Neah Power vyvíjí křemíkový palivový článek

  • 2
Osm hodin nezávisle. S nejvýkonnějšími notebooky o málo méně, naopak s těmi úspornějšími, které se chystají do výroby, ještě o pár hodin déle. Při velikosti srovnatelné se současnými akumulátory nabízí křemíkové palivové články reálnou alternativu. Budoucnost patří křemíku, jak je vidět, nejen v čipech!

Plný výkon notebooku na osm a více hodin bez sítě

Americká společnost Neah Power Systems vyvíjí malý, kompaktní palivový článek, který by měl pohánět elektroniku všeho druhu. Vzhledem k jejich vysoké spotřebě jsou především notebooky zajímavým cílovým segmentem. Neah Power sází na patentovaný křemíkový design, který má umožnit vysokou efektivnost a hustotu energie při zachování malých rozměrů.

S palivovým článkem chce Neah Power dosáhnout ideální doby provozu až 8 hodin na jedno "nabití", k čemuž by měl být článek schopen dodat celkově 120 Watthodin. Oproti současným akumulátorům by měl palivový článek nabídnout zhruba dvakrát až třikrát vyšší kapacitu.

Nový palivový článek by měl mít i podstatně menší rozměry, což by mělo umožnit integraci přímo do notebooků. Se současnými, ranými verzemi palivových článků postavených na starších technologiích je zatím možné pouze externí připojení.

Intel se zajímá o podobné "nápady"

Že Neah Power se svými nápady neleží úplně mimo, dokládá seznam investorů. Původně byl financován společnostmi Alta Partners a Frazier Technology Ventures, nově se k duu přidal i Intel Capital, společnost založená Intelem pro investice do slibných technologií budoucnosti.

Technologický doplněk

Jak funguje palivový článek ve skutečnosti

Článek jako takový nemá žádnou definovanou kapacitu, disponuje určitým množstvím pohonné látky, tj. vodíku. Podobně jako auto nemá žádnou kapacitu, ale velikost nádrže. Když nádrž doplním, je možné pokračovat dále. I notebooky by tak mohly mít teoreticky neomezenou zásobu energie, dokud lze přidávat vodík. To však nebude tento případ. Množství vodíku v článku bude pevně dané.

Dobíjení bude probíhat v principu podobně jako současné dobíjení - alespoň z pohledu uživatele. Zasunete konektor zdroje do notebooku či do článku a ten se "nabíjí". Dodávaná energie je integrovaným vodíkovým generátorem používána k dělení vody na vodík a kyslík, což přeměňuje energii elektrickou v chemickou a ukládá ji v chemickém potenciálu vodíku, který se pak při potřebě elektrické energie ochotně spojuje s kyslíkem, aby opět vznikla elektrická energie - a voda, která může být opět dělena.

Vzhledem k experimentálnímu stavu technologie zatím nikdo netuší, jak to bude s dlouhodobým provozem, kolik "nabíjecích" cyklů vydrží apod. Obdobně, hmotnostní poměry vzhledem k současným akumulátorům jsou zatím otázkou, i když Neah Power tvrdí, že by na danou kapacitu měly být lehčí. A kolik budou stát? Necháme se překvapit. Pokud však v současné době uvažujete o notebooku, nečekejte na zázračné články. Dříve jak v příští generaci notebooků, za tři až pět let se s nimi v masovém množství zcela jistě nepotkáme. Li-Ion technologie se o svou existenci zatím určitě nemusí obávat.