Česká Wikipedie se hádá o homosexualitu, německá o Chorvatsko

aktualizováno 
Odborníci z Oxfordu podrobili Wikipedii zajímavé analýze. V deseti různých mutacích sledovali první desítku nejvíce editovaných hesel, tedy článků, v nichž se editoři realizují nejvíce. Často šlo o kontroverzní hesla, jejichž výklad se editoři snažili upravit k obrazu svému.

Wikipedie | foto: screenshot Technet.cz

Wikipedie je bezesporu skvělý zdroj informací a přesnost jejích informací bývá docela vysoká. Již zhruba před sedmi lety provedli redaktoři časopisu Nature srovnání obsahové kvality Wikipedie se slavnou encyklopedií Britannica a ta internetová z toho nevyšla vůbec špatně.

Články jednotlivých hesel tvoří dobrovolníci a ačkoliv jsou to často odborníci z daných oborů, nejde o tvůrčí tým podléhající striktním pravidlům. Jsou tedy hesla, do kterých se autoři snaží promítnout svůj názor, nebo přesvědčení.

Tým odborníků z Oxfordské univerzity sledoval, která hesla Wikipedie podléhají nejčastější editaci. A přišel se zajímavým zjištěním. U některých hesel dochází k vyslovenému souboji editorů, kteří upravují příspěvek tak, aby více odpovídal té "jejich pravdě".

U kterých hesel je tento boj nejsilnější? Bez ohledu na jazykovou mutaci to jsou: Izrael, Adolf Hitler, holokaust a Bůh.

Mezi zkoumanými mutacemi Wikipedie byla i ta česká. Kdo by tipoval, že se v desítce nejkontroverznějších (nejeditovanějších) hesel umístily osobnosti politické scény nebo některý z hokejových, či fotbalových klubů (jak tomu je u Španělska nebo Rumunska), ten by se značně zmýlil.

Česká desítka nejeditovanějších totiž vypadá takto: homosexualita, psychotronika, telepatie, komunismus, homofobie, Ježíš, Morava, sexuální orientace (konkrétněji kapitola "Snahy o změnu sexuální orientace"), Ross Hedvíček a Izrael. 

Že vám jméno Ross Hedvíček nic neříká? Pak vězte, že podle článku ve Wikipedii to je (byl) jeden proslulý český spammer, jehož cílem byly i naše redakční e-mailové schránky. Stránka již byla smazaná, její kopii z vyrovnávací paměti Google uložené na jiném serveru snadno vygooglujete.

Pro srovnání se podívejte na nejkontroverznější desítku v německé verzi encyklopedie: Chorvatsko, scientologie, konspirační teorie o 11. září, bratrstva, homeoterapie, Adolf Hitler, Ježíš, Hugo Chávez, minimální mzda a Rudolf Steiner.

Pokud vás editační trendy na Wikipedii zajímají, můžete si přečíst celou třicetistránkovou studii (PDF).

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Nový doplněk do prohlížeče Chrome vám zkontroluje bezpečnost hesel

Google upozorní na kompromitované heslo v rozšíření, které vám v prohlížeči...

Google připravil nové rozšíření do svého prohlížeče Chrome. Novinka má prozradit, zda vaše heslo nebylo kompromitováno.

Rusko si kvůli válce vyzkouší odpojení od světového internetu

Ilustrační foto - internet

Rusko plánuje operaci, při níž che vyzkoušet, zda se dokáže odstřihnout od světového internetu a zvládne ho provozovat...

Tipy na zajímavé weby: vyzkoušejte Office nebo Photoshop v prohlížeči

Ilustrační foto - cloud

Už není zcela nutné vyzvedávat e-mail v aplikaci, psát dokumenty, vytvářet tabulky v programu instalovaném v PC. Řadu...

Najdete na iDNES.cz