Krátké zprávy

Záběr z oddělování urychlovacích bloků nosiče s lodí Sojuz MS-10 naznačuje, že...

Záběr z oddělování urychlovacích bloků nosiče s lodí Sojuz MS-10 naznačuje, že události neměly standardní průběh. (11. října 2018) | foto: AP

Havárie Sojuzu měla možná stejné příčiny jako ta z roku 1986

  • 5
V březnu 1986 se zřítila tehdy sovětská kosmická raketa, která měla na palubě vojenskou družici. Zdá se, že letošní říjnová havárie měla stejné příčiny. V Rusku nyní padají hlavy kvůli raketám Proton.

Příčina havárie rakety Sojuz z 11. října, kvůli níž musela dvoučlenná posádka nouzově přistát, byla zřejmě identická se závadou, která v roce 1986 způsobila obdobnou havárii nosné rakety Sojuz. Napsal to americký časopis Aviation Week na základě analýzy dosavadního vyšetřování.

Podobnost obou havárií připustil podle amerického časopisu ředitel sekce Roskosmosu pro pilotované lety Sergej Krikaljov. V obou případech došlo k výpadku signálu ze snímače, který způsobil vadné oddělení bočního motoru nosné rakety. Havárie z března 1986, při níž se zřítila raketa se sovětskou vojenskou družicí, byla do letošního incidentu poslední katastrofou většinou spolehlivě fungujících sojuzů.

Ruští odborníci podle časopisu rekonstruovali celý řetězec událostí, který k havárii z 11. října vedl. Výsledky mají být známy už brzy a nový start sojuzu se prý může uskutečnit už na přelomu listopadu a prosince. Zatím se předpokládalo, že příští raketa odstartuje až příští rok na jaře, nanejvýš koncem letošního roku.

Manažer letů jde do vězení

Ke dvěma letům vězení odsoudil v pondělí soud v ruské Voroněži řídícího pracovníka místního závodu, který údajně porušením technologických pravidel ohrozil úspěšnost startů ruských kosmických raket Proton. Oznámila to agentura TASS. Odsouzený Alexandr Tyčinin podle soudu „ohrozil zájmy státu a autoritu Ruska jako přední kosmické mocnosti“.

Rusko se už zhruba sedm let potýká s vážným poruchami kosmické techniky, jež naposledy málem stály život dvoučlennou posádku rakety Sojuz, která kvůli technické závadě musela nouzově přistát. Podle ruských médií bývají problémy způsobeny nekázní, nedbalostí, ale údajně i sabotážemi.

Tyčinin jako vedoucí pracovník podle soudu kryl porušení technologické kázně při výrobě motorů pro druhý a třetí stupeň nosné rakety Proton. Vadné součástky, vyrobené mezi únorem a zářím roku 2015, musely být všechny nahrazeny novými a zničeny. Odsouzený údajně způsobil státu škodu 112 milionů rublů (34 milionů korun).

Za posledních deset let Rusko ztratilo čtyři rakety Proton. V období, kdy se měly ve voroněžském závodě montovat vadné součástky, spadl proton nesoucí mexický satelit. Podle tehdejší zprávy agentury TASS z května 2015 došlo krátce po startu k „nestandardní situaci“.

11. října 2018

,