Připojení na internet bude v Praze 5 zdarma

  10:21aktualizováno  10:21
Obyvatelé Prahy 5 budou mít bezplatné napojení na internet. Vedení smíchovské radnice schválilo vybudování bezdrátové sítě a přípojných bodů s technologií Wi-Fi, která pokryje většinu domácností v centrální části Prahy 5.

Zdarma si vybírat svou e-mailovou schránku či stahovat informace z webových stránek je velkým snem snad všech uživatelů internetu. Od konce března to bude možné na Smíchově a v okolních čtvrtích.

"K internetu se zcela zdarma dostanou všichni lidé, jejichž počítače či notebooky jsou vybaveny speciální technologiíWiFi. Ta slouží k bezdrátovému přijímání internetu," popsal záměr radnice starosta Milan Jančík. "Vypadá to jako science fiction, ale je to opravdu možné," uvedl zástupce starosty Martin Stránský.

Bezdrátového připojení k internetu totiž již nyní v Praze 5 využívají místní základní školy. "S fungováním této služby jsme naprosto spokojeni. To byl také hlavní důvod, proč jsme se ji rozhodli rozšířit ze škol na pokrytí celé městské části," uvedl místostarosta Stránský s tím, že tento projekt je skutečným unikátem nejen v rámci metropole, ale i v celorepublikovém měřítku. To potvrdili i zástupci jiných městských částí.

"O podobném plošném pokrytí jsme u nás zatím neuvažovali," řekl například mluvčí radnice Prahy 13 Samuel Truschka. "Tato technologie by se však dala využít v některých oblastech Prahy 13, do nichž je obtížné zavést internet klasickým kabelovým připojením," dodal.

Podle slov místostarosty Stránského přichází Praha 5 s tímto projektem pouze na jednoroční zkušební provoz. "V případě, že se nám tato služba osvědčí, začneme internet více využívat například i při různých vzdělávacích programech," uvedl.

K systému se bude najednou moci připojit až dva tisíce uživatelů. Přednost by však stále měly dostávat školy. Tuto síť mají podle představ radnice lidé využívat především k vyřizování e-mailové korespondence či vyhledávání nejrůznějších informací na webových stánkách. "Rozhodně nebude sloužit těm, kteří internet využívají ke stahování hudby či filmů. Těmto lidem můžeme přístup snadno omezit," sdělil Stránský.

Bezdrátový internet WiFI

*Bezdrátová síť má pokrýt nejen většinu území Prahy 5, ale například i část Podolí
* Systém bude schopen obsloužit najednou 2000 uživatelů
* Připojit se na bezdrátový internet budou moci lidé, jejichž počítače či notebooky jsou vybaveny technologií WiFi

Bezdrátová síť má na Smíchově a v okolních čtvrtích začít fungovat 31. března, kdy v multikině Village Cinemas Anděl začíná filmový festival Febiofest. "Tato akce bude pro náš projekt velmi dobrou propagací," uvedl místostarosta Prahy 5 Martin Stránský.

Jak se tento projekt radnici Prahy 5 osvědčí, bude jasné až po prvních dnech jeho provozu. Není totiž zcela jisté, že bude bezdrátové přijímání internetu skutečně fungovat všude. "Je to bezplatná služba a její bezchybný provoz nemůžeme nyní nikomu garantovat," upozornil místostarosta.

Bezplatné bezdrátové připojení k internetu však pro mnoho Pražanů nebude žádnou novinkou. Již nyní se s ním mohou setkávat například v některých restauracích, firmách či u benzinových pump. "Tento projekt Prahy 5 je však rozhodně obrovským krokem vpřed. Doufám, že zaujme i v jiných částech Prahy," řekl vydavatel internetových deníků Ondřej Neff.

Lidí, jejichž počítače či notebooky jsou vybaveny technologií WiFi, je podle Neffa v současné době již poměrně dost. "Tento bezplatný internet si tak určitě oblíbí mnoho z nich. Nemyslím si však, že kvůli němu někdo s notebookem pojede přes půlku města. Ale uvidíme, všechno je možné," pousmál se Neff. 

 

 

Autoři:
 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Další z rubriky

Nová analýza: Ruská dezinformační kampaň v USA byla plná překvapení

Nové analýzy rozplétají taktiky ruské agentury IRA při dezinformační kampani v...

Před prezidentskými volbami USA 2016 vedli Rusové sofistikovanou dezinformační kampaň. Cílem bylo polarizovat americkou...

Tipy na zajímavé weby: tvorba moderních on-line dotazníků

Ilustrační foto - formuláře

Naklikáním vytvořit grafický dotazník, a tak snadno zjistit třeba názor z lidu, umožní služba Click4survey.cz. Položit...

Facebook musel opravit chybu, která dala všanc data milionů uživatelů

Facebook logo

Na konci minulého týdne společnost Facebook oznámila, že v září musela opravit chybu, která zpřístupnila fotografie z...

Najdete na iDNES.cz