Netbook Samsung NC215S využívá k napájení i solármí panel.

Netbook Samsung NC215S využívá k napájení i solármí panel. | foto: Samsung

Dáme tam solární článek, nebo projektor. Jak výrobci odlišují notebooky

  • 108
Společnost Samsung oznámila svůj první netbook, který vybaví solárními panely. HP se zase chystá zabudovat do svého notebooku projektor. To jsou jen dva případy na první pohled podivných nápadů, jak zaujmout potenciální zákazníky.

Představte si na chvíli, že jste výrobce notebooků. Jak nalákat kupce, aby dal přednost právě vašemu modelu? Chce to unikátní doplněk, který nebude jen pro efekt, a nevyzní tak jako zoufalá snaha se odlišit.

A tak se zanedlouho v obchodech s výpočetní technikou setkáte například s přístroji se solárním panelem, jenž jim v případě nouze dodá šťávu. Nebo díky integrovanému projektoru umožní promítnou obraz na celou stěnu. Ale buďme konkrétní.

Úder na solár

Desetipalcový netbook NC215S se solárním panelem od Samsungu ocení především lidé v prostředí s problematickým přístupem k elektrickému proudu. Ten má být schopen za dvě hodiny nabít 6článkovou (40 W) baterii na jednu hodinu provozu, což je poměrně slušný výkon. Podle vyjádření českého zastoupení firmy by se mohly první modely dostat na trh již v třetím čtvrtletí tohoto roku za zatím nespecifikovanou cenu.

Netbook Samsung NC215S využívá k napájení i solármí panel.
Netbook Samsung NC215S využívá k napájení i solármí panel

Netbook NC215S disponuje dvoujádrovým procesorem Intel Atom s grafickým procesorem Intel GMA 3510. Počítá se s použitím na slunci, neboť displej má antireflexní úpravu. S rozměry a hmotností 1,32 kg je netbook vhodný k častému přenášení.

Velký obraz z malého přístroje

Hned dvě velké firmy plánují integrovat do svých notebooků miniaturní projektory. Je třeba však počítat s tím, že takový projektor je jednoduché zařízení s jednou LED diodou, které vzhledem k malé svítivosti obstojí především v dobře zatemněných místnostech. Naštěstí nezaberou příliš místa. .

Notebook Fujitsu LifeBook P771/C je vybaven doplňkovým projektorem, který se vkládá do šachty místo optické mechaniky.

Notebooky od firmy Fujitsu, konkrétně modely 13.3" S761 a 12.2" P771, využívají projektor ve formě externího zařízení, vkládaného do prostoru pro optickou mechaniku. Prodej již začal v Japonsku.

O notebooku HP, který má také přinést vestavěný projektor, se zatím pouze ví, že bude mít projekční zařízení umístěné ve víku s displejem.

3D i bez brýlí

Notebooky s 3D obrazem nejsou žádnou novinkou. Od jejich používání odrazuje nutnost mít nasazeny brýle, které filtrují obraz pro jedno a druhé oko. Možná se to změní právě v srpnu, kdy na trh přichází notebook Qosmio F750 s 3D zobrazením bez nutnosti použít brýle. Bude stát necelých 40 tisíc korun.

Notebook Toshiba Qosmio F750 3D využívá 3D zobrazení bez brýlí.

K 3D efektu používá přepínatelné aktivní čočky, které oddělují dva paralaxní obrazy a směřují je do levého a pravého oka. Aby uživatelé mohli před displejem notebooku měnit svou polohu, je notebook vybaven webovou kamerou s vysokým rozlišením (HD), která využívá technologii sledování obličeje a neustále detekuje, kde se oči diváka právě nacházejí.

Vesele i prakticky

Jak je vidět, výrobcům nápady na výbavu notebooků nescházejí, i když jejich přínos je někdy diskutabilní.

Ale abychom výrobcům jen nekřivdili. Vedle výše zmíněných doplňků a vylepšení se snaží odpovídat i na mnohem obecnější požadavky klientů. I proto jsou nové generace přenosných počítačů lehčí, vydávají méně hluku a více vydrží.

Poraďte v diskuzi výrobcům notebooků, kam by se měli ve vývoji ubírat, či jaká vychytávka vám v noteboocích chybí.