ATI Mobility FireGL 9000 - grafika pro mobilní pracovní stanice

  • 181
Konečně snad plně profesionální řešení pro uživatele, kteří nemusí hrát hry, za to potřebují OpenGL a skutečně profesionální (na rozdíl od hráčské) grafiku na skvělé úrovni. FireGL má podporu Linuxu, všech Windows včetně NT, kompletní spektrum "stolních" funkcí a výkonu do foroty... Zaspekulovali jsme si na téma vývoje grafik v noteboocích - po uvedení tohoto kousku bude zřejmě zase na dlouho "klid". Bez mobilního AGP 8x a DirectX 9 není důvod inovovat.

ATI Mobility FireGL 9000Není tomu měsíc, co ATI Technologies oznámila s velkou pompou grafický čip s hardwarovou podporou DirectX 8.1 Mobility Radeon 9000 - a už tu máme další (ještě výkonnější, ještě lepší:) grafický čip. Tedy, úsměvy stranou, u FireGL 9000 se jedná o produkt, který zřejmě nadchne i profesionální uživatele - konečně solidně výkonný čip s nativní podporou OpenGL jazyka, který bude schopen přinést na displeje notebooků i aplikace z oboru designu, modelování, návrhu CAD/CAM/CAE a expertní aplikace. Nezbytnou podmínkou pro jeho úspěch jsou kvalitní ovladače, které ATI slibuje jedním dechem s vyslovením jména nového profesionála mezi mobilními grafikami.

Nicméně nečekejme tento čip ve většině notebooků - za výkon a profesionálnost se platí a ATI se zde netají očekáváními vyšších zisků. Mobilní pracovní stanice, vyšší střední třída a high end notebooky budou ty, které se mohou dočkat podobného výkonu. Na rozdíl od nejvýkonnějšího Radeonu 9700 Pro disponuje FireGL pouze poloviční šířkou sběrnice - s 64 MB DDR videopamětí komunikuje na 128 bitové šířce. Ze zajímavějších vlastností má umožňovat velmi snadno upravit rozlišení na libovolný displej - díky "ATI Zoom" umí čip v reálném čase přepočítávat menší obraz na větší rozlišení (co to udělá s ostrostí, už se nikdo nezmiňuje).

Stejně jako Mobility Radeon 9000 obsahuje FireGL programovatelný vertex- a pixelshader pro kvalitní 3D efekty na úrovni DirectX 8.1. Ovšem to asi uživatele a hlavní zákazníky FireGL zajímat tolik nebude. Speciální ovladače pro FireGL jsou optimalizovány na aplikace typické pro grafické pracovní stanice - rychlé vykreslování drátěných modelů, shader mód, rendering. OpenGL ovladače se všemi ATI specifickými rozšířeními jsou přibaleny pro všechny běžné operační systémy Microsoftu (včetně starších Windows NT) a pro Linux (vyslovujeme ATI pochvalu:). První kusy FireGL již byly údajně dodány výrobcům. Nejpozději do konce roku se tak můžeme těšit na nejkvalitnější podání OpenGL v mobilní verzi i v ČR (to je naše prognóza, zatím jsme se však o žádném notebooku s FireGL nedoslechli).

(Mobility) Radeon 9500 a 9500 Pro

ATI MobilityPár zajímavých drbů koluje po Internetu, které se týkají nových čipů Radeon 9500 - zdá se, že na stolní frontě si ATI Technologies nechává největší trumfy na podzimní sezónu v rukávu a chystá se nVidii pořádně potrápit. S modelem 9700 Pro teď vede scénu, a ačkoliv zatím jen těžko najdete aplikace i hry, které jej využijí, má punc zřejmě nejrychlejšího řešení pod sluncem. Taky nejdražšího (možná s výjimkou bez tak předražených nVidií). Radeon 9500 má být lidová verze 9700ky, která bude konkurovat GF4-Ti modelům, s omezenější sběrnicí a menší pamětí než špičkový (drahý) Radeon 9700 Pro. Tolik však ke stolním modelům, nyní naše spekulace, jak to dopadne v noteboocích.

Vzhledem k zatím minimální (spíše neexistující, až snad na některé budoucí notebooky se stolními sadami) podpoře AGP 8x přenosu v mobilních čipových sadách, nelze očekávat, že by se nejrychlejší Radeony nové generace objevily v noteboocích "kdo ví jak rychle". Naopak. Zdá se být takřka jisté, že favority budou integrovaná řešení - kde právě ATI má horký tip, svou vlastní čipovou sadu s integrovaným Radeon jádrem, sdílenou pamětí a údajně vysokým 3D výkonem. Takže, Mobility FireGL 9000 bude pro nejbližších pár měsíců zřejmě to nejlepší, co bude možno koupit. Protože jedním ze dvou hlavních "trháků" nových karet je AGP 8x (druhým podpora zatím nevydaného DirectX 9), nedával by upgrade příliš smysl. Tedy pokud právě váháte, zda nepočkat na ještě rychlejší mobilní grafiku, není důvod. Vydejte se utrácet za zřejmě velmi drahou pracovní stanici nebo méně, ale přesto drahý profesionální high end notebook.

ATI Mobility FireGL 9000 bude až do příchodu AGP 8x a široké podpory DirectX 9 zřejmě tím nejlepším, co může minimálně do Vánoc a daleko spíše až do první poloviny příštího roku profesionální mobilní řešení nabídnout. (Leda, že by nVidia vytáhla "odkudsi cosi", ale při jejich problémech s uvedením NV30, která by se konečně mohla "popasovat" s Radeonem 9700 Pro, nelze od nich čekat přílišnou aktivitu na mobilním poli. Kde toho stejně nabízí se čtyřmi současnými modely GeForce4 Go a k tomu několika OpenGL Quadra čipy poměrně dost.)