Montreal - Philadelphia, Plekanec

Montreal - Philadelphia, Plekanec - Nešťastný Tomáš Plekanec z Montrealu poté, co jeho tým obdržel branku od Philadelphie a přiblížil se vyřazení z play - off. | foto: Reuters

Plekanec s Hamrlíkem v play-off končí

• 31
Montreal - Nejvýše nasazené mužstvo Východní konference v play-off NHL dohrálo. O vyřazení slavného Montrealu se v pěti zápasech postarali hokejisté Philadelphie, kteří učinili poslední krok sobotní výhrou v poměru 6:4 na ledě soupeře. Neúspěchu Canadiens nezabránil ani produktivní útočník Tomáš Plekanec (1+1).

Hokejisté Montrealu hostili páté utkání semifinále Východní konference na domácím ledě v bouřlivém prostředí arény Bell Centre.

Podporu fanoušků ovšem slavný kanadský celek ke snížení nepříznivého stavu série nedokázal využít a po výsledku 4:6 tak v play-off končí. Montreal - PhiladelphiaZ postupu se totiž díky čtyřem triumfům z pěti startů radují hokejisté Philadelphie, šestý celek Východní konference v základní hrací části NHL.

Útočník Tomáš Plekanec a obránce Roman Hamrlík jsou nyní k dispozici reprezentačnímu trenérovi Aloisi Hadamczikovi, který má o jejich služby velký zájem. Prvně jmenovaný kladenský odchovanec navíc v posledním startu prokázal skvělou formu, když si dvěma body (1+1) vysloužil ocenění pro druhou hvězdu utkání.

Nejlepší výkon ale podle zámořských novinářů podal Montreal - Philadelphia, Umbergerstřední útočník Philadelphie R.J. Umberger, autor tří bodů (2+1). Šestadvacetiletý rodák z Pittsburghu, jenž se v dané sérii dokázal gólově prosadit ve všech duelech a celkově vyprodukoval devět kanadských bodů (8+1), měl tak pro své mužstvo podobný přínos jako devítigólový Johan Franzén pro Detroit během konfrontace s Coloradem.

"Je to neuvěřitelné. Nikdo nic podobného neočekával. Podle mě kvalita našeho mužstva v loňské sezoně konečnému postavení neodpovídala. Hráči, kteří to zažili, se pak přes léto hodně soustředili a vrátili se připraveni. Vedení klubu navíc odvedlo skvělý kus práce a dalo nám tak velkou šanci na úspěch v letošním ročníku," uvedl Umberger, jemuž novináři připomněli loňské poslední místo Philadelphie v tabulce NHL.

S hráči jako Daniel Briere, Václav Prospal, Martin Biron či Scott Hartnell jsou již Flyers zcela jiným mužstvem, což potvrdili také proti Montrealu. V úvodu střetnutí sice měli navrch domácí, které v 5. minutě poslal do vedení přesilovkový gól Tomáše Plekance, závěr druhé dvacetiminutovky ale vyplnila série tří branek Philadelphie. Průběžný náskok Canadiens v poměru 3:1 umazali góly z 35. a 36. minuty útočníci Mike Richards s R.J. Umbergerem, přičemž poprvé do vedení hosty poslal v čase 37:00 důrazný Scott Hartnell.

Ve 43. minutě Montreal vrátil do hry vyrovnáním na 4:4 Andrej Kosticyn, rozhodující okamžik duelu však nabídla 57. minuta. Střelu Jeffa Cartera tečoval mimo dosah gólmana Carey Priceho talentovaný útočník Scottie Upshall. "Byl to skvělý pocit. Vyrovnaný stav a zhruba tři minuty do konce řádné hrací doby. Vyhrát může kdokoliv, rozhoduje jediná střela, jediný odraz puku," radoval se Upshall, kterého Philadelphia v loňské sezoně získala výměnou z Nashvillu za Petera Forsberga.

Konečnou podobu skóre ještě upravil gólem do prázdné branky uzdravený forvard Mike Knuble, jenž se nyní může se spoluhráči s předstihem připravovat na finále Východní konference. Na soupeře si totiž Flyers ještě počkají poté, co série mezi Pittsburghem a New York Rangers stále pokračuje.

Výsledek:

5. zápas semifinále Východní konference
Montreal - Philadelphia 4:6 (2:1, 1:3, 1:2)
5. Plekanec, 12. Kovaljov, 29. Higgins, 43. A. Kosticyn (Plekanec) - 11. a 36. Umberger, 35. M. Richards, 38. Hartnell, 57. Upshall, 60. Knuble. Střely na branku: 35:37. Diváci: 21.273. Konečný stav série: 1:4.