Panasonic: Oblečte si SD audio (1)

  5:00aktualizováno  5:00
Společnost Panasonic vstoupila na pole přehrávačů komprimované hudby jako jedna z posledních, ale její výrobky jsou rozhodně lahůdkami. Dnes si představíme první ze dvou přehrávačů řady e.wear využívajících jako médium nové paměťové karty Secure Digital.

Panasonic uvedl na trh první dva výrobky z řady e.wear, tedy elektronického oblečení. Jsou to dva přehrávače komprimované hudby - první je typ SV-SD05 integrovaný do futuristických sluchátek, druhý nese označení SV-SD75 a lze jej nosit jako hodinky či přívěšek na krku. Dnes se budeme zabývat prvním jmenovaným typem.

Dodávka
Přehrávač SV-SD05 V poněkud rozměrné krabici nalezneme zkrácený návod k obsluze přehrávače, cédéčko honosně nazvané Panasonic Media Manager, manuál k práci se softwarem na něm obsaženým, USB čtečku, 64 MB paměťovou Secure Digital (SD) kartu a v prapodivné černé schránce pak samotná modro-stříbrná sluchátka s integrovaným přehrávačem MP3 a AAC souborů.

Instalace
Setup nabízí dvě položky - instalaci driverů pro USB čtečku a monstrózní a všeobecně proklínaný RealJukebox pro správu a přenos komprimovaných souborů, bez nějž se bohužel neobejdete. Obsahuje totiž speciální Panasonic plug-in, který zajišťuje zabezpečení audio souborů při přenosu. Zde si neodpustím jednu výtku. Pokud už RealJukebox vlastníte, či snad dokonce máte nainstalovánu rozšířenou verzi RealJukebox Plus, nelze do něj plug-in dodatečně nainstalovat. Je totiž obsažen přímo v archivu základní verze a ta vám "Plusko" nemilosrdně odstraní. Při instalaci je tedy třeba zvolit pro RealJukebox jinou lokaci na disku.

Jak na to?
RealJukebox je nutným zlem Čtečka se po připojení přihlásí jako externí drive, ale kartu lze v prostředí Windows použít pouze pro přenos dat z počítače na počítač. Chcete-li médium naplnit hudbou na cesty, musí následovat start RealJukeboxu. Zde se pod heslem Devices/Storage nachází zařízení Panasonic Device, které ukrývá obsah SD karty. Do jejího okna lze skladby přidávat buď z již existujícího seznamu ve složce All Tracks, nebo metodou drag'n'drop přímo z Průzkumníka či Commanderu. Přehrávač podporuje kompresní formáty AAC (32-128 kbps) a MP3 (32-320 kbps). V konfiguraci lze nastavit, zda se MP3ky na kartu nahrají v nezměněné formě ve stávající bitrate (pouze se zabezpečením) či se všechny soubory budou kódovat do specifikovaného formátu. Osobně doporučuji AAC na 64kbps, což zcela postačuje na zachování kvality blízké CD. Máte-li seznam skladeb k přenosu připravený, stačí kliknout na tlačítko Begin Transfer... a jděte si zatím uvařit kávu.

Sluchátka
Je-li karta s hudbou vložena do slotu přehrávače, je čas přístroj oživit. K tomu poslouží jedna malá tužková baterie (typ AAA - nejlépe firemní), která poskytne energii na přibližně šest hodin reprodukce. Na pravém sluchátku se nachází malý segmentový displej zobrazující čísla skladeb, stav baterie, hlasitost, funkci bass boosteru a rovněž i chybová hlášení (popsáno v manuálu). Velké čtvercové tlačítko vedle displeje zapne/vypne přehrávání, další ovládací prvky na straně sluchátka pak slouží k pohybu mezi soubory a k posunu uvnitř skladby a volbou uživatelského playlistu. Tlačítka na levém sluchátku ovládají úroveň hlasitosti (0-25) a de/aktivují bass booster S-XBS, tedy obvody pro zvýraznění basových frekvencí.

Zvuk
Zvuk je vynikající. Značka Panasonic by si jakýmkoliv jiným hodnocením uřízla pořádnou ostudu a ani zde nenechala nic náhodě. Zvuk je pochopitelně závislý na šíři datového toku, ale při optimální bitrate dosáhnete jasných výšek a zřetelných basů, jež lze ještě přiživit zmíněnou funkcí S-XBS. Sluchátka sedí perfektně a díky reproduktorům na kloubech se přizpůsobí komukoliv. Hlasitost je dostatečná a nic vám neunikne ani v hlučnějším prostředí.

Hodnocení
Panasonic SV-SD05 je kvalitní přehrávač komprimované hudby. Dodávaná 64MB SD karta pojme díky podpoře formátu AAC až dvě hodiny zvuku ve vysoké kvalitě, což je údaj, jenž je při výběru kartových přehrávačů nejdůležitejším parametrem. Bohužel, cenou není přístroj rozhodně určen každému, ale spíš jen skutečným milovníkům komprimované hudby, kteří si mohou dovolit koupit přehrávač, jímž se rozhodně budou lišit od svého okolí.

Jak již bylo řečeno výše, zvuk je s tím správným kódováním hudby výborný. Přehrávač díky maximální miniaturizaci na rozdíl od svých klasických kapesních kolegů postrádá některé funkce, ale stávající ovládání plně dostačuje.

Kvalita zvuku a funkce: 25 bodů ze 30.

Sluchátka dobře sedí na hlavě, k čemuž přispívají reproduktory na pohybivých kloubech i nastavitelná ramena. Při sklonu však mají velkou tendenci sklouznout. Ovládací prvky jsou snadno dostupné. Přenos i nepřepočítávaných skladeb je v prostředí RealJukeboxu velmi zdlouhavý, což je vzhledem k přenosové rychlosti SD karet 2MB/s poněkud zarážející.

Ergonomie a ovládání: 18 bodů z 25.

Za uvedenou cenu bych čekal alespoň baterii a také v manuálu zmiňovaný užitečný řemínek na krk, jenž jistí sluchátka proti pádu na zem. Žádné bonusové vybavení však neobdržíte.

Vybavení: 12 bodů z 15.

Cena je velmi vysoká. Dekódovací čipsety dnes již nejsou příliš drahé a SD karta stojí méně než 4000 korun. Z převážné části se na ceně podílí design a značka Panasonic.

Cena: 15 bodů ze 30.

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Samsung končí s Blu-ray přehrávači, v televizích však uvede nové služby

Nývlt Václav: online #6281

Loňské modely Blu-ray a UltraHD Blu-ray přehrávačů Samsung byly podle informací společnosti poslední. Místo toho chce...

Skočit nebo obejít? V interaktivní show rozhodujete za elitního vojáka vy

You vs. Wild - interaktivní show na streamovací službě Netflix.

Brodit se řekou, nebo prosekat džunglí? Plazit se po ledu, nebo jej přejít? Sníst nalezené vejce, nebo raději ne? V...

Panasonic chce obsadit domácnost od kuchyně po obývák. Výbavu na to má

Nové 4K OLED televizory, které používají i profesionální koloristé pro doladění...

Nové 4K OLED televizory, které používají i profesionální koloristé pro doladění hollywoodských spektáklů, UHD Blu-ray...

Najdete na iDNES.cz