Bio-továrna budoucnosti: miliardy geobaktérií produkují nanodráty

Výzkumníci univerzity Massachusetts objevili extrémně malé biologické struktury, které vedou elektrické náboje. Zatímco v běžné přírodě díky tomuto jevu mohou například čistit vodu, do budoucna mají v umělém prostředí umožnit výrobu mikrobiotických nanodrátů s tloušťkou pouhých 3 až 5 nanometrů - a dále tak umožnit nano-zmenšení veškeré elektroniky.

Mikroorganismy vyrábí extrémně jemné, elektricky vodivé dráty

Skupina kolem mikrobiologa Dereka R. Lovleyho zveřejnile svůj objev v aktuálním vydání odborného periodika Nature. Výzkumníci zjistili, že v roce 1987 Lovleym objevený organismus Geobacter je schopen produkovat extrémně jemné, elektrický vodivé struktury. Tyto vodiče nazývané průzkumníky mikrobiotické nanodráty jsou "vlasy" tenké pouhých 3 až 5 nanometrů.

Tyto mikrobiotické nanodráty by mohly podle Lovleyho - který se léta zabývá výzkumem geobakterů - později vést k vývoji nových materiálů stejně jako k použití v extrémně miniaturních elektronických zařízeních. Mikroorganismus je zkoumán hlavně kvůli schopnostem čištění vody, kdy geobakter elektrony odvádí ven na kovy nebo elektrody. Toho je tento organismus schopen právě díky nanodrátům. Tam, kde přirozené látky jako kovy, křemík či uhlík naráží na své hranice, by mohly být použity nanodráty geobaktera. Pomocí manipulace jeho DNA by mohlo být dokonce možné vyprodukovat nanodráty s různou tloušťkou a funkcemi.

Komu to zní jako pohádka, tomu může pomoci v argumentaci to, že zatím si nikdo netroufá odhadnout reálnost podobných cílů - nicméně, na druhé straně, právě biologické továrny na nanovodiče by mohly být tím správným masovým prostředkem levné produkce velice kompaktních a neuveřitelně všestranných vodičů budoucnosti. Spíše než příští rok však podobná vize možná dojde naplnění v následujících desetiletích...

Zajímavé odkazy

Více informací o tomto neobvyklém objevu je možné najít včetně vysokorozlišivých fotografií na těchto stránkách [link zde].