Gosat GS5560SMART

Gosat GS5560SMART | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Levněji už to nejde. Největší televizor z Opavy však má své mouchy

  • 105
Nabídku LCD televizorů na českém trhu nově rozšířily modely značky GoSat. Všechny stojí do deseti tisíc korun a my si vybrali ten největší z nabídky.

Opavskou společnost GoSat jsme zatím znali zejména jako značku satelitních přijímačů, set-top boxů, příslušenství anténních rozvodů a antén. K přechodu na nový standard pozemního vysílání DVB-T2 rozšířila svoje portfolio i o televizory. Uživatelské rozhraní si výrobci sami navrhli a nechali napsat na míru, televizor běží na operačním systému Linux, hardware si nechali podle vlastní specifikace vyrobit. Na test dorazil vrchol nabídky, 55" (stočtyřiceticentimetrový) model GS5560SMART s displejem s UHD rozlišením. V nabídce je za atraktivní cenu 9 490 korun včetně DPH. 

Solidní přijímač DVB-T2, DVB-C a DVB-S2 vysílání

To, že televizi vyvíjel někdo, kdo o tom něco ví, je patrné již při úvodní instalaci – je naprosto intuitivní a v jednom posloupném seznamu pokryje vše potřebné. Potvrdíte jazyk a zemi, zvolíte druh internetového připojení (jak kabel, tak 2,4 GHz wi-fi síť), systém rovnou ověří (a případně stáhne) nový firmware. Dále vyberete druh příjmu pozemního vysílání (analogový/digitální) a spustíte hledání kanálů. Po jejich vyhledání můžete proces opakovat s nabídkou kabelové televize a v dalším kroku satelitní televize – vybrat si můžete z předvoleb sedmi největších evropských satelitních operátorů. A je to. 

Pokud nejste spokojeni s pořadím kanálů, můžete je v editoru přeskupit k obrazu svému. Je nutné přesouvat je po jednom, takže to zabere víc času, ale jde to. 

Elektronický programový průvodce (EPG) je docela povedený, vždy vidíte program šesti kanálů a dvouhodinové časové okno, ve kterém můžete listovat. U vybraného pořadu hned vidíte název a stručnou anotaci. Nastavit si můžete připomínku nebo načasovat nahrávání. 

Televizor má tři HDMI vstupy pro připojení externích zdrojů obrazu a zvuku, dva USB porty pro připojení flashové paměti nebo HDD, optický digitální výstup zvuku pro připojení k soundbaru nebo domácímu kinu, ethernetový port pro připojení k internetu a CI slot pro dekódovací karty.

K nahrávání musíte připojit USB paměť nebo disk, u NTFS nám televizor tvrdil, že je jen pro přehrávání (a po pokusu se zasekla a museli jsme ji vypnout vytažením z elektrického rozvodu), u FAT nahrávala ochotně i bez formátování. Nahrávat však umí jen ten kanál, který sledujete – nepřehrajete si jiný, ani pokud je ve stejném multiplexu. Což je docela škoda, umí to i nejlevnější set-top boxy. Stisknutí pauzy překvapivě nespustí timeshift daného kanálu, musíte nejprve spustit nahrávání a pak v OSD vybrat přehrát – a záznam se začne přehrávat. Pauza a rychloposuv je pak možný. Záznam je v TS, televize jej přehraje, v počítači se nám to ve VLC nepovedlo.

Při přehrávání multimedií z disku procházíte adresářovou strukturou, u videí zamrzí absence zvukového DTS kodeku, takže mnohé filmy a koncerty mlčí. Jinak si poradí se vším běžným. U hudby přehrává MP3 i FLAC. 

Smart funkce

Jednou z funkcí, pro které je televizor vhodné připojit k internetu, je hybridní vysílání HbbTV, tedy „červené tlačítko“. Po úvodním stávkování, kdy neviděl obsah České televize, se umoudřil a fungovalo vše. V testu HbbTV 2.0 České televize dosáhl na 24/8 bodů a zasekl se, poté spadl. 

Youtube a Netflix aplikace umí i 4K videa, obě jsou to klasické aplikace, jaké znáte z jiných systémů, a obě fungují bez problémů. Jen u 4K přehrávání YouTube je systém zřejmě vytížen a menu je pomalejší, včetně reakcí na změnu hlasitosti. U Netflixu je tato prodleva menší. 

Domácí obrazovka obsahuje záložky Movie, Music a Sport, jsou to jen odkazy na výběry videí na YouTube, navíc všude je podobný mix, nedává to úplně smysl. V položce TV vidíte v náhledu živý kanál, vedle je výběr tunerů a vstupů. Mezi aplikacemi nás zaujal jen FilmBox Live, jinak najdete například AccuWeather nebo webový prohlížeč.

Využít můžete i takzvaný „wi-fi display“ - což je bezdrátový přenos obrazu a zvuku z chytrého telefonu nebo tabletu. Vyzkoušeli jsme se Samsung Galaxy S9 Plus a fungovalo to celkem bez problémů.

Jak hraje

Obraz je poměrně dobrý. Prosvítání podsvětlení a tedy horší podání černé barvy je v této cenové kategorii očekávatelné, ale skoro překvapivě není tak vysoké, jak jsme se báli – v normálním obraze to není příliš patrné. Potěšily nás dobré pozorovací úhly, zejména v horizontální rovině. Z nadhledu a podhledu je to trochu horší.

Barvy jsou spíše umírněné, jas příjemný. Televizor je sice označen jako HDR-10, ale s udávaným jasem 260 cd/m² těžko výsledek nazývat jako „s vysokým rozsahem“. Ostrost je solidní, a to včetně té pohybové, ani akční scény neztrácejí přehlednost a plynulost. Vzhledem k ceně si nezaslouží příliš kritiky. 

Zvuk je dobře srozumitelný, ale jinak spíše nemastný a neslaný, vše se odehrává ve středním pásmu.

Závěr

S nízkou cenou se musíte připravit na různá omezení a komplikace, například  že televizor nereaguje na ovládání několik sekund po spuštění. Pokud chcete levný televizor, který naladí nové pozemní televizní vysílání, zvládne YouTube a Netflix a má docela dobrý obraz, tak může být GoSat zajímavou volbou. Nezbývá však než doufat, že výrobce brzy záplatuje nedostatky ve firmware, přece jen vytažením síťové šňůry jsme televizor již dlouho nerestartovali.

Aktualizace - 5.12.2019, 9:30: Společnost GoSat nesídlí v Ostravě, ale Opavě. Za chybu se omlouváme.


Test - recenze