Projděte si Zakázané město a potkejte císaře. 3D replika starého Pekingu

aktualizováno 
Vývojáři v IBM stvořili virtuální 3D repliku Zakázaného města, kterou si můžete stáhnout do počítače a libovolně procházet. Na vlastní oči uvidíte Císařský palác. Vítejte v Pekingu.

Zakázané město - začátek prohlídky

Díky nejnovějším technologiím 3D grafiky se stanete návštěvníkem palácového komplexu v dobovém oblečení, ve kterém se vydáte na virtuální prohlídku nejproslulejší památky v Pekingu.

Aby vytvořili věrný a detailní třírozměrný model Zakázaného města, programátoři IBM pracovali na replice památky celé tři roky.

  • Program si můžete stáhnout na tomto odkazu. Stažení se může protáhnout, soubor pro Windows má velikost 203 MB. Komunikuje s vámi dvěma verzemi čínštiny nebo anglicky. Tamtéž jsou k dispozici i verze pro další operační systémy.

Zakázané město můžete navštívit jako host nebo jako registrovaný uživatel. Registrace přináší řadu výhod, například máte na výběr jeden z devíti dobových kostýmů. V nich budete nasávat dobovou atmosféru mnohem intenzivněji. Vrcholným zážitkem je setkání s císařem.

K jednotlivým předmětům (sochám, atd.), ale i budovám jsou k dispozici obsáhlé informační texty s dalšími nákresy, plánky, vysvětlivkami, atd. Vše si můžete v 3D otáčet a zoomovat do nejmenších detailů. S ostatními návštěvníky můžete komunikovat (gesty i psanou formou). Ze zajímavých míst lze pořizovat fotografie a ty sdílet s dalšími registrovanými členy.

Území dnešního Palácového muzea zabírá 960 x 760 metrů. Projít si můžete korunovační síň Nejvyšší harmonie i proslulou bránu Nebeského klidu. Míst k objevování je tady více než dost.

Zakázané město - interiér se zapnutou mapou a ovládáním pohledu

Zakázané město - interiér se zapnutou mapou a ovládáním pohledu

Zakázané město - mapa

Díky mapě se můžete velmi rychle ocitnout na požadovaném místě, aniž byste složitě procházeli palácovým komplexem.

Na jakém počítači do Zakázaného města

Tvůrci mysleli na různé počítačové platformy. Program existuje ve verzi pro systémy Windows, Linux i MacOS. Bohužel má relativně velké hardwarové nároky. Počítač by měl by obsahovat nejméně Pentium 4 2,4 GHz, RAM alespoň 1 GB. Chybět nesmí grafická karta s podporou 3D s dostatkem paměti (128 MB). Připojení k rychlému internetu je nezbytností.

 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Další z rubriky

Tipy na weby: najděte si levný benzin nebo si proklepněte budoucí školu

Mapy.cz

Interaktivní mapa prozradí, kde lze natankovat nejlevněji pohonné hmoty i s pohledem na dosavadní vývoj ceny. Informace...

Facebook se bude muset zpovídat v USA. Málo chránil data

Facebook logo

Kauza Cambridge Analytica je noční můrou společnosti Facebook. Vyšetřovat ji nyní budou i ve Spojených státech.

Tipy na zajímavé weby: portály plné zpráv o sněhu a lyžování

Ilustrační foto - sníh

Nejčerstvější informace o aktuálním stavu sněhu na horách najdete na zimních portálech Snow.cz či Kamzasněhem.cz. A...

Najdete na iDNES.cz