Diskuze

STO OBJEVŮ: Malý křemíkový zázrak. Tranzistor zmenšil monstra do kapsy

Kousek křemíku umožnil lidstvu naučit elektřinu doslova zázračným kouskům. Někdejší obrovské sálové počítače díky objevu tranzistoru dnes nosí každý z nás v kapse. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával magazín Víkend DNES.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PK

P91e90t60r 69K44o30v10á56ř

11. 1. 2022 11:03

"Někdejší obrovské sálové počítače díky objevu tranzistoru dnes nosí každý z nás v kapse."

A to je ještě hrubé podcenění, ono je těžké si to představit, ale v 60. letech by jediný dnešní telefon měl mnohonásobně vyšší výkon než všechny počítače světa dohromady.

3 0
možnosti
EL

Drahý autore, kdybyste, jako já, v 60. letech rozebíral tranzistoráky a koukal, co z nich vypadne, tak byste věděl, že dříve se používaly germaniové tranzistory. Křemíkové se masivně rozšířily až v těch 60. letech a ze začátku byly o dost dražší.

7 0
možnosti
MD

M91i93l92a63n 50D26u70p66a97l

11. 1. 2022 16:44

A před nástupem germánia a křemíku ještě fungovaly selénové usměrňovače. Ještě mám někde jeden schovaný.

2 0
možnosti
MZ

Bateriová přenosná rádia s elektronkami existovala. Pamatuji dokonce, že se do nich prodávaly v elektru speciální baterie s napětím 100 V kvůli dostatečnému potenciálu mezi katodou a anodou. Dneska si tyhle baterie vyrábějí nadšenci a majitelé těchto rádií sami - sériovým pozapojováním 10 ks devítivoltových baterek.;-)

5 0
možnosti
OZ

Umožnila to technologie využívající křemíkových čipů, na kterých jsou tranzistory vytvářeny s pomocí laseru... 8-o

Jako někoho, kdo už roky pracuje v tomto oboru, tedy ve výrobě čipů, by mě ale opravdu moc zajímalo o jako technologii se jedná.

7 0
možnosti
EL

Normálně laserem vyřežete z křemíku tranzistor, pak druhý, třetí ... a až jich máte deset miliard, slepíte z nich procesor.

1 0
možnosti
DS

Tranzistor menší jak jeden atom sice fungovat nemůže, ale pro spoustu výpočtů můžeme využít nejen hodnoty ano/ne, ale spojité spektrum hodnot. Například kvantové procesory si vyloženě říkají o nasazení v oblasti grafických karet nebo zvukových procesorů. Vlastně všude, kde se užívají digitálně-analogové převodníky.

Představa, že miliony qbitů jedním tikem zkolabují do reprezentace snímku na obrazovce, mi přijde velmi lákavá. A vývoj kvantových počítačů se zrychluje stejným tempem jako kdysi vývoj tranzistorových systémů. Máme se nač těšit.

2 2
možnosti
RP

Doplním, vedle křemíku se pro některé výkonové součástky začíná používat karbid křemíku SiC.

3 0
možnosti
OZ

Konkrétní užití je ve střídačích, měnících napětí a v nabíjecích obvodech vysokokapacitních akumulátorů - rychlejší nabíjení. Prostě všude tam kde se spínají vysoké výkony. :-)

1 0
možnosti
DK

Dostat vibrator a atomovku do jedne vety, to snad byla sazka. 樂

22 1
možnosti
JJ

probuh proc se tu mistr Brezina ztrapnuje a pise o tematu kteremu absolutne nerozumi?

6 1
možnosti
JJ

Já bych se neptal proč se ztrapňuje - je to vystudovaný biolog, takže se pustil hodně daleko od oboru,o kterém by mohl a měl něco vědět...Otázka zní jinak - zda to mohou číst osoby s ještě podstatně menším přehledem a vědomostmi o tomto oboru. Odpovídám si, že nepochybně ano a tito jedinci budou i tak povrchními a místy nesprávnýmí informacemi obohaceni a třeba jim v hlavičkách i něco zůstane. Co si o tom budou myslet lidé se znalostmi, kteří začínali v době děrných pásek,feritových pamětí a hradel sestavených z germaniových tranzistorů a diod a nyní pracují s procesory 5nm technologie a když i embedded systémy mají nesrovnatelně větší možnosti než tehdejší sálové počítače, to přece není důležité, ti se jen pousmějí ;-)

2 0
možnosti