HP Evo N115 Duron 1 GHz s DVD přehrávačem zdarma - jaké je?

  0:01aktualizováno  0:01
AMD Mobile Duron proti Mobile Athlon 4 a Celeronům - srovnání výkonu v nejnižší třídě. Na trhu je HP Evo N115 D1GHz spolu se stolním HiFi přehrávačem DVD. Stojí gigahertzový Duron a Sony DVD za 40 tisíc bez daně? V modernosti a výkonu hraje druhou ligu, na druhé straně nabízí dostatek vlastností - a stolní DVD. Otestovali jsme pro vás Evo s Duronem a Athlonem 4 proti sobě.
Numericky nejnižší Compaqovská řada - N115 míří do oblasti levnějších notebooků pro domácnosti, živnostníky a do malých a středních podniků, ale přitom se může v mnohém v rámci své cenové kategorie poměřovat i s nejnižšími business notebooky. A to za poměrně přijatelnou cenu, nyní ještě podpořenou promoční akcí nového HP, kde je notebook dodáván se stolním DVD přehrávačem v ceně (poněkud paradoxně, samotný notebook DVD mechaniku neobsahuje). Výsledky dává takové, které nelze vždy od notebooku nižší střední či lepší vstupní kategorie čekat - žel, v obou směrech. Protože jsme měli k dispozici jak Athlon 4, tak Duron, rozhodli jsme se vám nabídnout smíšenou recenzi pro oba typy - v případě Evo N115 Athlonu se konfigurace liší v lepším celkovém vybavení: - více, 256 MB, paměti, DVD mechanika a takt 1,2 GHz.

Balení a vzhled uspokojivé

Evo s mobilním Duronem nezklamalo. Dorazilo v krabici rozumné velikosti (zn."pod paži"), krom dokumentace a adaptéru již vše bylo integrováno - žádné moduly či přebytečné příslušenství. Stačí jen nabít a jít.

Stříbrnočerný hranol, s nepřehlédnutelným kulatým logem Compaq a příjemně zaoblenými rohy svým tvarem neurazí. I když si troufl opustit hranatou strohost typickou pro starší notebooky, svými tvary je ještě na hony vzdálen extrémům typu iMac. Rozumně oblá linie, která nemá tendenci prorážet rohy tašek či dloubat okolí. Černá a stříbrná jsou zachovány i pod víkem - klávesnice v černé barvě, s jasným bílým popisem, touchpad v šedostříbrné, opěrka kombinuje obojí. Velice elegantně vypadají (značkové?) reproduktory JBL Pro zabudované na hraně opěrky a čela notebooku.

Nepřehlédnutelné je samozřejmě logo Microsoft Windows XP. A tak nás nijak nepřekvapilo, co jsme našli pod kapotou - nabootování netrvá nijak dlouho a pak vás vítá obrazovka Windows XP Home Edition. Vše ukázkově předinstalováno, krom základních Windows jen utility navíc, žádný softwarový balíček zdarma v ceně.

Prohlídka začala u hardwaru. O většinu funkcí se stará vysoce integrovaná sada VIA Twister, s grafikou S3 Twister K, která je postavena na Savage jádru, s videopamětí sdílenou a ubírající z operační paměti 16 MB. Se základní výbavou 128 MB paměti žel je v některých aplikacích cítit dopad: Windows XP si potrpí na spíše 256 MB nežli ochuzených 128 MB - resp. skutečných 112 MB (128 - 16 video). Pevný disk 20 GB a pouze 24x CDROM mechanika dokreslují obrázek. Opomenuta nebyla ani komunikace - Conexant faxmodem standardu V.92 (už aby ho podporovali všichni naši provideři) i běžnějšího staršího V.90, Realtek RTL8139 FastEthernet síť, bezdrát není, Bluetooth také nehledejte. O zvuk se stará čip SoundMax, jednomu slotu PCMCIA velí řadič Texas Instruments a zbytek má pod palcem čipová sada VIA.

Benchmarkové testy a výkonové srovnání s nejbližší konkurencí

AMD Duron je snad to vůbec nejlevnější, co lze pro notebook sehnat, ale i tak nabízí pár zajímavých vlastností: především architekturu shodnou s Athlonem, ovšem ochuzenou o velkou vyrovnávací paměť, byli jsme tak zvědavi na skutečný výkon. Duron zazářil jako levný procesor pro běžné nároky: podobně jako u mobilního Athlonu 4 maskoval svoji skutečnou frekvenci pouhými 498 MHz, ale ve výsledku byl Gigahertz zcela zřejmý. Žel, oproti Athlonu byl výsledek dosti zklamáním - o šestinu výše taktovaný Athlon 4 sice neprokázal žádnou skutečnou výhodu oproti Duronu, výsledek se v hrubém výkonu lišil o daných 20 procent taktu navíc, avšak v absolutních číslech výrazně pod 3000 MIPS v Dhrystone testu je poněkud slabší výsledek - 2737 MIPS Duron, lepšíc 3278 MIPS Athlon. Tentýž výsledek vyšel u multimediálních instrukcí a výpočtů v plovoucí čárce - Duron a Athlon 4 se chovaly jako identické procesory, jen s rozdílnými takty, opět čistých 20 procent rozdílu. Poněkud slabě však Mobile Duron vypadá především ve srovnání s Celerony na bázi Pentium III-M jádra, zde je pozadu o celé míle: tam, kde sotva držel dech Athlon 4, Duron je o celý rozdíl v taktu pomalejší než obdobně cenově postavené Celerony, kterým se na stolních PC vždy vysmíval. Evidentně, mobilní procesory lépe vyladil Intel nežli AMD. Vzhledem k nasazené ceně (kategorie 30 - 40 tisíc bez DPH) vychází ze srovnání procesory Celeron 1,13 a 1,2 GHz s celkovou užitnou hodnotou podstatně vyšší než obě AMD. Celerony vycházejí v sestavách s integrovanou grafikou často i levněji nežli tento Duron a nabízí obdobný či lepší výkon. Oproti Celeronům však již i mobilní Duron - a samozřejmě Athlon 4 - nabízí regulaci napětí a výkonu, která umožňuje šetřit energií efektivněji nežli v případě Celeronů.

Podobné by platilo pro integrovanou čipovou sadu na bázi KT133: ve srovnání s jakýmkoliv starším modelem (moc jich už na trhu nových notebooků není, snad jen velice stará SiS 620/630) vychází ze srovnání se ctí, s výjimkou nové též integrované sady Intel Almador 830MG pro Mobile Celeron a Pentium III-M. Ta nabízí výkon opět o něco vyšší, při cenách jí vybavených notebooků obdobných s Evem N115. Zajímavostí byl takřka shodný průtok paměti Duron i Athlonu 4: mobilní Duron je tak pozadu za Athlonem snad jen v podstatně nižší ceně. Při podobném taktu a nižší ceně je Duron jasná volba, u Evo modelů to ztěžuje rozdíl ve vybavení. Čest Evu dělají ostatní periferie, síťová karta fungovala v našich testech spolehlivě, modem se běžně spojoval na rychlostecch od 44 do 48 kbit/s i na problematických linkách a spojení držel stabilně po několik hodin.

Detaily - plus i mínus

To, co nás nepřesvědčilo, bylo integrování pouze jednoho PCMCIA slotu, ačkoliv existoval prostor pro dva - druhý konektor byl prostě "uspořen". Podobně se nedostalo na třetí line-in zvukový konektor, z nadstandardních rozhraní Compaq disponuje S-video konektorem, ale nedostalo se na sériový konektor, často žel potřebný například pro komunikaci s mobilním telefonem. (V této třídě nebylo možné očekávat, že by místo záslepky na zadní straně notebook nabídl i FireWire - ale bylo by to pěkné.)

Příjemné je s lehkou nadsázkou takřka vše ostatní - od displeje se solidní kvalitou obrazu, přes klávesnici, která sice "kliká" více než je obvyklé, až k volně difinovatelným tlačítkům pod displejem a celkovému tvaru notebooku, který se zasunuje do aktovky a i přes all-in-one koncepci a standardní tříkilogramovou váhu nosí snadno.

Ergonomie práce

Příjemná je na Evu jeho klávesnice. U rozdělení kláves lze vytknout jen málo, vydělené kurzorové téčko je velmi potěšující, stejně jako fakt, že žádná z podstatných kláves nechybí, alternativní ovládací funkce jsou popsány na odpovídajích klávesách poměrně srozumitelnými obrázky. Touchpad je doplněn o kolébkové čtyřsměrové tlačítko, které usnadňuje ovládání nejpoužívanějších aplikací.

14,1palcový displej a velká opěrka klávesnice šetří jak oči, tak ruce, na notebooku se dá psát s obdobnou mírou pohodlí jak ve vlaku či autobuse, tak v kanceláři. Trochu komplikovaný je mechanismus výměny akumulátoru, na poprvé jsem to pouhou intuicí nezvládl.

Mobilita a výdrž

Standardní možnosti, standardní velikost - Compaq Evo N115 v této kategorii nepřišel s ničím převratným: notebook velikosti standardní pro třídu all-in-one notebooků, přesahující list A4 o pár centimetrů v obou směrech, s akceptovatelnou tloušťkou. Od ostatních notebooků jej odlišuje jeho zaoblení hran a kombinace stříbrné šedi s černou, jinak by se zcela ztratil v mase ostatních notebooků. Podobně je to s hmotností - neurazí ani nepřekvapí.

Méně příjemné to bylo s dobou provozu na akumulátory, i po plném nabití notebook odmítal v nepříliš náročném provozu přesáhnout 2,5 hodiny provozu - a při náročnějších aplikacích byly i dvě hodiny úspěchem. V této disciplíně nás Evo N115 nepřesvědčilo. Jde tedy jen o průměrný až lehce podprůměrný výsledek, zřejmě se na tom podepsala vysoká frekvence procesoru.

Závěrem

Compaq Evo N115, ať již s mobilním Athlonem i Duronem, je určitě technologický bonbónek, který dokazuje, že AMD má na Intel i v mobilní oblasti. Z našeho pohledu však v současné době Athlon ztrácí na podobně výkonný Celeron a Pentium III-M především v cenové oblasti, paradoxně právě tam, kde AMD vždy kralovalo. Duron naopak zcela zřejmě ubírá vodu údajně architektonicky výkonnějšímu konkurentu z vlastní stáje, jehož náskok se ve skutečnosti projevil jen rozdílem v taktu. Akceptovatelným minimem je integrovaná sada s nízkým paměťovým průtokem. Celkově HP dodává solidně vybavený notebook s většinou potřebného a pokud nekladete nejvyšší nároky na průtok paměti a výkon grafické karty, může dobře posloužit i v procesorově náročných aplikacích bez optimalizace pro Pentium 4. Při nákupu Evo N115 s Mobile Duronem rozhodně stojí za zmínku DVD přehrávač SONY, při ceně o rovných 15 tisíc vyšší, bez podobných bonusů se Evo N115 s Mobile Athlon 4, i přes vyšší takt, dvojnásobek paměti a DVD mechaniku zdá být poněkud nevýhodné oproti slabší konkurenci za 39.980 Kč bez DPH [ceny aktuální v době uvedení recenze].

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Rok s Googlem v obýváku: dokáže šetřit čas, pobavit i naštvat. Česky ne

Google Home ještě neumí česky, ale jinak se jedná o překvapivě schopného...

Digitální asistent Google Home se u nás v domácnosti přes naši počáteční nedůvěru zabydlel. Používáme jej více, než...

Panasonic představil první elektrickou motorku Harley-Davidson

LiveWire EV motocykl značky Harley-Davidson

Japonská společnost Panasonic se stále více profiluje i jako dodavatel technologií pro třetí strany. Na veletrhu CES v...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz