a také ukázal asistenta, který slyší a vidí

v diskusi je 12 příspěvků

15. května 2024  7:53

Společnost Google na výroční konferenci tradičně nazvané I/O, představila řadu novinek. Všechny se...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 9 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Do Evropy konečně přichází významný konkurent ChatGPT. AI se jménem Claude

v diskusi jsou 4 příspěvky

14. května 2024  15:39

Už i v Česku si budou moct uživatelé vyzkoušet generativní umělou inteligenci vyvinutou startupem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...