Meteorický roj Eta-Aquaridy

Meteorický roj Eta-Aquaridy | foto: NASA

Ranní ptáčata se mohou podívat na meteorický roj Eta-Aquaridy

  • 2
Později v noci na čtvrtek mohou zájemci o vesmírnou podívanou sledovat další meteorický roj, který pravidelně navštěvuje naši Zemi. Pokud to počasí dovolí, uvidí pozorovatelé desítky meteorů za hodinu.

Nynější meteorický roj se nazývá Eta-Aquaridy, je pojmenovaný podle hvězdy η-Aqr, poblíž které leží radiant roje. Meteory tohoto roje jsou prachové ze slavné Halleyovy komety, Země jimi prochází dvakrát do roka. Podzimní větví jsou Orionidy. Letos by pozorování podle astronoma Petra Horálka neměl rušit Měsíc. Lidé tak mají šanci spatřit jindy špatně pozorovatelný roj. 

„Letošní Eta-Aquaridy mají dobré podmínky v tom smyslu, že maximum bude v době, kdy je u nás ještě noc. Vychází na ráno 6. května. Zároveň tam tolik nesvítí Měsíc,“ řekl astronom. Radiant, tedy místo odkud meteory zdánlivě vylétají, je v souhvězdí Vodnáře, blízko jedné z jeho nejjasnějších hvězd.

„Pokud nějakou Eta -quaridu chcete vidět, tak jedině v ranních hodinách, mezi půl třetí a pátou. S tím, že v pět už je hodně velké světlo. Takto krátce, když Vodnář vychází, se dá pozorovat nejvíce meteorů. Rozhodně je ale nečekejte zvečera,“ zdůraznil Horálek.

Podle Horálka je problém, že se radiant nachází nízko nad obzorem a hodně meteorů zazáří pod obzorem. „I když je ta frekvence relativně vysoká, třeba 40–50 meteorů v hodině, tak v našich zeměpisných šířkách jich v maximu vidíme třeba pět nebo sedm za hodinu,“ dodal astronom. Připomněl také, že Orionidy, jejichž mateřským tělesem je také Halleyova kometa, jsou četnější. Jejich maximum připadá na říjen.

Halleyova kometa se u Slunce naposledy ocitla v únoru 1986, znovu se tak stane v roce 2061. Je také první matematicky předpověděnou kometou v historii.