Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 13. srpna 2022 Alena

Acer se rozděluje a má velké plány. Kam kráčí počítačový gigant

  0:30
Na tiskové konferenci v Budapešti byla přestavena nová strategie pro další roky. Logo Aceru budeme vídat již jen u dražších sestav.

Acer TravelMate 7730 | foto: Acer

A ani ty nebudou - jak je to již u Aceru zvykem - nikterak předražené.

Rozdělení trhu
Acer se rozhodl být technologickým lídrem a levnější výpočetní techniku postupně převést pod jinou značku. Další dvě firmy, které před časem koupil, využije k rozšíření působnosti v některých regionech. Celkem si tedy zapamatujme firmy Packard Bell, Gateway a eMachines.


A začneme od konce. Možná jste již v Česku zaznamenali prodej notebooků eMachines, které mají nápadně podobný design s Acerem Aspire nové generace (koncept Gemstone). Hlavním rozdílem jsou plasty v matné povrchové úpravě, které sice nevypadají tak hodnotně jako v leštěné úpravě, jsou ale navýsost praktické a nepotřebují časté čištění. Zpravidla notebooky eMachines obsahují low-endové komponenty, výkon tak není jejich hlavní devizou. Orientují se na co možná nejnižší cenu při zachování standardu Aceru, tzn. mají nadprůměrně povedené displeje a slušnou nabídku rozhraní. Pod logem eMachines hodlá Acer prodávat své nejlevnější produkty, a to nejenom notebooky, ale i stolní počítače a displeje. Cílovými zeměmi jsou Evropa, USA a Asie.

eMachines E510 eMachines H5270

Značka eMachines byla v roce 2004 koupena společností Gateway. S koupí Gatewaye pak přešla pod křídla Aceru.


Gateway má v nové hierarchii Aceru vyšší postavení než eMachines, bude dodávat počítače vyšší jakosti. Společně s Packard Bellem je orientován na střední segment uživatelů, u nás jsou to notebooky od přibližně 15 000 Kč. Gateway nás však příliš zajímat nemusí, cílovými trhy jsou totiž Asie a USA.

Gateway E100M Gateway MX8000 Gateway GM Series

Gateway T Series Gateway MT3000

Gateway odkoupil Acer minulý rok za částku 710 milionů dolarů, společnosti se tímto krokem otevřely dveře pro růst v dalších regionech.


Packard Bell je pro Česko již podstatnější, je totiž určen pro prodej výpočetní techniky v Evropě. Bude nabízet podobný sortiment jako Gateway, hlavním rozdílem pro zákazníky je především design, který by měl být více přizpůsobený nárokům Evropanů. Zatímco Gateway tak nabízí spíše střízlivé tvary a působí uhlazeněji, Packard Belly jsou hravější a mají například nezvyklé kulaté touchpady. Za zmínku stojí i extravagantní desktopy, které svým designem budily na konferenci velkou pozornost. S dříve představeným netbookem od Packard Bellu se zatím nepočítá, Acer sází na svou novinku Aspire One. 

Packard Bell EasyNote MX Packard Bell EasyNote MB white Packard Bell EasyNote BG

Packard Bell /imax Packard Bell /ipower

Rozšíření na náš trh chvíli potrvá. S desktopy, notebooky, displeji nebo MP3 přehrávači od Packard Bellu se tak lze setkat nejblíže v Německu.


Samotný Acer si ponechá nejvyšší segment výpočetní techniky, z notebooků tak jmenujme například Acer Ferrari nebo Aspire s designem Gemstone Blue. Jak již bylo řečeno, trh s netbooky obstará především Aspire One, který je dostupný již i u nás za cenu 9 599 Kč včetně daně a Windows XP. Zatím je k dispozici pouze s 9" displejem, z prezentace lze ale vydedukovat, že Acer počítá rovněž s 10" variantou.

 Historie společnosti

Acer je tchajwanská nadnárodní společnost zabývající se výrobou výpočetní techniky. Firma s původním jménem Multitech byla založena roku 1976 Stanem Shih, v roce 1986 pak byla přejmenována na Acer. Acer v prezentaci přeložil svůj název jako "velký strom", což má symbolizovat sílu, velikost, dlouhověkost a rozšíření na všechny kontinenty. V latině znamená Acer přídavné jméno "ostrý".

Stan Shih

Původním záměrem bylo výpočetní techniku pouze distribuovat a poskytovat poradenství, s časem se však sortiment rozšiřoval. Společnost s velmi agresivní cenovou politikou působila na tradiční výrobce jako ledová sprcha. Především v polovině devadesátých let prodávala o desítky procent levnější výpočetní techniku, která nabízela stejný, popř. vyšší výkon. Nižší marže si firma mohla dovolit, neboť prodávala daleko více produktů než konkurence. U notebooků dala také vzniknout prvním ladným tvarům a křivkám. Zatímco Apple a další výrobci si nechávali výjimečnost designu řádně zaplatit, Acer byl dostupný větší skupině uživatelů.

Lenovo ThinkPad T400 Acer Aspire 5100

Po uvedení několika problémových šasi, která se často stávala předmětem reklamací, udělal Acer tlustou čáru za minulostí a v roce 2007 uvedl nové koncepty Gemstone a Profile. Ty mají kromě nezaměnitelného designu také robustnější konstrukci, cena přitom zůstala stále na velmi nízké úrovni. Pošramocená reputace se však neobnovuje snadno.

Acer Gemstone Acer TravelMate 6292

Díky lákavému poměru cena/výkon se Acer rozrostl do dnešních rozměrů a patří ke světové dvojce v prodeji notebooků, lepší je již jen HP. V oblasti EMEA (Evropa a střední Asie) se za první čtvrtletí tohoto roku Acer vyhoupl dokonce na první pozici, následován HP, Dellem, Toshibou a Asusem.

Podíl na celosvětovém trhu s notebooky Podíl na trhu notebooků v oblasti EMEA, 1. čtvrtletí 2007 a 2008

Nejvíce se očekává v dalších letech od trhu BRIC (Brazil, Russia, India, China), ve kterém v současnosti Acer sleduje nárůst v desítkách procent. V Indii sice Acer ztrácí, trh s miliardou lidí je však pro každého výrobce velmi atraktivní.

Narůst / propad pro jednotlivé trhy. Poslední dva sloupce označují pozici Aceru na daném trhu pro PC a notebooky

V současné době je zakladatel společnosti a multimilionář v jedné osobě Stan Shih na penzi, řízení společnosti přenechal Italovi Gianfrancu Lancimu. Acer dosáhl za první pololetí tohoto roku zisku po zdanění 189,98 milionu USD.

Gianfranco Lanci, prezident Acer Int.


Acer Aspire 6920G Acer Aspire 6920G Detail levého boku

Multimediální ovladač ve tmě Acer Ferrari 1100

Se zajímavou poznámkou přišel samotný prezident Aceru Int. Gianfranco Lanci, kterému na trhu chybí konkurence pro MacBook Air. Jestli se dočkáme alternativy k často diskutovanému ultralehkému notebooku také od Aceru, je zatím jen ve hvězdách, minimálně se Acer bude snažit zvýšit výdrž svých notebooků.

Další střípky
Celá prezentace byla vedena v řeči čísel, ze kterých jsme vybrali několik nejzajímavějších. Předně jde o meziroční nárůst 35,3 % v prodeji notebooků, zatímco u desktopů je to jen 1,7 %. Trend nakupování přenosných počítačů je tak zřejmý, desktopy se pomalu stávají jen kancelářským příslušenstvím. Zároveň stoupají prodeje herních konzolí, hráčské desktopy za mnoho desítek tisíc korun tak mají velmi vážnou konkurenci. Růst prodejů notebooků v dvouciferných číslech Acer očekává i v dalších letech, zároveň je díky stoupající konkurenci očekáváno i další klesání cen. Na našem trhu je zlevňování výpočetní techniky umocněno ještě donedávna sílící korunou.

Velké plány mají výrobci s netbooky, Acer plánuje výrobu 25 milionů kusů do konce roku 2009. Společně s Asusem a dalšími konkurenty tak bude netbooků více než dost a budeme se s nimi setkávat čím dál tím častěji. Opět je očekávána rovněž snižující se cena.

Sám Acer se rozhodl rozdělit pole působnosti pod více značek kvůli heslu "počítače více osobní". Sází se tak na flexibilnější plánování výroby a individuálnější přístup k jednotlivým trhům. Příbuznost mezi jednotlivými značkami však není zatajována, například servis probíhá v Brně jak pro Acer, tak pro eMachines dohromady.

Velmi důležitou zprávou je rozhodnutí o upřednostnění výroby displejů v poměru 16:9 místo 16:10. Při prohlížení internetových stránek tak budeme nuceni častěji rolovat, neboť se zmenší viditelná výška stránky. Takový displej nalezneme například u již zmíněného konceptu Gemstone Blue, který má 16" displej s rozlišením 1 366 x 768.

  • Nejčtenější

Stíhačky pro Ukrajinu? Možná svatá trojice spolu s Javelin a HIMARS

Ukrajinské vedení hned z kraje konfliktu úpěnlivě žádalo spojence zejména o těžkou techniku, která by umožnila bránit...

KOMENTÁŘ: Obrana kupuje bezpilotního dědečka. Zda umí bojovat, nikdo neví

Po několika týdnech spekulací o tom, jaké bojové drony česká armáda nakoupí, ministerstvo obrany zveřejnilo, že půjde o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Expert: Rusy předběhla ve vesmírném programu už i Čína a Evropa. O NASA nemluvě

Rozstřel Rusové chtějí po roce 2024 ukončit svou účast na Mezinárodní vesmírné stanici. V Rozstřelu se nad důsledky tohoto...

ANALÝZA: Tchaj-wan v ohrožení. Neptejme se zda, ale kdy bude válka

Premium Uprostřed obav o budoucnost míru ve světě, na pozadí války probíhající mezi dvěma největšími armádami Evropy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německý tank Leopard 2. Ušlechtilý potomek rodu Tigerů se stal legendou

Leopard 2 je bezpochyby nejdůležitějším evropským tankem konce studené války. Spolu s americkým Abramsem tvoří dodnes...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Ve vedrech trpí i počítače. Pět rad, jak prodloužit jejich životnost

Teploty stoupají do spíše středomořských úrovní, lidé utíkají do stínu či ke klimatizacím, ale co elektronika? I když...

Apple připlácl mobil k notebooku, aby ukázal člověka i jeho stůl

Na letošní vývojářské konferenci se společnost Apple rozhodla ukázat nejen novinky ve svých operačních systémech, ale...

Pokud vám došly síťové porty na routeru, vyzkoušejte přepínač

Jakmile narazíte na situaci, kdy budete potřebovat připojit další zařízení do routeru, tedy do portu, a nebude kam,...

„Windows PC“ ujel vlak. MacBook s novým čipem M2 má působivou výdrž i výkon

Premium Přes dvacet hodin na jedno nabití nám v testu vydržel nový MacBook Air s procesorem M2. A jak se v testu ukázalo,...

Pronájem bytu 3+1, 62 m2, Klášterec n/O, ul. Pod Stadionem
Pronájem bytu 3+1, 62 m2, Klášterec n/O, ul. Pod Stadionem

Pod Stadionem, Klášterec nad Ohří - Miřetice u Klášterce nad Ohří, okres Chomutov
15 000 Kč/měsíc

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...