Připojení na internet bude v Praze 5 zdarma

  10:21aktualizováno  10:21
Obyvatelé Prahy 5 budou mít bezplatné napojení na internet. Vedení smíchovské radnice schválilo vybudování bezdrátové sítě a přípojných bodů s technologií Wi-Fi, která pokryje většinu domácností v centrální části Prahy 5.

Zdarma si vybírat svou e-mailovou schránku či stahovat informace z webových stránek je velkým snem snad všech uživatelů internetu. Od konce března to bude možné na Smíchově a v okolních čtvrtích.

"K internetu se zcela zdarma dostanou všichni lidé, jejichž počítače či notebooky jsou vybaveny speciální technologiíWiFi. Ta slouží k bezdrátovému přijímání internetu," popsal záměr radnice starosta Milan Jančík. "Vypadá to jako science fiction, ale je to opravdu možné," uvedl zástupce starosty Martin Stránský.

Bezdrátového připojení k internetu totiž již nyní v Praze 5 využívají místní základní školy. "S fungováním této služby jsme naprosto spokojeni. To byl také hlavní důvod, proč jsme se ji rozhodli rozšířit ze škol na pokrytí celé městské části," uvedl místostarosta Stránský s tím, že tento projekt je skutečným unikátem nejen v rámci metropole, ale i v celorepublikovém měřítku. To potvrdili i zástupci jiných městských částí.

"O podobném plošném pokrytí jsme u nás zatím neuvažovali," řekl například mluvčí radnice Prahy 13 Samuel Truschka. "Tato technologie by se však dala využít v některých oblastech Prahy 13, do nichž je obtížné zavést internet klasickým kabelovým připojením," dodal.

Podle slov místostarosty Stránského přichází Praha 5 s tímto projektem pouze na jednoroční zkušební provoz. "V případě, že se nám tato služba osvědčí, začneme internet více využívat například i při různých vzdělávacích programech," uvedl.

K systému se bude najednou moci připojit až dva tisíce uživatelů. Přednost by však stále měly dostávat školy. Tuto síť mají podle představ radnice lidé využívat především k vyřizování e-mailové korespondence či vyhledávání nejrůznějších informací na webových stánkách. "Rozhodně nebude sloužit těm, kteří internet využívají ke stahování hudby či filmů. Těmto lidem můžeme přístup snadno omezit," sdělil Stránský.

Bezdrátový internet WiFI

*Bezdrátová síť má pokrýt nejen většinu území Prahy 5, ale například i část Podolí
* Systém bude schopen obsloužit najednou 2000 uživatelů
* Připojit se na bezdrátový internet budou moci lidé, jejichž počítače či notebooky jsou vybaveny technologií WiFi

Bezdrátová síť má na Smíchově a v okolních čtvrtích začít fungovat 31. března, kdy v multikině Village Cinemas Anděl začíná filmový festival Febiofest. "Tato akce bude pro náš projekt velmi dobrou propagací," uvedl místostarosta Prahy 5 Martin Stránský.

Jak se tento projekt radnici Prahy 5 osvědčí, bude jasné až po prvních dnech jeho provozu. Není totiž zcela jisté, že bude bezdrátové přijímání internetu skutečně fungovat všude. "Je to bezplatná služba a její bezchybný provoz nemůžeme nyní nikomu garantovat," upozornil místostarosta.

Bezplatné bezdrátové připojení k internetu však pro mnoho Pražanů nebude žádnou novinkou. Již nyní se s ním mohou setkávat například v některých restauracích, firmách či u benzinových pump. "Tento projekt Prahy 5 je však rozhodně obrovským krokem vpřed. Doufám, že zaujme i v jiných částech Prahy," řekl vydavatel internetových deníků Ondřej Neff.

Lidí, jejichž počítače či notebooky jsou vybaveny technologií WiFi, je podle Neffa v současné době již poměrně dost. "Tento bezplatný internet si tak určitě oblíbí mnoho z nich. Nemyslím si však, že kvůli němu někdo s notebookem pojede přes půlku města. Ale uvidíme, všechno je možné," pousmál se Neff. 

 

 

Autoři:

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

„Zapomenutý“ tank z ČKD. Neozbrojený prototyp přišel Němce draho

První prototyp tanku Praga V-8-H

Ve druhé polovině třicátých let vznikl v Československu prototyp středního tanku srovnatelného s německými tanky stejné...

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Astronomové po půl století objevili ztracený lunární modul z Apolla 10

Lunární modul Apolla 10 nad Měsícem (foceno z velitelského modulu)

První mise, která přivezla lidi na jiné kosmické těleso, byla ta s označením Apollo 11. Cestu jí však vyšlapaly...

Další z rubriky

Čas rozporcovat Facebook, říká jeho spoluzakladatel. Je „neamerický“

Má Zuckerberg příliš velkou moc? Měl by se Facebook rozporcovat? (ilustrační...

Mark Zuckerberg by neměl mít tak neomezenou moc nad tím, jak komunikují miliardy lidí z celého světa. Myslí si to jeho...

Za velký výpadek služeb Google mohl přehmat, vysvětlil viceprezident

Výpadek služeb Google v Česku

Viceprezident společnosti Google se omluvil za výpadek, který postihl služby Google Drive a YouTube v USA a v Evropě....

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Najdete na iDNES.cz