Úterý 29. září 2020, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. září 2020 Michal

Nejnovější hit Panasonicu - co umí nový "all-in-one" přístroj? (recenze)

aktualizováno 
Společnost Panasonic přichází s novou řadou miniaturních přístrojů, které neumějí jen fotit a nahrávat záznam videa do kompresního formátu, ale přehrávají také MP3 či WMA a fungují i jako digitální diktafon. Jak dopadl model SV-AS10 v našem testu?

Novinka za novinkou

Na pultech obchodů se ještě ani nestihl ohřát model SV-AV20, prezentovaný na stříbrném plátně Larou Croft v nejnovějším díle Tomb Raidera, a už tu máme další kousek od společnosti Panasonic, který spadá do kategorie ultra přenosných multifunkčních zařízení. Tento model je revoluční – Panasonic ho vybavil snímačem s rozlišením 2 megapixely, což předchozí strká do škatule od starých bot. To je také důvod k tomu, že nebyl zařazen do řady modelů e-wear (SV-AV10, SV-AV20E-S), ale do nové série, která nese označení D-snap. Hlavní slabinou těchto miniaturních zařízení bylo malé rozlišení fotografií, pouhých 640 x 480 bodů, které odradilo většinu potencionálních zákazníků. Kromě uvedeného to byla také cena – první model této řady SV-AV10 se blížil 20 tisícům. Nový trumf Panasonicu, SV-AS10, přináší kromě vysokého rozlišení fotek i kompletně nový design a dostupnější cenu. Je k dostání ve třech barevných provedeních, v modré, stříbrné a oranžové. Vybrat si tedy může skutečně každý.

Panasonic SV-AS10

Tenký, elegantní, lehký – zkrátka sexy

Když se na miniaturní výrobek chráněný kovovým šasi podíváte, nemůžete se ubránit otázce: „Jak se tam všechno vejde?“. Kromě zmiňovaného digitálního focení totiž produkt řady D-snap umí také točit video ve formátu QuickTime (.mov), přehrávat hudbu a plnit funkci plnohodnotného diktafonu. Čtveřice těchto funkcí je společná s řadou e-wear.
Při pohledu na zadní stranu zaujme rozměrný 1,5“ LCD displej (76 800 bodů), který je dobře čitelný i na ostrém slunci. Pod ním jsou umístěna tlačítka, která plní hned několik funkcí – záleží na zvoleném módu (nahrávání zvuku, videa, focení, přehrávání hudby atd.). Velice zajímavým prvkem ovládání je kulička, kterou lze scrollovat v menu, volit další položky na paměťové kartě a stiskem dovnitř i potvrzovat výběr. Na pravé straně přístroje potom můžeme nalézt další tlačítka – spuštění, nahrávání a přepínání mezi přehráváním a záznamem.

Panasonic SV-AS10

Zajímavým prvkem je integrace reproduktoru, který je, pravda, hodně nekvalitní, ale pro základní účely postačí. Spodní část je otevírací a po odklopení drobných dvířek se objeví úložiště baterie a SD karty, na niž SV-AS10 zaznamenává nahraný materiál. Výdrž baterie pro nás byla překvapením, přístroj nám na ní vydržel v chodu 3 dny (!) při poslechu hudby asi 3 hodiny denně, vyfocení třiceti fotek bez blesku, pořízení několika krátkých videí a zvukových záznamů.

Panasonic SV-AS10

Focení

Horní části D-snapu dominuje otočný objektiv o rozlišení 2 MP. Vedle něho je umístěn drobný blesk s dosahem cca 1,5 metru. Fotografie je možné pořídit v maximálním rozlišení 1600 x 1200. Zvolit můžeme ale i menší velikosti 1280 x 960 a 640 x 480. To vše navíc ve dvou režimech – Fine a Normal. Výrobce udává, že by měl SV-AS10 v režimu makro zaostřit už od deseti cm. Naše pokusy však ukázaly, že ne vždy tomu tak skutečně je. Záleží na mnoha faktorech jako jsou světlo, barevný kontrast, stejně jako je tomu u jiných digitálů. Přesto D-snap občas zakolísal i v momentech, kdy nebyla expozice nijak náročná. V běžném režimu zaostří od padesáti cm. Vzhledem k tomu, že se jedná o multifunkční přístrojm, nelze očekávat příliš manuálních nastavení. Proto je překvapující fakt, že uživatel může nastavit expozici, ISO (100, 200, 400) i vyvážení bílé. K dispozici je dokonce noční mód pro focení za šera. Co nás potěšilo byl režim Burst pro vyfocení tří snímků rychle za sebou, a to i v maximálním rozlišení 1600 x 1200 bodů. S bleskem to není nijak slavné, alespoň co se týče vzdálenosti, jak bylo psáno výše. Přístroj alespoň disponuje funkcí pro redukci jevu červených očí. Za zmínku ještě určitě stojí 4x digitální zoom s názvem Target Zoom. Ten pouze vytváří výřez na již hotovém obrázku. Pomocí kolečka lze přesně určovat, kterou část snímku má přístroj "přiblížit". Tato technologie v případě nižších rozlišení aparátu daleko lepší volbou, než obyčejný digitální zoom.

Panasonic SV-AS10

A fotky? Kvalita je průměrná, alespoň  ve srovnání s běžnými digitálními foťáky. Tento produkt je ale potřeba brát jinak, protože se nejedná o obyčejný aparát, ale o miniaturní zařízení „vše v jednom“. Z tohoto hlediska lze fotky označit za více než dobré. Barvy jsou sice trochu nepřirozené, ale musíme říci, že SV-AS10 zatím mezi podobnými hračkami jednoznačně kraluje.

Panasonic SV-AS10 foto
JPEG, 1600x1200, 445 kB

Video

Tato funkce je asi největší slabinou celého přístroje a to hlavně kvůli formátu QuickTime, který není pro další práci se záznamem příliš vhodný. Rozlišení 320 x 240 pixelů také nijak neoslní, navíc je doba nahrávání omezena na pouhou minutu. Pro posílání e-mailem a další internetovou činnost je však díky malému objemu více než vhodné.

Panasonic SV-AS10

Zvukový záznamník

Ten je na rozdíl od videa silnější stránkou přístroje. Přestože používá také formát QuickTime, je alespoň kvalita dobrá. Pro další práci se zvukem by byl rozhodně vhodnější formát MP3. Zvukový záznam také není časově omezen jako video.

Hudba

Panasonic uvádí, že je podporována trojice formátů - AAC, MP3 a WMA – to však není úplně přesné vyjádření skutečnosti. Panasonic se podobně jako jiné firmy snaží za každou cenu chránit autorská práva umělců. Tato chvályhodná činnost však značně stěžuje práci obyčejnému uživateli. K nahrání hudby je potřeba softwarové rozhraní, které současně hudbu při kopírování převede do AAC, takže ji nelze kopírovat zpátky do počítače. Kdyby umožňoval přístroj neomezené kopírování PC -> SD a SD -> PC, byl by každý ušetřen nepříjemné instalace prapodivného programu s odporně dlouhou dobou spouštění (na P4 2,4 GHz s 1 GB DDR se program spouští asi 10 sekund). Přístroj se navíc přihlásí jako výměnný disk, tudíž na něj můžete nahrávat jakákoliv data, ale hudbu nahranou přes rozhraní Windows samozřejmě přehrát nelze. Za největší slabinu ale považujeme pomalé rozhraní USB 1.1, které při kopírování fotek zřejmě příliš nepocítíte, zato u hudby zcela určitě ano. Co se nám ještě nelíbilo je skutečnost, že přístroj nedokáže číst názvy skladeb z názvu souboru, ale pouze z ID3 tagu. Když není ID3 přítomno, neobjeví se vůbec žádný název skladby.
Abychom ovšem jenom neházeli špínu, přehrává tento D-snap skladby skutečně kvalitně. Navíc je vybaven zvýrazněním basů, a to ve dvou stupních. Lze také tvořit playlisty a nastavovat opakované přehrávání. Kromě toho umí také zobrazovat na displeje další údaje o albu v podobě obrázku. Nastavit můžete také zobrazení pořízené fotky. K přístroji je dodáván dálkový ovladač (i jako dálková spoušť pro foťák) a poměrně kvalitní sluchátka, ale to už se dostáváme k jeho výbavě.

Panasonic SV-AS10

Příslušenství

To je opravdu bohaté, kromě zmíněných sluchátek a ovladače se v něm dále nachází následující věci: 8 MB SD karta, baterie, CD-ROM, USB kolébka, USB kabel, adaptér, pytlík na nošení, utěrka na LCD a šňůrka.
I přes dobrý první dojem z množství se neubráníme určité kritice. První nedostatkem je SD karta s kapacitou pouhopouhých 8 MB, která nestačí v přístroji prakticky na nic. Pokud chcete fotit, zapomeňte na video, to samé platí pro zvukový záznam, o muzice ani nemluvě. S 8 MB velkou kartou se tak z multifunkčního zařízení stává buď jen foťák, kamerka nebo diktafon. Pro plnohodnotné využití je potřeba koupit minimálně 128MB kartu, což je další investice. Poměrně nízká cena 9 990,- je ve finále tak trochu klamná, protože se dalším výdajům prostě neubráníte. Zvláštní je také to, že pro spojení s počítačem je potřeba mít zapojený SV-AS10 v síti. A ještě jedna maličkost na závěr kritiky příslušenství, pokaždé, když se chcete při přehrávání hudby dostat k pokročilejším nastavením, musíte vyndat samotný přístroj z pytlíku. Na tom by nebylo nic tak strašného, kdyby nebylo nutné při takovém úkonu pokaždé vytahovat sluchátka ze zdířky.

Závěr

Z nového multifunkčního zařízení společnosti Panasonic máme smíšené pocity. Prvotní nadšení ze skvělého designu, ovládání a velké výdrže baterie opadlo velice brzy. SV-AS10 je bezesporu kvalitní výrobek, má slušný fotoaparát, přehrává hudbu, je diktafonem a při natáčení videa také obstojí jakž takž. Přesto jsou výše zmíněné nedostatky natolik vážné, že ho rozhodně nelze považovat za krále multifunkčních přístrojů, i když se tak na první pohled jeví. V této oblasti sice není konkurence nijak silná, Casio, Samsung či Protec sice nabízejí (co se týče funkcí, nikoliv provedení) podobné přístroje, jejich zastoupení však není silné nebo vůbec žádné. Panasonic tedy v této kategorii v našich končinách jednoznačně kraluje. Pokud tedy opraví alespoň některé ze zmíněných chyb u případného nástupce tohoto modelu, bude se rozhodně jednat o hit.

Zapůjčila společnost Panasonic.

  • Nejčtenější

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Překvapivé simulace: Roušky a respirátory chrání lépe, než byste řekli

Jak pomáhá ochrana obličeje zastavit šíření epidemie? Lépe, než by se na první pohled zdálo. Lidé totiž často...

KOMENTÁŘ: Za kostku cukru se necháme sledovat, ale z eRoušky se panikaří

Aplikaci eRouška si zatím nainstalovalo přes 400 000 lidí. Je pro mne nepochopitelné, proč to číslo není o nulu delší....

Exponenciální růst mate i experty. Vyzkoušejte si, čím je tak nebezpečný

S nárůstem infekcí covid-19 se v Česku znovu mluví o exponenciálním růstu. A řada lidí – včetně expertů – toto spojení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krize leteckého průmyslu. Letadla končí ve šrotu, levné letenky zdraží

Letecký průmysl má za sebou mnoho těžkých období, vždycky z nich však nakonec vyšel efektivnější a silnější. Současná...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

Staré byly lepší. I tak nový „kazeťák“ odvede dobrou práci

Vyzkoušeli jsme kazetový magnetofon TEAC W-1200, který přišel na trh zhruba dvě desetiletí poté, co kazety přestaly...

Nový čip Qualcommu potlačí okolní hluk, i když sluchátka neucpou uši

Má odstranit hluk i bez utěsnění uší a dostat tuto funkci do velkého množství různých modelů. Qualcomm na veletrhu IFA...

Vyzkoušeli jsme otočný televizor. Je nejlepší pro sledování videí z mobilu

Premium Televizor The Sero konečně přichází i na český trh a my jej na pár dní adoptovali na praktický test. Tradiční televizní...

Televizory LG se mohou přehřívat, zkontrolujte, zda to není ten váš

U některých televizorů společnosti LG hrozí přetížení napájecího modulu, které může vést k jeho silnému přehřívání,...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...