Konec analogových vysílačů ČT2 v Jihlavě a Ostravě již 30. června

aktualizováno 
Česká televize pokračuje v přechodu na pozemní digitální vysílání. Analogové vysílače ČT2 Jihlava – Javořice a Ostrava – Hošťálkovice vypne již 30. června 2010. Odmlčí se také analogové vysílače ČT1 České Budějovice – Kleť, ČT1 Tábor – Radimovice a ČT1 i ČT2 Vimperk – Mařský vrch. Provoz ukončí také řada závislých analogových převaděčů.

Maskot konce analogové TV - DigiBoy - Agentura Liberal agency při komunikaci s občany používá maskota, který svým zvoněním oznamuje konec analogové TV | foto: Liberal agency

"V závěru června 2010 ukončí Česká televize v souladu s vládním nařízením o Technickém plánu přechodu (TPP) analogové zemské vysílání ze zbývajících vysílačů velkého výkonu v územní oblasti České Budějovice" řekl redakci Štěpán Janda, tiskový mluvčí ČT. "Jsou to analogové vysílače ČT1 České Budějovice – Kleť (39. kanál), ČT1 Tábor – Radimovice (27. kanál) a ČT1 i ČT2 Vimperk – Mařský vrch (32. a 47. kanál)" upřesňuje mluvčí.

ČT urychluje vypínání analogu v Jihlavě a na severu Moravy a Slezska

Ve stejnou dobu urychlí Česká televize definitivní vypnutí analogových vysílačů ČT2 Jihlava – Javořice (42. kanál) a Ostrava – Hošťálkovice (51. kanál). TPP totiž stanovuje najzašší termíny vypnutí a to na květen 2011 v případě Javořice a listopad 2011 pro Hošťálkovice.

V oblastech, které pokrývají vypínané vysílače, je již dostupné digitální zemské vysílání veřejnoprávního multiplexu se všemi čtyřmi programy ČT. Pozemní digitální vysílání (DVB-T) naladíte z vysílačů Jihlava – Javořice (33. kanál, od 30. 6. 2009), respektive Ostrava – Slezská Ostrava (54. kanál, od 31. 10. 2008) a Ostrava – Hošťálkovice (54. kanál, od 1. 3. 2009).

Slabý signál posílí vysílání z Lysé hory v jednofrekvenční síti

Pokud máte nyní slabý signál pozemního digitálního vysílání, nezoufejte. Digitální vysílání sítě 1 na severu Moravy a Slezska posílí od 30. 6. 2010 vysílač Frýdek – Lysá hora (54. kanál, spuštěn bude o měsíc dříve oproti původnímu plánu). Na severu Moravy a Slezska vznikne tímto jednofrekvenční síť.

Podle Jandy je v těchto regionech další souběh analogového zemského vysílání neekonomický. Pokud jste dosud na digitální příjem TV vysílání ještě nepřešli, učiňte tak do konce června.

Jak poznáte vypínané vysílače

Signály všech vypínaných vysílačů velkého výkonu budou podle Jandy od 4. května 2010 označené piktogramem (symbol v podobě čtyř čtverečků v pravém spodním rohu obrazovky) a od 2. června 2010 také textovou lištou s bližšími informacemi. Podle těchto grafických prvků snadno poznáte, že přijímáte analogové zemské vysílání, jehož vypnutí se blíží.

Vypínané vysílače ČT k 30. 6. 2010

Vysílač Stanoviště Program Kanál
České Budějovice Kleť ČT1 39
Tábor Radimovice ČT1 27
Vimperk Mařský vrch ČT1 32
Vimperk Mařský vrch ČT2 47
Jihlava Javořice ČT2 42
Ostrava Hošťálkovice ČT2 51

Některé anlogové převaděče se také odmlčí

Analogový signál z vypínaných vysílačů na Kleti (ČT1), v Radimovicích (ČT1), na Mařském vrchu (ČT1 i ČT2), Javořici (ČT2) a v Hošťálkovicích (ČT2) přebírá také řada analogových převaděčů. Pokud přijímáte ČT z těchto analogových vysílačů malého výkonu, zaznamenáte i vy na svých obrazovkách piktogram a textovou lištu.

Na mnoha takových analogových převaděčích tím bude správně signalizováno jejich vypnutí k 30. červnu 2010. V některých případech se však bude jednat jen o důsledek jediného reálného technického řešení, takové převaděče budou přeladěné na jiný zdroj, oba grafické prvky z jejich signálu zmizí a jejich analogové vysílání bude prozatím zachováno i po 30. 6. 2010. Česká televize zveřejní podrobné informace na přelomu dubna a května 2010.

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Samé otázky. Vědci pronikli do neznámých prostor u hrobky zpovědníka krále

Podle jasně čitelného letopočtu na papírku se vzkazem od dělníků, kteří...

Skupina historiků a dalších odborníků v přímém přenosu vyzvedává schránu s ostatky králova zpovědníka Jindřicha...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

Odstartovala nejsilnější raketa světa. Nese desítky satelitů a plachetnici

SpaceX poslala do vesmíru Falcon Heavy 25.6.2019 v 8:30 našeho času. Na palubě...

V úterý 25. června ráno v 8:30 našeho času znovu odstartovala nejsilnější raketa současnosti, Falcon Heavy. Vynesla...

Další z rubriky

Tento týden přibyly čtyři vysílače DVB-T2. Jižní Čechy však stále chybí

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci února 2018

České radiokomunikace spustili další dva vysílače přechodové sítě DVB-T2. Nové vysílání také nyní mohou chytat zájemci...

Staré TV vysílání končí v červnu 2020. Nové bude s vyšším rozlišením zdarma

Označení přístrojů splňujících normu DVB-T2

Již za sedm měsíců vypne operátor první vysílače odcházejícího DVB-T standardu. Po polovině příštího roku se pak odmlčí...

Většinu domácností čeká nový formát a možná i placená část pozemní TV

Nenechte se zaskočit přechodem na nové televizní pozemní vysílání.

Letos v listopadu se podle současných plánů odmlčí první televizní vysílače, které šíří pozemní televizní signál ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz