nVidia GF114

nVidia GF114

Nvidia prodávala špatné grafické čipy, zaplatí za ně 3,5 miliardy korun

  • 34
Kauzu s vadnými čipy grafických karet, která se táhla od roku 2008, ukončil v těchto dnech kalifornský soud. Nařídil Nvidii uhradit veškeré náklady výrobců notebooků spojené s reklamacemi.

A že nebudou vůbec malé, ukázaly už první odhady. Celkově Nvidia zaplatí mezi 150 a 200 miliony amerických dolarů, což v přepočtu odpovídá až 3,5 miliardám korun.

Problém se vyskytoval u omezené série mobilních grafických karet, kde nevhodně zvolený substrát narušoval kvůli tepelnému namáhání kontakty obvodů. Nvidia výrobní chybu popírala a poukazovala na špatný systém chlazení samotných výrobců, což nakonec vyústilo až v žalobu.

Celá závada se zpočátku projevovala barevnými pruhy přes displej a končila u úplné ztráty obrazu. Konkrétně se problémy projevovaly u karty GeForce 8400M.

Výrobcům závada udělala pěkný průvan v servisech, neboť karta patřila do levnějšího proudu a byla nasazována do velmi prodávaných notebooků. Na reklamaci putovaly MacBooky Pro, Delly XPS a hned několik modelů HP Pavilion. Dell pak jako omluvu za problémy promptně navýšil záruku postižených notebooků o jeden rok.

Seznam všech vadných notebooků včetně sériových čísel najdete na těchto stránkách.

Pokuta s Nvidií nezacvičí

Pokud si myslíte, že se Nvidia pod touto pokutou pořádně prohne, jste na omylu. Americkému výrobci čipů se daří nejenom v prodejích, a na nedostatek financí si rozhodně stěžovat nemůže.

Na začátku tohoto roku Nvidia například získala velmi slušnou částku za dohodu o ukončení všech soudních sporů, kterou podepsala se společností Intel. Velcí rivalové se dohodli na smíru a zároveň uzavřeli zajímavou dohodu.

Za 1,5 miliardy dolarů (tj. v přepočtu asi 26,5 miliardy korun) si Intel koupil nejenom stažení všech žalob, ale i přístup ke všem patentům Nvidie. Nvidia pak rovněž bude mít přístup k patentům Intelu, ne však v takovém rozsahu (vyjmuty jsou procesory, SSD a chipsety).

Licenční dohoda bude trvat následujících 6 let a dává Nvidii volné prostředky na vývoj vlastního procesoru na architektuře ARM.