CES 2003: Spojení dvou světů - PC a TV

  0:01aktualizováno  0:01
Televize a počítač si podaly ruce. V podání Sony a HP se v Las Vegas předvedly první periferie, které jsou schopny efektivně propojit PC, televizi, HiFi soupravu a dát jim to nejlepších ze všech světů. Snadné ovládání, nekonečnou kapacitu a přístup ke všem datům z pohodlného křesla.

Do budoucna už si ani doma nebudeme jistí před návalem novinek - a televize se dřív nebo později spojí s PC. Ovšem asi ne tak, jak si představujeme. Naštěstí se nám hlučné PC s velkým, drahým monitorem do obývacího pokoje nenastěhuje. Bohatě postačí bezdrátové technologie a PC ukryté kdesi v hloubi jiné místnosti, tam ať si hučí a pracuje po libosti. Pro zábavu nám stačí jen přístup k datům na jeho disku a eventuálně k Internetu, televize však zůstane, jakou je...

Alespoň v podání Sony a Hewlett Packard. Oba výrobci představili na CES 2003 svou vizi domácí zábavy a jejího hardwarového zajištění. A na rozdíl od futuristických projektů minulosti nyní již rovnou i hotové produkty, které jdou do prodeje během příštích měsíců.

HP Digital Media Receiver

Hewlett Packard nabídnul se svým "média-přijímačem" ideální propojení PC, HiFi soupravy a televize. Na "obývákové" televizi se tak můžete s jeho pomocí podívat na digitální fotografie uložené na domácím PC, stejně jako díky němu můžete snadno přehrávat na podstatně kvalitnější aparatuře, bez šumu PC na pozadí, MP3 soubory z vašeho PC či notebooku.

Notebooky.cz - HP Digital Media Receiver 5000S pomocí dálkového ovládání je možné prohlížet fotoalba stejně jako archívy digitální hudby na vzdáleném PC, ani se při tom musím zvednout a obtěžovat se ke klávesnici a myši. HP Digital Media Receiver je navíc poměrně dobře vypadající krabička, která se postaví na televizi či video, a stane se nedílnou součástí domácího zábavního centra. Černostříbrný design by měl ladit s většinou televizí, ať již klasických černých nebo v moderním stříbře.

Zda však bude s televizí, zvláště starší, ladit i anténa, to už si tak jisti nejsme. Monitory jsou notoricky náchylné na destrukci obrazu, různé artefakty a nevítané efekty při příchozím hovoru na GSM telefon. V digitálním média-přijímači je integrován bezdrátový adaptér standardu 802.11b, který se televizi nemusí líbit. Kdo však chce spoléhat spíše na klasický kabel a je ochoten si po bytě či domě táhnout standardní síťovou kabeláž, ten může využít obyčejný ethernetový (twisted pair) kabel.

Media Receiver 5000 nabízí všemožné výstupy na kompozitní video, S-video a stereo audio, čímž by se měl vypořádat s nároky na straně domácí techniky. Na straně počítače předpokládá operační systémy Windows ME či Windows XP, další požadavky nebyly jmenovány (proč jen tyto dva systémy a ne žádné jiné, ani od Microsoftu, není známo).

Přístroj podporuje formáty MP3 a Windows Media Audio, stejně jako běžné seznamy s příponami M3U, PLS a RMP. Fotky je schopen zpracovat a ukázat na obrazovce, pokud jsou v jednom z formátů JPEG, GIF, BMP či PNG. Při prohlížení fotografií je krom jiného možné zadat povel přímo z obývacího pokoje pro vytisknutí právě prohlížené fotografie na tiskárně připojené k PC.

Nám se hračka od HP líbí. Jenže abychom si z televize udělali jen velmi omezenou periferii PéCéčka, pro ten účel je Digital Media Receiver pořádně drahý. Za bratru předpokládaných 200 dolarů s Ethernetem (cca 6500 Kč) či 300 dolarů (takřka 10 tisíc) za bezdrát bychom čekali podstatně propracovanější provázání s možnostmi PC - na prohlížení fotek není televize nejvhodnější a za cenu přijímače si lze snadno pořídit samostatný MP3 přehrávač, který zvládne s vypáleným CD totéž co HáPéčkový přijímač "rozhlasu po drátě".

Sony RoomLink - skutečná alternativa

Notebooky.cz - Sony RoomLinkZa stejných 200 dolarů dostanete od Sony obdobné zařízení, které je však ještě o něco menší, nenabízí dražší variantu s interní bezdrátovou sítí, je však k němu samozřejmě možné dokoupit externí WLAN-LAN adaptér. Sony přijímač po drátě je ale zato konečně schopen využít televizi k tomu, k čemu slouží - na dívání se na pohyblivé video v plné kvalitě! To je podle nás ultimativní kombinace zařízení, ke které by se výrobci dříve či později měli propracovat. PC a televize si od sebe udržovaly zbytečný odstup - a konečně je zde v podobě wireless LAN a levných dekódovacích čipů řešení, které může propojit poměrně hlučné, výkonné PC, základ pracovního světa, s televizí a stereo soupravou, srdcem domácí zábavy.

Sony se snaží právě tohoto dosáhnout, jeho RoomLink je velký jako kniha, váží pouhých 600 gramů a na televizi umí zobrazit MPEG1 a MPEG2 videa (až 8Mbps), krom toho zvládá hudbu v Sony ATRAC3 a ATRAC3plus formátu, v MP3 a WAV. Obrazové soubory stejné jako u HP, nádavkem ještě TIFF.

Aby toho nebylo dost, malá krabička je schopna spolupracovat s PC a zcela nahradit běžné VHS video. Nahrávat video přímo na disk PC však lze, pouze pokud je počítač na druhé straně vybaven TV tunerem.

Co nás však mrzí, je úplná absence MPEG4 nebo DivX formátu. Sony sice nabízí už poměrně zajímavou variantu pro doplnění domácího kina, ale dořešené a zcela ideální není - přece jen, RoomLink je jen hloupější periferie PC, takže od něj nemůžeme požadovat vše, co zvládá notebook či PéCéčko. Pokud by však mělo nahradit PC a sloužit jako prostředník mezi schopnostmi PC a televize, podpora více standardů bude nutná.

Závěrem

Takže pro tuto chvíli míří k HP a Sony pochvala za snahu, která jde správným směrem. Ale ještě mají před sebou ohromný kus práce, u HP především - za šest tisíc je jejich Media Receiver hodně "hloupý", u Sony už je RoomLink podstatně lepší variantou, která se může již nyní doma užít. Než však PC a HiFi věž s televizí k sobě najdou ideální cestu, ještě trocha vody ve Vltavě odteče...

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Výrobce grafických karet Nvidia vám chce pomoci s vařením

Nvidia  kuchyni zkoumá, jak využít robota s umělou inteligencí ve spolupráci s...

Nvidia plánuje vyrobit roboty řízené umělou inteligencí, kteří budou moci bezpečně pracovat vedle lidí. Zkusit to chce...

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Panasonic představil první elektrickou motorku Harley-Davidson

LiveWire EV motocykl značky Harley-Davidson

Japonská společnost Panasonic se stále více profiluje i jako dodavatel technologií pro třetí strany. Na veletrhu CES v...

Najdete na iDNES.cz