Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ceny: Některé DDR paměti zdražily během měsíce o polovinu

Ačkoliv se před prázdninami mohlo zdát, že nás během nich nebude čekat žádná větší cenová bouře, opak je pravdou. Potěšitelný je výrazný pokles cen některých procesorů, na druhou stranu stále rostou ceny pamětí.

Letní bouře se netýká jen počasí, ale také cen procesorů a pamětí. Zatímco zákazníkovo oko se zalíbením pohlédne na pokles cen procesorů, může člověk utrpět šok poté, co oko do mozku předá informaci o neustále se zvyšujících cenách některých paměťových modulů.

Paměti

Jak jste se již na Technetu měli možnost dozvědět, druhý největší výrobce pamětí - společnost Micron - uvažuje o dalších jednáních s korejským paměťovým gigantem Hynix. Pokud by tyto dvě společnosti znovu zasedly k jednacímu stolu, bylo by velice pravděpodobné, že dospějí k dohodě. Případné spojení Micronu a Hynixu by mělo za následek vznik největšího výrobce pamětí, který by měl velice silný vliv na tvorbu ceny.

Pokud se podíváme na vývoj cen paměťových čipů na světových burzách, zjistíme, že optimismus vládne jen u výrobců. Těm se podařilo zvýšit ceny paměťových DRAM modulů o dalších 15 %. Až se tento vývoj projeví i v našich končinách, staneme se svědky dalšího skoku cen pamětí. Můžeme jen doufat, že bude alespoň částečně redukován příznivým vývojem kurzu české měny.

Výhled na další týdny není příliš optimistický. S ohledem na výše uvedené skutečnosti lze předpovědět, že se růst cen u DDR SDRAM pamětí poněkud zvolní, ale přesto stále půjde o růst. SDRAM paměti patrně také ještě o něco podraží, především vinou rozhodnutí producentů zvýšit produkci DDR SDRAM modulů právě na úkor SDRAM pamětí.Graf vývoje cen u pamětí SDRAM

Pohyb cen u SDRAM pamětí se uklidnil stejně rychle, jako začal. Změna ceny o necelá tři procenta (což je v poměru k minulým skokům v řádu desítek procent málo) se projevila u pamětí s kapacitou 64 a 256 MB. Zatímco u prvně zmíněného modulu se jednalo o pokles ceny pod 550 korun, u paměti se čtyřnásobně větší kapacitou to bylo zdražení na cenovou hladinu kolem 1650 korun.

Naprostý šok pro mnohé připravily paměťové moduly DDR SDRAM. Nejžádanější paměti - s kapacitou 128 a 256 MB a frekvencí 266 MHz - již podruhé za sebou razantně zdražily. U obou to znamená měsíční nárůst ceny o neuvěřitelných 50 %. Nové ceny těchto pamětí jsou pak následující: za 128 MB DDR SRAM paměti PC2100 nyní zaplatíte téměř 1050 korun, stejný modul, ale s kapacitou 256 MB, se cenově vyšplhal až k hranici 2000 korun.Graf vývoje cen u pamětí DDR a RDRAM

O dvě a půl procenta se změnily aktuální ceny u námi sledovaných pamětí RDRAM s frekvencí 800 MHz. Paměťový modul RIMM s kapacitou 128 MB byl zdražen a je k dostání za ceny nad dvěma tisíci korun. Model s dvojnásobnou kapacitou naopak zlevnil. Za uplynulých čtrnáct dní se tak jeho cena dostala pod 3700 korun.

Procesory

Vývoj cen u procesorů AMD za posledních 14 dní přinesl případným zákazníkům mnohem více radosti, než tomu bylo u konkurenčního Intelu. Pokles cen v rozmezí 1-5 % u Celeronů a Pentií byl některých případech více než dvojnásobně překonán zlevňováním u procesorů Duron a Ahlon.

I v následujících týdnech očekáváme pokles cen, především u procesorů Intel. Ten bude podpořen i posilující korunou. Graf vývoje cen u procesorů Duron a Celeron

AMD

Žádný z procesorů AMD Duron nebyl zlevněn o méně než 4,5 %. Shodně, o 10,6 procenta, prodejci během posledních čtrnácti dnů snížili ceny u 1200 a 1300MHz modelů. Zatímco rychlejší procesor se díky tomu cenově přiblížil k hranici 2100 korun, o 100 MHz pomalejší čip se nyní dá koupit za cenu kolem 1700 Kč. Nejmenší slevy dosáhl v současnosti nejpomalejší prodávaný Duron s frekvencí 850 MHz. Díky poklesu ceny o 4,5 procenta lze nyní tento procesor pořídit v cenách kolem 1000 korun. Graf vývoje cen u procesorů Athlon Thunderbird a Pentium III

Ne nepodstatné slevy jsme také zaznamenali u procesorů Athlon. Model s frekvencí 1330 MHz a rychlostí sběrnice 266 MHz prodejci zlevnili o více než osm procent, a tím jeho cenu dostali pod cenovou hladinu 2400 korun. Sleva kolem 4,5 % postihla o 70 MHz rychlejší procesor ze stejné stáje, jenž se nyní může chlubit cenou kolem 3250 Kč.

Pomyslnou medaili za největší snížení ceny v průběhu 14 dnů, co se procesorů týká, si odnáší čipy řady Athlon XP.Graf vývoje cen u procesoru Athlon XP Konkrétně se jedná o procesor s označením 1600+, u něhož obchodníci dokázali stlačit cenu o téměř 15 %. Tento procesor se tak v cenících vyskytuje s cenou kolem 2500 korun. Cenoví tvůrci se však nenechali zahanbit ani u jiných frekvencí a například u procesoru Athlon XP 1800+ vyměnili informaci o ceně z předminulého týdne za novou s hodnotou kolem 3250 korun. To znamená pokles ceny o pěkných 12,5 %. Více než deset procent ze své ceny ztratily ještě procesory označené 1700+ a 2000+.

Intel

Největších poklesů cen mezi procesory ze stáje společnosti Intel dosáhly čipy Celeron. Bylo to především díky modelu s frekvencí 1300 MHz, jehož cena poklesla na přibližně 2750 korun. Oproti situaci před půl měsícem se jedná o 4,5procentní pokles. Zajímavý je také vývoj ceny u Celeronu s frekvencí 1 GHz, která sice za 14 dní poklesla o necelá 3 %, ale z měsíčního pohledu to již dělá téměř 10 %. Nová cena tohoto procesoru se nyní pohybuje kolem 2250 korun.

Mnohem menší cenové poklesy se projevily u procesorů Intel Pentium III. Nejvíce se „rozjel“ čip s frekvencí 1200 MHz, který byl zlevněn o 2,5 % na přibližně 7850 korun. Další dvě Pentia III s frekvencemi 1130 a 1300 jsou nyní shodně o 1,5 % levnější než před dvěma týdny. U prvně zmíněného procesoru to dělá cenu pod 5700 Kč a cena rychlejšího čipu poklesla pod 11300 Kč.

Graf vývoje cen u procesoru Pentium 4Podle ceníků českých firem je v rámci procesorů Intelu největší škála frekvencí u čipů Pentium 4. Přesto by se mohlo zdát, alespoň podle procenty vyjádřeného poklesu cen, že řada Pentium 4 nabízí pouhé tři modely. Jeden by v průběhu uplynulých čtrnácti dnů zlevnil o 1,5, druhý o 2,5 a třetí o 3 procenta. My však pravidelně sledujeme kolem osmi modelů Pentia 4. Pokud to tedy vezmeme odzadu, pak tříprocentní pokles ceny přiřadíme k čipu s frekvencí 1800 MHz, ten je nyní v prodeji za přibližně 6100 korun. Slevy kolem 2,5 % zasáhly Pentia 4 s frekvencemi 1600, 2000, 2200 a 2400 MHz. O 1,5 procenta jsou nyní levnější modely s takty 2260 a 2530MHz.

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponentů a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit

Témata: Frekvence 1, Intel
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 7 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 23 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Na Ukrajině zuří válka dronů. Co jsou sebevražedné drony a vyčkávací munice?

v diskusi je 5 příspěvků

30. dubna 2024

Sebevražedné drony a vyčkávací munice zažily obrovský rozvoj, protože se dají vyrobit za pár...

Nečekaně nízká poptávka po brýlích Apple snižuje dodávky až o polovinu

v diskusi je 14 příspěvků

29. dubna 2024  17:30

V době uvedení na trh byly brýle Apple Vision Pro nedostatkovým produktem. Nyní, několik měsíců po...

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 14 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 23 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...