Pět tisíc linků za dva týdny. Paralyzovaná wi-fi rádia pomalu ožívají

aktualizováno 
Květnové rozloučení největšího výrobce čipových sad pro wi-fi rádia a největšího poskytovatele databáze rozhlasových stanic zanechalo statisíce uživatelů bez možnosti poslechu. Zeptali jsme se, jaké vyhlídky majitelé postižených wi-fi rádií mají.

DAB rádio Pure Oasis Flow | foto: Pure

O rozloučení společnosti Frontier Silicon a vTuner a následků tohoto kroku pro posluchače jsme psali 15. května. Ve zkratce došlo k tomu, že se Frontier Silicon, výrobce čipových sad pro wi-fi rádia, obchodně rozešel se společností vTuner, správcem databáze odkazů, a posluchačům tak zmizely jejich oblíbené stanice. 

Frontier Silicon služby vTuneru takřka okamžitě nahradil konkurenční databází Airable. Uživateli zpravidla stačilo restartovat rozhlasový přijímač a znovu vyhledat své oblíbené stanice a uložit je do pamětí. A zde narazil na dva háčky. Spoustu stanic sice našel, ale pouze v nízkém datovém toku 32 kbit/s nebo 64 kbit/s, což znamená jen velmi nízkou zvukovou kvalitu. Druhým háčkem bylo, že spoustu stanic nedohledal a zmizela i dříve hojně využívaná možnost přidávání vlastních odkazů na hudební streamy.

Uživatelsky neuspokojivou situaci měl zlepšit ticketový systém, kterým posluchači mohou požádat o zařazení odkazu do databáze. A toho mnozí rádi využili. „Jen za dva týdny jsme přidali přes 5 tisíc uživateli navržených streamů,“ uvedl pro Technet.cz Patrick Hannon ze společnosti Frontier.

Vrátit by se měla i možnost přidávat vlastní odkazy na streamy, kterou aktuální poskytovatel metadat nenabízí. „Prozkoumáváme možnosti přidání této funkce i do systému Airable. Doufáme, že to budeme moci brzy oznámit,“ pokračoval Hannon a opravdu, jen několik dní po tomto výroku se na webu objevilo oznámení, že se na přidání funkce pracuje. Uživatelé mají být ještě několik týdnů trpěliví, než bude funkce implementována a řádně otestována.

Že se funkce chystá, potvrdil i Bronislav Burda ze společnosti Hama, jejíž wi-fi rádia jsou na českém trhu velmi populární. „Správa oblíbených stanic přes webové rozhraní a přidávání streamů stanic mimo seznam, to se opět plánuje. Bohužel to není otázka dnů, ale spíše měsíců. Žádné předběžné datum nebylo stanoveno, ale doufáme, že to bude co nejdříve. Naše produktové oddělení a výrobce to řeší. Pokud bude nutná aktualizace FW z důvodu úprav či oprav, informace se objeví na displeji rádia, jak jsou uživatelé našich přístrojů již zvyklí,“ upřesnil pro Technet.cz Burda.

Vypadá to tedy, že se kvalita služeb rádií s čipy od Frontier Silicon postupně vrátí na přinejmenším stejnou úroveň jako před změnou dodavatele metadat. 

Pokud by byl do té doby někdo nespokojený, může zkusit dostat do rádií zvuk svých oblíbených stanic jinak. Například z chytrého tabletu či telefonu přes Bluetooth rozhraní, s využitím jedné z mnoha aplikací pro poslech rádií - například Audials Radio Player, iHeart Radio, nebo třeba Simple Radio.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Témata: WLAN, wi-fi síť

Nejčtenější

Samé otázky. Vědci pronikli do neznámých prostor u hrobky zpovědníka krále

Podle jasně čitelného letopočtu na papírku se vzkazem od dělníků, kteří...

Skupina historiků a dalších odborníků v přímém přenosu vyzvedává schránu s ostatky králova zpovědníka Jindřicha...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

Odstartovala nejsilnější raketa světa. Nese desítky satelitů a plachetnici

SpaceX poslala do vesmíru Falcon Heavy 25.6.2019 v 8:30 našeho času. Na palubě...

V úterý 25. června ráno v 8:30 našeho času znovu odstartovala nejsilnější raketa současnosti, Falcon Heavy. Vynesla...

Smrt nad Kanálem. Zahynuli při letecké nehodě, StB je obvinila z emigrace

V 70. letech 20. století se na obloze potkávaly rozmanité typy letadel, jak...

Kanál La Manche je tichým svědkem desítek nouzových přistání i zřícení letadel. Zahynuli zde českoslovenští hokejisté i...

Další z rubriky

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Huawei chystá televizor. Bude to první přístroj s připojením přes 5G

Ilustrační snímek

Čínská společnost Huawei vyvíjí vlastní televizní přijímač. Jeho hlavní devizou má být vedle vysokého rozlišení i...

Z telefonu udělá tablet. Velká přenosná obrazovka nadchne i hráče

ZenScreen

Má hmotnost 770 gramů a na akumulátor vydrží čtyři hodiny. S notebookem funguje jako druhý monitor, po připojení...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz