Asus UX50V

Asus UX50V | foto: Jiří Zahrádka & Ája

Dvojčata od Asusu: dva podobné notebooky a úplně jiné vlastnosti

  • 25
Již brzy se na náš trh dostanou dva nové 15,6" notebooky. Mají stejnou velikost, tvar a výbavu, ve všem ostatním jsou ale naprosto odlišné. Cena bude začínat na 26 000 Kč s DPH.

Rozdíly jsou to tak velké, že u příležitosti představení obou novinek musíme zavzpomínat na film Dvojčata s Arnoldem Schwarzeneggerem a Danny De Vitem. Zatímco Arnie byl ztělesněním těch nejlepších vlastností (Asus UX50V), menší De Vito ve filmu hrál druhé housle a platil za černou ovci rodiny (Asus U50VG). Stejně jako ve filmu ale nebyl De Vito nakonec vůbec špatný chlapík, i "horší" z dvojice notebookových dvojčat má mnoho kladných stránek a svého bratříčka dokáže zastínit. Jedinou jeho chybou je, že nevypadá tak pěkně.

Asus U50VGAsus UX50V

Na snímku vlevo je levnější model, na snímku vpravo dražší se zrcadlovou úpravou a propracovanějšími detaily. Na vyzkoušení novinek jsme měli jen pár hodin, celkově jsme měli z obou notebooků spíše dobré dojmy. V čem se liší konkrétně?

Levnější Asus U50VG sází na výkon

Začneme právě od toho "ošklivějšího", i když je to samozřejmě subjektivní dojem. Model UX50V je sestaven z černých lesklých plastů, které se bohužel rychle zašpiní od otisků prstů. Nelze si nevšimnout kulatých kloubů displeje, ještě před rokem jasným rozpoznávacím znakem notebooků Sony Vaio. Asus má rovněž plochou "kalkulačkovou" klávesnici s nízkým zdvihem kláves, kterou se Sony Vaio také hodně odlišovalo od konkurence. Abychom ale Asusu nekřivdili, tyto prvky okopírovalo i mnoho dalších výrobců. Naštěstí pro zákazníka, Vaio vypadalo vždy moc dobře.

Asus U50VG
Asus U50VGAsus U50VGAsus U50VG

Konfigurace je orientována spíše na výkon, do prodeje se chystá verze s dvoujádrovým procesorem Intel Core 2 Duo P8700. Tento notebook bude mít označení U50VG-XX043C, časem na trh možná přijdou ještě další varianty.

Zmíněný procesor je taktován na frekvenci 2,53 GHz a podporuje již novější sběrnici 1067 MHz. Má dostatečný výkon pro kancelářskou práci i občasné hraní nenáročných her. Jeho velká síla ale spočívá v nízkém příkonu a tepelném výkonu, maximální TDP* činí jen 25 W. V praxi to znamená, že je notebook příjemně tichý a při běžné činnosti na rovné podložce zbytečně "netopí".

*TDP - Thermal Design Power - energie vyzářená do okolí v podobě tepla

Asus U50VG

Použitá grafická karta Nvidia GeForce G 105M s 512 MB vlastní paměti nepatří ani zdaleka k herní špičce, majitel nového Asusu by měl počítat spíše jen s bezproblémovým přehráváním HD videí a spuštěním hry např. Call of Duty 2. Pro běžnou kancelářskou práci a multimédia je to ideální karta.

Asus U50VGAsus U50VG

Zbytek konfigurace tvoří celkem 4 GB operační paměti (2 x 2 GB), 500GB pevný disk, optická mechanika DVD SuperMulti a 15,6" displej s rozlišením 1366 x 768. Samozřejmě lesklý, s LEDkovým podsvícením a živými barvami. Bohatá nabídka rozhraní čítá 3x USB, e-SATA, HDMI, VGA, čtečku multimediálních karet a ExpressCard/34. Za klad považujeme velký úhel rozevření víka displeje a velmi slušný zvuk integrovaných reproduktorů.

Asus U50VG

Výdrž 2,52 kg vážícího notebooku se pohybovala při střední zátěži okolo 2,5 hodin. Střední zátěž jsme simulovali maximálním jasem displeje a přehráváním hudby v programu WMP se zapnutou vizualizací. Nejdelší výdrž, kdy notebook pouze stojí na stole, nevykonává žádnou činnost a jeho displej má jas nastavený na minimum, činila 4 hodiny a 5 minut. Klávesnice byla měkčí, neboť šlo o předprodukční vzorek. Z dřívějších zkušeností s Asusem lze usuzovat, že v prodejních modelech bude tvrdší a je také možné, že bude mít lehce pozměněné rozložení. Hlučnost je na nízké úrovni a o notebooku budete vědět jen v tišší kanceláři. Nicméně vyšší model UX50V je ještě kultivovanější.

Asus U50VGAsus U50VGAsus U50VG

 Specifikace Asus U50VG
  • procesor Intel Core 2 Duo P8700 (2,53 GHz, FSB 1066 MHz, 3 MB L2 cache, TDP 25 W)
  • paměť 4 GB (2x2), 800 MHz
  • disk 500 GB, 5400 ot/min
  • grafika Nvidia GF G 105M, 512 MB VRAM
  • displej 15,6", 1366 x 768, glare
  • optická mechanika DVD SuperMulti
  • rozhraní: 3x USB, e-SATA, HDMI, VGA, čtečka multimediálních karet, ExpressCard/34, 2x audio
  • další komunikace: WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth, ethernet
  • poznámky: ve výbavě dále webkamera 1,3 Mpix, myš a brašna
  • operační systém Windows Vista Home Premium
  • šestičlánková baterie
  • záruka 2 roky
  • doporučená koncová cena od 26 700 Kč s DPH

Asus U50VG

Dražší UX50V je designový skvost

Opět subjektivní zhodnocení, ale nový Asus se nám v redakci prostě líbil. Bezrámečkový displej hodně připomíná nový MacBook Pro, ale Asus takové zakrytí displeje použil již koncem minulého roku u svého 18,4" modelu W90. Lesklé plochy tentokrát nejsou černé, ale výsledný efekt je stejný jako u levnějšího bratříčka - rychle se zašpiní a zapráší. Nápad je to každopádně dobrý, pokud nebudete na notebook sahat nebo jej budete často leštit, bude na stole vypadat nádherně.

Asus UX50V
Asus UX50VAsus UX50VAsus UX50V

Do prodeje půjde notebook s dvoujádrovým nízkonapěťovým procesorem Intel Core 2 Duo SU9400. Zcela nepochopitelně k němu Asus dodává pouze čtyřčlánkovou baterii, u předešlého modelu je standardně šestičlánková. Jak to bude nakonec s výdrží, nemůžeme potvrdit, náš model byl osazen jednojádrovým SU3500, chyběly navíc napájecí profily. Nevýhoda, když něco dostanete na test jako první a není to odladěné. Notebook s tímto procesorem byl ještě tišší a ještě méně se zahříval (TDP jen 5,5 W, pro dvoujádrový SU9400 výrobce udává 10 W), znát však byl nižší výkon pod Vistou, a proto je dobře, že se na trh dostane silnější dvoujádrová varianta. Jednojádrová k nám možná zavítá později.

Asus UX50V

Opět je použita grafika GF G 105M, opět najdeme v konfiguraci 4 GB RAM a 500GB pevný disk. Výbava je prakticky stejná, chybí e-SATA a ExpressCard. Velkým mínusem je umístění většiny konektorů na zadní straně. Najdeme tam po chvíli tápání i audiokonektory, což je snad to nejméně vhodné umístění. U displeje s 15,6" úhlopříčkou je příjemné mít oči více jak metr daleko, s běžným 1,5m kabelem sluchátek to půjde dost těžko.

Asus UX50V

Asus UX50VAsus UX50V

Prakticky ten samý displej jako u předešlého modelu je použit i v této dražší verzi. Opět má velmi pěkné barvy, díky pevnému plastovému překrytu se lépe čistí od prachu. Notebook působí robustněji, klouby displeje nám přišly pevnější, tvrdší konstrukce byla znát také na vyšší hmotnosti 2,62 kg. Adaptér pro oba notebooky má hmotnost přibližně 240 gramů.

Asus UX50VAsus UX50VAsus UX50V

Hlučnost je na velmi nízké úrovni, což každého asi hodně potěší. Naopak zklamala již zmíněná nízká výdrž při běhu na baterie. Levnější model s výkonnějším procesorem dokázal při střední zátěži běžet o hodinu déle než tento úsporný, orientovaný na delší výdrž. Nutno připomenout, že u tohoto kusu nebyly odladěné napájecí profily a do prodeje půjde konfigurace s jiným procesorem. I tak lze čekat, že se čtyřčlánkovou baterií svému levnějšímu sourozenci nebude moci vyrovnat. Doporučená koncová cena je stanovena na 29 400 Kč s DPH, v internetových obchodech bude o něco nižší. Zákazník v tomto případě připlácí za hezký design a lepší provedení se "zrcátkovým" povrchem. Oba notebooky se mají na trh dostat koncem tohoto měsíce.

Asus UX50V

Specifikace Asus UX50V-XX017C
  • procesor Intel Core 2 Duo SU9400 (1,4 GHz, FSB 800 MHz, 3 MB L2 cache, TDP 10 W)
  • paměť 4 GB (2x2), 800 MHz
  • disk 500 GB, 5400 ot/min
  • grafika Nvidia GF G 105M, 512 MB VRAM
  • displej 15,6", 1366 x 768, glare
  • optická mechanika DVD SuperMulti
  • rozhraní: 3x USB, HDMI, VGA, čtečka multimediálních karet, 2x audio
  • další komunikace: WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth, ethernet
  • poznámky: ve výbavě dále webkamera 1,3Mpix, myš a brašna
  • operační systém Windows Vista Home Premium
  • čtyřčlánková baterie
  • záruka 2 roky
  • doporučená koncová cena od 29 400 Kč s DPH

Asus UX50V