Wikipedie

Wikipedie | foto: screenshot Technet.cz

Česká Wikipedie se hádá o homosexualitu, německá o Chorvatsko

  • 48
Odborníci z Oxfordu podrobili Wikipedii zajímavé analýze. V deseti různých mutacích sledovali první desítku nejvíce editovaných hesel, tedy článků, v nichž se editoři realizují nejvíce. Často šlo o kontroverzní hesla, jejichž výklad se editoři snažili upravit k obrazu svému.

Wikipedie je bezesporu skvělý zdroj informací a přesnost jejích informací bývá docela vysoká. Již zhruba před sedmi lety provedli redaktoři časopisu Nature srovnání obsahové kvality Wikipedie se slavnou encyklopedií Britannica a ta internetová z toho nevyšla vůbec špatně.

Články jednotlivých hesel tvoří dobrovolníci a ačkoliv jsou to často odborníci z daných oborů, nejde o tvůrčí tým podléhající striktním pravidlům. Jsou tedy hesla, do kterých se autoři snaží promítnout svůj názor, nebo přesvědčení.

Tým odborníků z Oxfordské univerzity sledoval, která hesla Wikipedie podléhají nejčastější editaci. A přišel se zajímavým zjištěním. U některých hesel dochází k vyslovenému souboji editorů, kteří upravují příspěvek tak, aby více odpovídal té "jejich pravdě".

U kterých hesel je tento boj nejsilnější? Bez ohledu na jazykovou mutaci to jsou: Izrael, Adolf Hitler, holokaust a Bůh.

Mezi zkoumanými mutacemi Wikipedie byla i ta česká. Kdo by tipoval, že se v desítce nejkontroverznějších (nejeditovanějších) hesel umístily osobnosti politické scény nebo některý z hokejových, či fotbalových klubů (jak tomu je u Španělska nebo Rumunska), ten by se značně zmýlil.

Česká desítka nejeditovanějších totiž vypadá takto: homosexualita, psychotronika, telepatie, komunismus, homofobie, Ježíš, Morava, sexuální orientace (konkrétněji kapitola "Snahy o změnu sexuální orientace"), Ross Hedvíček a Izrael. 

Že vám jméno Ross Hedvíček nic neříká? Pak vězte, že podle článku ve Wikipedii to je (byl) jeden proslulý český spammer, jehož cílem byly i naše redakční e-mailové schránky. Stránka již byla smazaná, její kopii z vyrovnávací paměti Google uložené na jiném serveru snadno vygooglujete.

Pro srovnání se podívejte na nejkontroverznější desítku v německé verzi encyklopedie: Chorvatsko, scientologie, konspirační teorie o 11. září, bratrstva, homeoterapie, Adolf Hitler, Ježíš, Hugo Chávez, minimální mzda a Rudolf Steiner.

Pokud vás editační trendy na Wikipedii zajímají, můžete si přečíst celou třicetistránkovou studii (PDF).