Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. listopadu 2021 Zina

Velký test šesti skvělých kompaktů: canon s ručním nastavením i panasonic s HD videem

Šest fotoaparátů, každý pro někoho jiného. Canon umožňuje ruční nastavení a má i plnou automatiku, olympus nabízí výborné makro, panasonic poskytne široký zoom od 25 do 300 milimetrů, sony natáčí HD video a fuji se chlubí širokým výběrem scénických režimů.
Ilustrační foto, ultrazoom

Ilustrační foto, ultrazoom

Jsou ideální na rodinnou dovolenou, na výlety, sportovní akce, turistiku, pořídíte s nimi fotografie a videozáznamy z oslav a z akcí s přáteli, ale poslouží vám i k promyšlené digitální tvorbě.

Univerzalita, vícefunkčnost, výkonnost a příjemné, jednoduché ovládání – to jsou základní přednosti těchto kompaktních digitálních fotoaparátů, které můžete pořídit v cenách od 7 do 10 tisíc korun.

Šest malých, výkonných a univerzálních

Můžeme je také označit jako kapesní nebo cestovní ultrazoomy. Jsou malé a lehké, přitom ale umožňují poměrně široké použití. To vše díky minimálně 10násobnému optickému zoomu, 10Mpix rozlišení snímače a dobré vybavenosti systémy a funkcemi .

Šest kompaktů v tomto výběru ještě můžeme rozdělit do dvou dalších skupin. V první jsou celokovové stylové přístroje, nabízené v několika atraktivních barevných verzích, které více splňují představy o kompaktu "do kapsy“. Ovšem až na Olympus mju-9000 nikoli do kapsy u košile, ačkoli – kvůli váze bychom si to i u tohoto nejmenšího modelu nejspíš rozmysleli.

Kapsa u košile je prostě doménou ultrazoomů. Ale do saka nebo cestovní fotovesty uložíte zcela bez problémů i Canon PowerShot SX200 IS a Panasonic Lumix DMC-TZ7, i když většina uživatelů dá stejně spíš přednost pouzdru nebo fotobrašně.

Šest Malých ultrazoomů v testu

S druhou skupinou to máme složitější: jsou v ní modely, které tvoří "most“ mezi "kapesními kompakty“ a kompakty typu "Bridge“. Přitom dva, Nikon Coolpix L100 a Sony Cyber-shot H20, jsou blíže malým kompaktům, zatímco Fujifilm FinePix S1500 je blíže větším kompaktům s ultrazoomy, a to hlavně díky elektronickému hledáčku, který má jako jediný fotoaparát v tomto výběru.

Ostatní modely vůbec hledáček nemají, zato mají poměrně velké a kvalitní barevné displeje, které slouží nejen k prohlížení snímků, ale i k jejich kompozici.

Co přístroje umějí

Canon PowerShot SX200 IS umožňuje nejen plně automatický provoz, ale má i programy s prioritou clony a času a ruční nastavení.
Olympus μ-9000 je nejmenší ultrazoom na trhu.
Panasonic Lumix TZ7 má ultraširokoúhlý zoom s rozsahem 25–300 mm a stereofonní video AVCHD.
Nikon Coolpix L100 má 15násobný zoom a maximálně zjednodušené ovládání.
Sony Cyber-shot H20 nabízí ozvučené HD video MPEG4 a zajímavě koncipovanou nabídku funkcí.
Fujifilm FinePix S1500 má 12násobný zoom, široký výběr režimů od automatiky po ruční nastavení a elektronický hledáček.

A který je nejlepší? Možná někoho z vás tato otázka napadla. V době plné sportovních klání a konkurenčního boje je to pochopitelné. Podle mě je v případě posuzování fotoaparátů, zvláště pokud se rozhodujete, který zakoupíte, vhodnější položit si jinou otázku: A který je určen pro mě? Nebo: Který nejvíc vyhovuje mým fotografickým záměrům?

Ačkoli můžeme všechny zařadit do jakési pomyslné kategorie malých univerzálních kompaktů s ultrazoomy, což jsme také udělali, v mnoha ohledech se liší a nabízejí každý přeci jen něco jiného. Přednosti a zápory jednotlivých modelů jsme uspořádali do úvodního přehledu:

Canon PowerShot SX200 IS

Cena s DPH: doporučená 9 900 Kč, koupit lze za cca 8 300 Kč

Robustní, z hliníkové slitiny a nabízený ve třech barevných variantách: černé, modré a vínově červené. Mezi nesporné klady patří použité technologie a systémy. Je 12megový, má 12násobný zoom Canon 28–336 mm se systémem optické stabilizace obrazu, 3“ LCD a velký výběr praktických funkcí a režimů snímání od jednoduchého zcela automatického až po možnost plně ručního ovládání, samozřejmě v mezích, které dává kompaktní přístroj.

U obrazové kvality se výrobce zaměřil na minimalizaci šumu, a to poměrně úspěšně, jak je zřejmé i z našeho testu. Z konkrétních kladů ještě můžeme jmenovat interní výklopný blesk, který nabízí řadu praktických funkcí včetně možnosti úpravy zábleskové expozice.

Canon PowerShot SX200 ISCanon PowerShot SX200 IS

Na druhou stranu se ale blesk vyklopí vždy při aktivaci fotoaparátu, a to i když máme předem nastavený scénický režim Krajina a režim vypnutého blesku, a jeho umístění ovlivňuje i držení foťáku. To je škoda. Také jsem zaznamenal pomalejší ukládání snímků.

A škoda, že přístroj má pouze plastový závit na stativ (kdo z vás používá trojnožku či monopod, ví, proč na tuto skutečnost upozorňuji). U obrazové kvality je dobré věnovat pozornost automatickému vyvážení žárovkového světla, což je také "otřepaná písnička“, navíc stačí nezapomenout zvolit režim odpovídající danému či použitému osvětlení.

Více zde:

Podrobná recenze Canon PowerShot SX200 IS

Fujifilm FinePix S1500  

Cena s DPH: doporučená  9 000 Kč, koupit lze za cca 7 590 Kč

Nevelký plastový kompakt, nově překvapivě s kovovým závitem pro stativ, s výrazně protáhlým úchopovým gripem s prostorem pro 4 napájecí články AA. Je vybaven 10megovým snímačem, tzv. duálním systémem stabilizace obrazu, 12násobným zoomem Fujinon 33–396 mm, elektronickým hledáčkem a 2,7“ LCD.

 Je výborně vybaven systémy, režimy a funkcemi a umožňuje jednoduché zautomatizované ovládání s využitím nejnovějších technologií, ale i ruční nastavení parametrů expozice. Výklopný elektronický blesk má maximální dosah téměř 9 m a možnost úpravy výkonu.

Fujifilm FinePix S1500  Fujifilm FinePix S1500

Vytknout mohu snad jen příliš protáhlý úchopový grip (z hlediska člověka, který nemá dlouhé prsty) a některým uživatelům může chybět dioptrická korekce hledáčku. U obrazové kvality je třeba upozornit na míru šumu u vyšších a vysokých citlivostí.

Více zde:

Podrobná recenze Fujifilm FinePix S1500

Nikon Coolpix L100

Cena s DPH: doporučená 7 390, koupit lze za cca 6 990 Kč

Malý 10megapixelový plastový kompakt (s kovovým závitem pro stativ) se střízlivě tvarovaným úchopovým gripem, který se velmi dobře drží a současně jsou v něm umístěny 4 tužkové napájecí články. Vybaven je objektivem s 15násobným optickým zoomem Nikkor 28–420 mm se systémem optické stabilizace obrazu (Optical VR).

Je koncipován pro velmi snadné a rychlé použití, a to jak ve smyslu zautomatizovaného jednoduchého zábavního focení, tak i z hlediska rychlostí operačních.

Nikon Coolpix L100Nikon Coolpix L100

Na druhou stranu je třeba dát pozor na použití elektronického blesku u snímků zblízka, upozornit musím na nedostatečné automatické vyvážení bílé barvy při použití žárovkového osvětlení a některým uživatelům přeci jen může chybět možnost ovlivnit citlivost (nastavovat jednotlivé hodnoty ekvivalentu citlivosti ISO).

Více zde:

Podrobná recenze Nikon Coolpix L100

Olympus μ-9000

Cena s DPH: doporučená 10 290 Kč, koupit lze za cca 9 000 Kč

Nejmenší „ultrazoom“ na trhu, precizní, z nerezové oceli se závitem pro stativ, 12megový, s 10násobným zoomem Olympus 28–280 mm, s duální stabilizací obrazu, s 2,7“ "protislunečním“ displejem a se zajímavým výběrem praktických funkcí a režimů snímání včetně inteligentní automatiky.

 Tento stylový elegán je nabízen ve dvou barevných variantách: černé a tmavě modré. Ale je také výborně vybaven systémy, režimy a funkcemi. A velmi příjemně a snadno se ovládá, navíc menu nezkušeným nebo začínajícím uživatelům nabízí funkci fotoprůvodce (nápovědy).

Olympus mju: 9000Olympus mju: 9000

Tomuto přístroji nelze vlastně nic vytknout, u obrazové kvality jen pozor na míru šumu u vyšších a vysokých citlivostí.

Více zde:

Podrobná recenze Olympus μ-9000

Panasonic Lumix DMC-TZ7

Cena s DPH: doporučená 10 990 Kč, koupit lze za cca 9 900 Kč

Hlavní předností tohoto kompaktu s 10megovým snímačem je bezpochyby 12násobný ultrazoom Leica DC Vario-Elmar 25–300 mm. Řadu uživatelů také jistě osloví možností záznamu videoklipů AVCHD Lite ve vysokém rozlišení HD se stereozvukem v kvalitě Dolby Digital.

Pro video je vyčleněno samostatné tlačítko. Vybaven je 3“ LCD, nabízí důmyslně řešené, uživatelsky jednoduché, maximálně zautomatizované ovládání, které umožňuje využití nejmodernějších technologií a systémů. Je celokovový (včetně závitu pro stativ!:-) a nabízený v černé, stříbřité, modré, červené a hnědé variantě. V testu jsme měli kus z předprodukční série. Zaujme i výbornými operačními rychlostmi a výdrží baterie.

Panasonic Lumix TZ7Panasonic Lumix TZ7

Podstatné zápory nenajdete, jediné, na co je vhodné upozornit, je míra šumu u vyšších a vysokých citlivostí a automatické vyvážení barevnosti u žárovkového světla. Pokud vám připadá vyšší prodejní cena, ale můžete se vzdát AVCHD stereofonního videa a smíříte se s 2,7“ displejem, pak doporučuji vzít v úvahu model Lumix TZ6, který pořídíte za cca 8 500 Kč.

Více zde:

Podrobná recenze Panasonic Lumix DMC-TZ7

Sony Cyber-shot DSC-H20

Cena s DPH: doporučená 8 590, koupit lze za cca 7 800 Kč

Nástupce modelu H10 má 10megapixelový obrazový snímač, je vybaven 10násobným optickým zoomem Carl Zeiss Vario-Tessar 38–380 mm, systémem optické stabilizace Super SteadyShot a využívá moderní technologie a systémy, mezi které patří obvod s procesorem Bionz, ale také třeba 3“ Clear Photo LCD Plus.

Pro některé uživatele je také důležité, že umožňuje pořizovat ozvučené video MPEG4 ve vysokém rozlišení (HD). Jeho plastové tělo s kovovým závitem je vhodně tvarované, příjemně se drží, snadno používá. Můžete využít plně zautomatizovaný "inteligentní“ režim fotografování, ale chcete-li nebo potřebujete, můžete veškeré expoziční parametry nastavit ručně (samozřejmě v mezích daných této kategorii kompaktů Cyber-shot).

Sony Cyber-shot H20Sony Cyber-shot H20

Fotoaparát je v rámci své kategorie dobře vyladěn, poukázat je možno jen na vyšší úroveň šumu u nejvyšších citlivostí a na výraznější zkreslení obrazu u nejkratší ohniskové vzdálenosti.

Více zde:

Podrobná recenze Sony Cyber-shot DSC-H20

Poznámky:

Všechny modely mají české menu.

Všechny hodnotíme z hlediska dané kategorie, tzn. nesrovnáváme je ani se zrcadlovkami, ani s kapesními kompaktíky.

Zkušební podmínky (s výjimkou ročních období a momentálních světelných podmínek v plenéru) byly shodné jako u první skupiny "ultrazoomů“. - více čtěte - Velký test: šest výkonných digitálů s ultrazoomem pro jarní fotografování.

Autor:
  • Nejčtenější

Startujeme německý tankový motor z války, desetiletí pohřbený v bahně

Takhle zní zrekonstruovaný motor Maybach HL 120 TRM z německého útočného děla StuG. Strávil celá desetiletí pohřben v...

Padl jeden z důvodů, proč nemít Windows 11. Vraťte si Start a hlavní panel

S Windows 11 chce Microsoft vstoupit do nové éry používání počítačů a kvůli tomu změnil dvě z hlavních součástí...

Žádný rachot ani kouř. Prozkoumali jsme český vodíkový generátor elektřiny

Premium Generátor H2Base vyrábí elektřinu z vodíku a vzduchu, jediným odpadem je vodní pára. Může tak vyrábět elektřinu i v...

Ceny sluchátek, notebooků i telefonů padají. Black Friday startuje

Advertorial Úvahy nad vánočními dárky mnohdy zaberou člověku hodiny. Přeci jen chce člověk darovat něco hodnotného a pěkného, co...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sověti nasadili i parazitní letouny aneb jak bombardér nosil bombardéry

Během druhé světové války došlo i k bojovému nasazení parazitních letounů. V tomto případě to byly stíhačky Polikarpov...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Přehrávač iPod slaví dvacet let. Podívejte se, jak vypadaly všechny modely

V sobotu 23. října uplyne dvacet let od chvíle, kdy šéf Applu Steve Jobs představil na pódiu nový hudební přehrávač se...

Český unikát: reprosoustavy z písku se zesilovačem od experta na reaktory

Vyzkoušeli jsme unikátní české reprosoustavy DeepTime. Ozvučnice tisknou z písku jako formy na převodovky, zesilovače a...

Setkání, která se nekonala. Olympioniky přenáší do studia šikovný trik

V přenosech olympijských studií kanálů Eurosport se střídá jedna sportovní hvězda za druhou, přitom fyzicky od sebe...

Více stanic a žádný šum. Test čtrnácti přijímačů digitálního rádia

Premium Otestovali jsme čtrnáct přijímačů digitálního rozhlasového vysílání ve standardu DAB+, přičemž jsme výběr pojali jako...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...

Verdikt lékařů manžel neustál, říká Hana Robinson o roztroušené skleróze

Zpěvačka Hana Robinson bojuje už řadu let s roztroušenou sklerózou, která mimo jiné ovlivňuje i hybnost rukou. K té se...