ATI MOBILITY RADEON - grafické dělo?

Čekání na nový grafický čip s nízkou spotřebou určený především pro notebooky z dílny ATI Technologies má svůj šťastný konec, MOBILITY RADEON je konečně na světě.

MOBILITI RADEON by se měl podle představ firmy ATI Technologies stát hlavním leaderem grafických čipů určených pro notebooky a další mobilní zařízení, u kterých záleží na nízké proudové spotřebě a přitom je zapotřebí vysoký výkon grafických operací. MOBILITY RADEON má zdatného konkurenta v čipu GeForce2 Go společnosti NVIDIA, konkurence je však důležitá jak z hlediska ceny pro uživatele notebooků, tak i například z hlediska případného zvyšování výkonu "mobilních" grafických čipů. A co všechno MOBILITI RADEON umí a nabízí?

ATI MOBILITY RADEON je grafický čip k pohledání. Jádro čipu samozřejmě vychází z původního RADEONu, hlavní důraz u MOBILITY provedení je pochopitelně kladen na nízkou spotřebu a tedy i malé zahřívání samotného čipu. Grafický výkon je ovšem na současně poměry čipů určených pro notebooky takřka nekompromisní. Základem je podpora sběrnice AGP 4X a MPEG-2/DVD videa, velmi kvalitní je i podpora 2D a hlavně 3D grafiky v nízkém i vysokém rozlišení.

MOBILITY RADEON může pracovat s pamětmi typu SDR i DDR v provedení SDRAM nebo SGRAM do maximální frekvence 200 MHz (400 MHZ DDR), samotný čip se bude dodávat v několika variantách:

MOBILITY RADEON-S - univerzální verze s AGP 4X
MOBILITY RADEON-P- verze s podporou 8 MB až 64 MB SDR/DDR pamětmi
MOBILITY RADEON-D - verze s integrovanou 16 MB pamětí typu DDR
MOBILITY RADEON-M - verze s 8 MB integrované paměti typu DDR


Výčet technologií použitých u MONILITY RADEONu je poměrně rozsáhlý, zaměříme se tedy pouze na dílčí HW/SW segmenty. ATI HYPER Z je technologie určená ke zvýšení výkonu ve 2D/3D aplikacích či hrách s pomocí efektivního využívání přenosu dat z/do paměťového subsystému (urychlení až o cca 20 %). PIXEL TAPESTRY je architektura optimalizovaného renderovacího jádra s podporou multitexturingu a 3D efektů v reálném čase využívaných opět především ve hrách, ale také třeba v raytracingových a modelovacích programech. Dual DAC převodník zajišťuje podporu dvou připojených monitorů v různých kombinacích, TMDS transmiter zase podporu digitálních panelů a všeobecně různých typů TFT atp. displejů. VIDEO IMMERSION se využívá při přehrávání videa a umí například adaptivní de-interlacing, motion kompenzaci a další věci spojené s přehráváním video sekvencí.

ATI MOBILITY RADEON bude (přesněji řečeno už je) víc než zajímavý grafický čip pro notebooky a vzhledem k dlouhodobým smlouvám firmy ATI s mnoha výrobci mobilních zařízení se určitě relativně brzy objeví v některých modelech notebooků střední a vyšší střední třídy. Konkurencí pro MOBILITY RADEON je jak už bylo uvedeno výše pouze GeForce2 Go, ostatní čipy jako například další novinka CyberAladdin od Tridentu/Aceru zatím nedisponují srovnatelným výkonem. S MOBILITY RADEONem i GeForce2 Go přichází nová éra v grafických možnostech notebooků, ostatně vysoký grafický výkon je nezbytný zejména u high-end strojů s UXGA či SXGA+ displeji. Inu, máme se nač těšit.


Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit

Témata: Notebook, Trendy