Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Domažličtí mají problémy s digitální televizí

  10:47
Přechod na digitální pozemní TV vysílání není na domažlicku tak jednoduchý, jak si mohl někdo myslet.
Digitální televize

Digitální televize | foto: Profimedia.cz

Zasekávání set-top boxů při špatném počasí, žádný signál v osadách za hraničními kopci Českého lesa a špatné rozlišení obrazu vinou starších antén a svodů jsou největšími problémy Domažlicka, které přijímá od září výhradně pozemní digitální signál ČT, Novy a 11 německých programů. ČTK to zjistila na radnicích a u prodejců elektroniky.

Starostové problematických obcí, které už měly dříve špatné pokrytí analogovým televizním signálem z vysílače Vraní vrch, ale tvrdí, že lidé si nestěžují. Nespoléhají na pomoc broadcasterů nebo Radiokomunikací, jako distributora signálu, že jim postaví převaděče, ale raději si místo set-top boxů kupují dražší satelitní přijímače a antény.

"Hodně občanů, asi 30 procent, má satelity, 40 až 45 procent set-top boxy, zbytek kabelové a digitální televize s tunery," řekl David Rácz, největší prodejce elektroniky v Domažlicích. Satelit prodává na dvě družice za 6000 korun, nejlevnější set-top boxy za 1500 Kč. Poslední dva týdny nakupují lidé jen satelity. Zájem o set-top boxy by byl podle Rácze vyšší, pokud by už vysílala digitálně Prima a hlavně šest digitálních stanic, což má být do roka. Největším současným problémem lidí se set-top boxy je, že neumějí nahrávat na video.

"Když hustě prší, je mlha a hodně nízká oblačnost a ve stínu lesa, tak se obraz rozostřuje a set-top boxy se zahlcují. Zaseknou se a musíme deset, dvacet vteřin čekat, než se znovu rozběhnou," řekl starosta příhraničních Nemanic Ivan Bartošek. Uznal, že to mohou způsobit staré svody nebo antény či zesilovače, které digitální signál ruší. "To měli ale lidem říci už na prvním setkání loni v listopadu a ne až koncem srpna, že si budeme muset tyto věci dokoupit a vyměnit," řekl starosta Klenčí pod Čerchovem Karel Smutný. Bartošek dodal, že v obci po spuštění "digitálu" trochu zeslábl signál mobilního operátora T-Mobilu.

"To je vyloučené, mobilní telefony jsou na úplně jiné frekvenci," řekl šéf projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš. Podle něj zatím nejsou žádné zásadní stížnosti. Základem dobrého příjmu je kvalitní anténa. "Sekání" set-top boxů je dáno výhradně nekvalitním stavem anténních systémů, na což je digitální příjem výrazně náchylnější. Digitální příjem podle Rácze se vzdáleností slábne minimálně a pokud se tak děje při dešti, je to tím, že zatéká do svodů antén, rozbočovačů a zesilovačů. Na kvalitě set-top boxu podle Hanuše nezáleží. ČT garantuje, že set-top boxy budou do roku 2012, po celou dobu jejich životnosti, pracovat se stejným kompresním formátem, a lidé je tedy nebudou muset za rok vyhazovat a kupovat modernější.

Podle Smutného nejsou dodnes řešeny části Bělé, Nemanic, Rybníků a Železné.

"Kdyby byli kreativní, vyřešili by jedním převaděčem pod Čerchovem nebo na Bukové hoře celý příhraniční prostor za kopci až za Přimdu," dodal.

Současný signál prý míří pouze do vnitrozemí. "Od 90. let se tu potýkáme se slabým signálem, ale říkali nám, zaplaťte si 2,5 milionu za převaděč. Ale jak k tomu přijdou lidé, kteří si platí ČT a nemají veřejnou službu. To není náš byznys, ale jejich," dodal starosta Klenčí. Žádný signál nemají lidé v místních částech Černá řeka a Capartice.

ČT ani Radiokomunikace zatím nepočítají se stavbou převaděčů v krizových místech, ale v dalších letech to nevylučují. "Rozhodnutí, jak tato místa řešit, padne až poté, kdy spustíme digitální Krašov a bude pokryt celý region. Teprve pak se vyhodnotí místa se špatným signálem," řekl Hanuš.

Krašov, nejsilnější západočeský vysílač, má přejít na digitální signál letos v prosinci. Nové termíny přechodu i vypínání analogu vyplynou z novely digitálního zákona, kterou nyní projednává parlament.

Starostové nechápou, proč si museli lidé tak rychle kupovat set-top boxy, když na polovině území mohou přijímat analogový signál z Krašova u Plzně.

"Stát i ČT měly dělat větší propagaci a nebláznit lidi," uvedl Bartošek.

Smutný dodal, že kampaň přišla velmi pozdě. Hanuš potvrdil, že 21 procent lidí otočilo od září antény na Krašov, Rácz to odhadl na 25 procent.

Podle starostů měřili Radiokomunikace signál velmi často a lidem radili.

Ti, co otočili antény a vyměnili koaxiální kabely, si polepšili. "Poptávka po servisu není, Češi si myslí, že anténám rozumí každý," řekl Rácz.

"Nikdo si zatím nestěžoval, digitalizace je pro mě minulostí," uvedla Ludmila Rousová, starostka Všerub, které jsou digitálním, ale i analogovým signálem pokryty jen z 15 procent. Polovina domácností nakoupila satelity, shodně jako v Nemanicích, v Klenčí zhruba 35 procent.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

Jak přežijí dekády? Co je nutné zvážit při uchování fotek, videí a dokumentů

Premium

Uložit data není věda. K dispozici je jak interní úložiště přímo v PC, tak různá externí, jakou jsou přenosné disky nebo optická a pásková média, případně NAS zařízení či cloudová úložiště. Kam ale...

25. července 2024

To nejlepší, co divákům nabídly první dny letecké show Farnborough 2024

Pokochejte se první sérií letounů, které se letos objevily na letecké airshow v britském Farnborough. Kromě vojenských strojů nechyběla ani velká dopravní letadla.

24. července 2024  18:49

Staré necky v druhé světové válce. Pigboaty plují proti samurajům

Předcházející díly naší zábavné prázdninové série pojednávaly o vzniku a službě nejstarších amerických ponorek – takzvaných pigboatů. Některé čluny pozdních tříd zůstaly ve službě až do čtyřicátých...

24. července 2024

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...