Diskuze

Konec legrace, roboti se učí chodit jako děti. Pomáhá jim neuronová síť

Chůze robotů bývá často trhaná, nejistá... zkrátka robotická. Vědci nyní přišli s metodou, jak robotické pohyby vylepšit. Řešení podle nich spočívá ve strojovém učení. Roboti se musí sami naučit, jak reagovat na nepatrná zpoždění. Pomoci jim v tom má neuronová síť.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Princip evoluce. Ten vždycky fungoval.

0 0
možnosti
MN

Je vidět, že vymyslet stvoření, které na první pokus bude úspěšně chodit, by nedokázal ani pánbůh.

0 0
možnosti
Foto

Mimochodem, na tom stadiónu nejsou roboti, ale přátelé štamgasti ze smíchovské hospody Na Ztracené po čtvrtečních kartách.

Opravte si to.

1 0
možnosti
Foto

Co do něj kopeš, srabe??

0 0
možnosti
OZ

Krásné video. Některé typy stimulaci jsem ještě neviděl. A šli ještě dál, nechali je dokonce hrát ragby a ty vysoké generace vypadaly velmi realisticky, jakoby k lidem připojili senzory a převedli jejich pohyby do animace. Tak daleko to dnes už je.

0 0
možnosti
GK

Capek v pantoflich teda moc kopnout neumi. Jen cekam, az jednou po takovem kopnuti robot pokusitele rozstrili na hadry namontovanym kanonem.

3 0
možnosti
Foto

Já četla Čapek v pantoflích...

3 0
možnosti
DK

Snad se dožiji robotického psa, který mi nikdy neumře.

1 0
možnosti
FO

Mně by stačila pračka, co vydrží aspoň pět let.

9 0
možnosti
MS

M65a51r47c53e87l 11S54u95p

16. 4. 2019 10:35

Už se těším až to trochu ještě vylepšej a udělají takové kovové psíky (roboty s neuronovou sítí) dva a každému z nich přikáží, aby toho druhého povalil, ale sám zůstal "na nohou" - prostě takové sumo "neuronových sítí". To se pak budou roboti učit (a lidi bavit)!;-D

0 0
možnosti
MV

M51i34l95a10n 37V68o64l92e44k

16. 4. 2019 10:30

"robot vyhodnocuje svůj stav, polohu a podle daných pravidel volí konkrétní pohyby"

Strojové učení v podobě neuronových sítí je známé desítky let a dnes je k dispozici i výkonný HW. Klíčová je ale spíš příprava dat a návrh sítě. Dnes je snadné neuronovou síť předimenzovat, takže se pak 'přeučí', tzn. neobsáhne principy, ale zafixuje se i na nevýznamné detaily v trénovací množině. Než se člověk svěří do rukou naučeným strojům, byl bych rád, kdyby existovala nějaká metodika, která to otestuje. Např. že vstup o zatížení chodidla zohlední natočení kotníkového kloubu při vstupu na šikmou podložku. Neříkám, že to nejde naučit, říkám, že bych chtěl vědět předem, že to je naučené na všechny možné situace v praxi.

6 0
možnosti
PM

Zbytecne prehaneji s tou cernou skrinkou. Je mozne zaznamenat kompletne vsechny kroky vyvoje. Co detekovali senzory a jak na to reagovali, upravili sit. Takze je mozne pak dohledat, ze kdyz senzory meli predtim takove hodnoty a pak se zmenili na tyhle, tak se sit rozhodla pro to a to reseni na zaklade jakych predchozich udalosti.

Ze si ty data panove neukladaji a zajima je jen vysledek, to je jejich vec. Pak samozrejme budou strasit s cernou skrinkou.

Ta sit ma urcite schopnosti, ze nektera data zahazuje, jina pouzije pro vlastni upravu. Takze urcite ty, co pouzije pro upravu se jim na 20TB disk v pohode vlezou, si myslim.

0 4
možnosti
DD

A myslíte si to na základě čeho?

1 0
možnosti
OS

Pěkné a dobře zpracované. Vystydlo mi kvůli vám kafe, pane Kasíku.:-(

Naštěstí jde jen o hraní, které má k reálným produktům (kromě hraček) ještě světelné roky daleko. Hlavně proto, že snaha o vytvoření bota s lidskými parametry bez skutečné umělé inteligence, umožňující univerzální chování, nemá šanci na realizaci, a skutečná UI s lidskými parametry je nesmysl. Ale časem určitě budou vznikat specifické implementace - opičák pro hasiče, pavouk pro statiky, vlčák pro policajty a podobně.:-)

1 0
možnosti
JR

J59a68n 59R21o36s30a

16. 4. 2019 8:32

Vite cilem CNN, DNN dnes rozhodne neni vybudovat mysliciho robota. Neuronove site jsou defakto deterministicky vypocetni model, nic vic. Nikam jsme se v oblasti mysleni, svobodne vule neposunuli a vyzkum ani tim smerem nejde.

0 0
možnosti