Diskuze

Evoluční schovávaná. Umělá inteligence objevila triky a nečekané chyby

Schovka nevypadá zrovna jako vědecké bádání. Výzkumníci ale simulací miliard her na schovávanou ukázali, že se umělá inteligence může naučit složité strategie. A to doslova z ničeho. Vědci z OpenAI to považují za perfektní ukázku umělé evoluce.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Chyba: v dst, začínajícím "Vtipná byla varianta..." má být "pikající hledači", ne "pikající schovávači".

0 0
možnosti

O63t72o 87H97o48m22o90l97k84a

12. 10. 2019 9:54

Kdybych svému 7letému synovi dal úlohu, že bude hrát s kamarády na schovku, bude se schovávat a s hracím prostorem může dělat cokoli, tak se na chvíli zamyslí a pak vezme kus zdi a zablokuje hledače už v první hře, protože mu to při definovaných parametrech hry přijde jako nejefektivnější řešení. Takže já bych se o lidstvo nebál :-)

1 0
možnosti

M41a48r19e37k 97Š77i25m17o50n

14. 10. 2019 16:03

Vašemu synovi je ale 7 let a má nějaké zkušenosti s reálným fyzikálním prostorem (a asi i s počítačovými hrami, které se různými podlostmi jenom hemží). Tenhle algoritmus začínal s "prázdnou hlavou", v podstatě neuměl ani chodit.

3 0
možnosti

J43a32n 15D72l45o92u92h72ý

10. 10. 2019 7:42

Docela z toho mrazi... Takovy nastroj se da v budoucnu lehce zneuzit totalitnim rezimem. A clovek nemuze nikdy vyhrat (pocet opakovani uceni by cloveku trval miliony let a jeste to musi predavat z mozku na mozek). Jedine jak lze ui tedy porazit (diky bohu za ten vyzkum) je vytvorit chybu v prostredi. To nam jako lidstvu dava aspon minimalni sanci na preziti ;-)

0 0
možnosti

"Je potřeba věnovat pozornost tomu, jak vytvořit prostředí, které netrpí chybami a nepovzbuzuje tak toto nežádoucí chování." - Právě to mi nejvíc připomíná evoluci, kdy díky chybám (v genetickém kódu) vznikají nové strategie

1 0
možnosti

J90a46n 97D77l79o19u17h72ý

10. 10. 2019 7:45

Tato veta dava odpoved na to, proc se neda nikdy 100% spolehnout na samoridici auto nebot jeho uceni probiha i dnes v prostredi, ktere je omezene vuci realnemu svetu na cele planete.

1 1
možnosti

To sme celí my. Akurát vymakanejšia simulácia. Pánbožkovia sa na nás musia bohovsky baviť.

0 0
možnosti

M48i84l88a10n 80V42o19l93e15k

9. 10. 2019 15:25

Na tom pokusu je zajímavé, že proti sobě šla dvě strojová učení, tzn. že se úspěšná strategie musela vyvíjet a tím byla obvykle vyžadovaná schopnost 'udržet myšlenku' (konvergovat k jednomu řešení) rozšířena o požadavek 'opustit myšlenku'. Na to ale musel být systém docela vyladěn. Nevěřím, že tvůrci dali po teoretickém rozboru hned praktický funkční model.

Škoda, že není zmíněno, zda se schovávači nepokusili zaútočit (rozmačkat resp. zablokovat hledače). Doufám, že pokus bude pokračovat i na rozdělené skupiny, kdy k vítězství bude stačit přežití (neobjevení) jen části schovávačů.

1 0
možnosti
Foto

Píšu to v článku (doplněno kolem poledne).

0 0
možnosti
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti

Myslite, ze cilem bylo naucit AI hrat schovavanou?

Ja se domnivam, ze cilem bylo spise ziskat nove znalosti o tom jak psat/simulovat/ucit AI. A hlavne to ucit, protoze napsat neuronovou sit neni tezke, tezke je tu neuronovou sit neco naucit.

1 0
možnosti

To před nás klade otázku, jestli život na Zemi je ještě pokus nebo už omyl.

8 0
možnosti

Tak že se fragmenty kódů můžou shlukovat a náhodně, tedy jednou za desitímilióntý pokus se z nich muže stát něco nenáhodného, musí být jasné každému, kdo ví něco o pravděpodobnosti. Vždyť stejně vznikl i organický život. Nicméně i při tomto tempu by evoluce umělé inteligence trvala tisíce, možná milióny let. A jelikož by to bylo pozvolné, ten vývoj v inteligenci by byl zřejmý každému průměrnému ajťákovi. Průšvih samozřejmě je, že lidi tu umělou inteligenci sami ze zvědavosti skokově posunují a přeskakují tím evoluční krůčky. Scénář terminátora by tedy v budoucnu za určitých okolností nastat mohl a pak bude záležet jen na tom, co bude mít UI za hlavní programy (chcete-li vlastnosti) a co sama odmítne jako nevhodné. Je rozdíl, jestli by byla UI hlavně moudrý osvícený vládce bez vážných negativ, nebo jen psychopat s mnoha dalšími lidskými negativy. V tom druhém případě by samozřejmě lidi žádný John Connor ani Neo nezachránil a ani nic jiného.

0 0
možnosti

Lidi chtějí stvořit UI a snaží se o to, tady nejde o náhodu, to co se děje, teď je že se programy učí vyřešit problém a není to shlukováním kódu, ale zkoušením co se stane, když udělám třeba tohle? Důležité je si uvědomit, že ty miliony pokusů můžou trvat třeba jen hodiny nebo dny a ne roky, to záleží jen na výkonu HW a složitosti pokusů.

0 0
možnosti

Njn. Skynetu se to bude hodit :)

0 0
možnosti