Redaktorka na dovolené: test technických vychytávek

  0:10aktualizováno  0:10
Přípravu na dobrodružnou dovolenou není radno podcenit. Připravili jsme přehled technických vychytávek, které zpříjemní pobyt v kempu či divočině a leckdy ušetří nervy i peníze.

Co s sebou do auta? | foto: Jiří Zahrádka, Václav NývltTechnet.cz

Pokud dovolenou nehodláte strávit v klidu čtyřhvězdičkového hotelu pod záštitou cestovní kanceláře, ale vyrazíte někam po vlastní ose a na vlastní pěst, nenechávejte přípravu cestovního vybavení na poslední chvíli. Co s sebou do auta či karavanu?

CoDoAuta - behind the scenes

S redaktorkou Veronikou jsme pro vás vyzkoušeli 25 vychytaných přístrojků na léto, které dokážou dovolenou či výlet zpříjemnit, leckdy i zachránit. Pro větší přehlednost jsme je rozdělili do pěti kategorií.  

 Kategorie

Když nejste poblíž zásuvky

Nejčastější problémy, které vás mohou při cestování potkat, se týkají elektrické energie. Baterie v telefonu, kameře, fotoaparátu či notebooku se nejpozději během pár dní vybijí, a pokud není po ruce zásuvka, máte problém.

Nejsnáze řešitelná je tato situace při cestování automobilem. Nabíjení kapesních přístrojů zastanou univerzální adaptéry do zapalovače, nabíjení standardizovaných akumulátorů (AA, AAA, ...) pak vyřeší nabíječky s kabelem pro autozapalovač. Přístroje, které takovéto zapojení neumožňují (nabíjení kamer, notebooků...), pak k 12V automobilovému rozvodu připojíte pomocí napěťového konvertoru 12 V/230 V.


Vyzkoušeli jsme!

Napěťový konvertor Mobitronic

V každém automobilu je k dispozici 12voltová elektrická zásuvka pro zapalovač. Konvertor Mobitronic dokáže 12 voltů transformovat na "zásuvkových" 230 V, kterým pak můžete napájet domácí spotřebiče. Například notebooky, různé nabíječky, případně televizory či rádia. Menší ze dvou zkoušených modelů má dvoupólovou zástrčku a zatížitelnost 100 W, větší pak má zástrčku pro klasický tříkolík a zatížitelnost 150 W.

CoDoAuta - Mobironic  CoDoAuta - Mobironic  CoDoAuta - Mobironic

Je nutné počítat s tím, že na 12voltové větvi probíhají při větším zatížení docela vysoké proudy, proto není vhodné transformátor zbytečně vytěžovat (například kombinací více notebooků v roztrojce či vícezásuvkové prodlužovačce). Při běžném zatížení notebookem a podobnou elektronikou při testu nenastal žádný problém. Druhým limitem je charakter připojených přístrojů - není možné konvertor zatížit indukčním odporem, jako je například další transformátor. Ve většině případů by pak došlo k poškození konvertoru. Naštěstí většina moderní elektroniky používá zdroje pulzní, se kterými nemá konvertor žádný problém. Také není vhodné pro odběr nad 100, respektive 150 W - takže například kytarové kombo k němu nepřipojujte.

150W konvertor se při provozu nijak svébytně neprojevoval, slabší model nepříjemně bzučel, pravděpodobně šlo o kusovou vadu. Oba jsou vybaveny indikačními LED diodami, zelený svit značí správný provoz, rudé blikání přetížení, konstantní červené světlo značí vybitou baterii. Na to vždy dávejte pozor, navzdory různým ochranám vybít baterii při parkování není velký problém.

(Za zapůjčení děkujeme společnosti FKT)

Dobíjecí adaptér Celly MultiCarCharger

Nejčastějším adeptem na nabíjení jsou samozřejmě mobilní telefony. Testovaný adaptér je vybaven celkem devíti konektory pro nabíjení telefonů Nokia, Samsung, Sony Ericsson a Motorola. Stačí zapojit do zapalovače, připojit telefon a nabíjíte. Jedna z redukcí končí mini USB konektorem, takže lze dobít i některé MP3 přehrávače. U Nokie E50 (která kupodivu chybí ve výčtu kompatibilních přístrojů, ale konektor samozřejmě sedí) probíhalo nabíjení pomaleji než s normální nabíječkou, ale na dobíjení po cestě samozřejmě stačí.

Nepříjemné je delší tělo adaptéru, které se u některých vozů může plést do řazení či pod ruční brzdu.

CoDoAuta - Celly - mobil  CoDoAuta - Varta nabijecka  CoDoAuta - Volcraft

Nabíječky Voltcraft, Varta

Spousta zařízení je zatím napájena standardizovanými AA nebo AAA akumulátory, lidově zvanými tužkové a mikrotužkové baterie. Zde je při nabíjení situace jednodušší - jednou nabíječkou můžeme nabít články pro mnoho přístrojů. Vyzkoušeli jsme luxusní nabíječku Voltcraft IPC-1 a rychlou nabíječku Varta PowerPlay 15MIN Ultrafast.

Obě naráz nabijí čtveřici AA či AAA baterií, přičemž Voltcraft nabízí možnost běžného nabití, zdravého dobíjení článků (vybití - nabíjení silnějším proudem - udržovací nabíjení slabým proudem), regeneraci článků (střídavé dobíjení a vybíjení - nárůst kapacity akumulátoru přitom sleduje počítač) a test baterie (stav nabití, možnost dobití). Varta naopak pouze dobíjí, ale zase můžete mít své baterie dobité na plnou kapacitu během pouhých 15 minut. Při nabíjení jsou navíc baterie chlazeny větráčkem, což by se mělo pozitivně projevit na životnosti.

Voltcraft má navíc přibalenu malou brašničku, do které se vejde nabíječka, síťový adaptér, 12V automobilový adaptér, čtveřice AA baterií a čtvero redukcí na články R6, tedy "buřty". Při napájení větší svítilny či staršího rádia oceníte. 


Další možností je mít s sebou energii v konzervě. Jde o univerzální vysokokapacitní batterypack, ze kterého můžete napájet či dobíjet ostatní přístroje či nabíječky baterií. Ten prodlužuje energetickou úmrtnost v místech, kde není k dispozici ani rozvodná síť, ani automobil.


Vyzkoušeli jsme!

Batterypack Philips SCE 7640 je vysokokapacitní akumulátor, kterým můžete dobíjet a napájet všechna možná zařízení s USB připojením a pomocí mnoha různých konektorů i zařízení s napájecím napětím 16-19 V. Je tedy možné "utáhnout" i notebook. Nabíjet jej můžete z USB rozhraní (například z notebooku v internetové kavárně) či k němu připojíte síťový adaptér. Ten je bohužel nepříjemně rozměrný, což snižuje přenositelnost celého zařízení.

CoDoAuta - PhilipsŠikovnou kategorií jsou přístroje, které jsou na přísunu energie zcela nezávislé. Příkladem budiž zařízení vybavené kličkou, dynamem a akumulátorem. Stačí chvilku točit ...


Vyzkoušeli jsme!

Přesně tak dobijete i kapesní rádio Sony ICF-B01 - vyklopíte kliku, jejímž otáčením rádio dobijete. Nejde o žádnou vytrvalostní posilovnu, po zhruba minutě intenzivního "vrcení" není problém tři čtvrtě hodiny poslouchat. Zvukový projev i hlasitost odpovídá velikosti "tranzistoráčku", vokál je srozumitelný, muzika trochu ostřejší ve vyšším středním pásmu.

CoDoAuta - Sony  CoDoAuta - Sony  Sony
Rádio je prakticky doplněno svítilnou s reflektorem a především orientačním světélkem. Můžete si tak ve stanu posvítit při hledání kapesníku, případně nechat orientační světélko bojácným kamarádkám. Světlo má spotřebu trochu větší, na minutu točení připadá 10-15 minut svitu.


Ekologickou cestou můžeme získat energii ze slunce. Použít můžete solární zdroj pro nabíjení přístrojů s vestavěným akumulátorem - ten stačí připojit kupříkladu k telefonu, rozevřít na slunci a nechat přístroj dobíjet. Výhodná je kombinace solárního zdroje s vestavěným akumulátorem, protože ten kdykoli na slunci dobijete a k napájení či nabíjení jiných přístrojů ho použijete až ve chvíli, kdy to potřebujete, ať je pod mrakem či slunce vyhřívá opačnou část zeměkoule. 

Napájíte-li více přístrojů tužkovými bateriemi, oceníte solární nabíječku AA a AAA článků. Vložíte do ní akumulátory, necháte na slunci a po několika hodinách budou opět připraveny k použití.


Vyzkoušeli jsme!

Solární adaptér PowerMonkey Explorer je opravdu všestranným zdrojem energie. Skládá se z modulu se solárním panelem, který po ukončení dobíjení sklopíte, a křehké části tak zůstanou uchráněny před nepohodlím batohu či větší kapsy. Druhou částí je modul s akumulátorem, který se po připojení k solárnímu panelu po vystavení slunci dobíjí a který pak samotný můžete použít k dobíjení zařízení. A samozřejmě, k dobíjení lze rovnou použít samotný solární panel.

Díky velmi početné sbírce konektorů a redukcí připojíte mnoho různých zařízení od iPodu přes mobilní telefony, fotoaparáty, PDA po Sony PSP. Nabije vše s běžným přívodem 4,5 V - 5,5 V. I během pouze průměrně slunečného dne dokázal bez problémů nabíjet například mobil Nokia E50.

  Logitech repro  PowerMonkey

Tělo obou modulů je pokryté gumou a je odolné proti stříkající vodě. Díky průvlekům na pásek je možné ho během pochodu přikurtovat k batohu a dobíjet akumulátor za chůze.

(Za zapůjčení GP Solar děkujeme společnosti Alza.cz, za zapůjčení PowerMonkey společnosti SunnySoft.cz)

Solární nabíječka GP Solar se postará o nabití dvojice AA nebo AAA článků. Stačí položit na sluníčku a nechat zde 5 (AA) až 12 (AAA) hodin, a je dobito. Při praktické zkoušce stačily 3-4 hodiny na AA baterie, aby byly po zbytek dne/noci platné v kapesní svítilně či MP3 přehrávači. Do náročných přístrojů, jako blesků či fotoaparátů, je pochopitelně nutné nabíjet déle.

Mezi výhody patří nízká cena zařízení, mezi nevýhody křehký a nijak nechráněný solární panel, velmi neskladný design a chybějící poutko na zavěšení či připevnění. V balení nenajdete ani pouzdro pro přenos, zabalení do batohu mezi konzervu lunchmeatu a náhradní botasky bude pro solární panel znamenat jistou smrt.


Nabíjení článků funguje i přes sklo automobilu, je však nutné podotknout, že nabíjení z 12V automobilového rozvodu je přeci jen rychlejší, a proto bych v současnosti solární články volil pro dobíjení elektroniky jen tam, kde není jiná možnost.

TIP redakce: V běžném automobilu je 12V konektor zapalovače pouze jeden, v některých kombi dva (jeden na středové konzoli, druhý v zavazadlovém prostoru). Jeden výstup zpravidla obsadíte GPS navigací, s nabíječkou telefonu ho ještě vystřídáte docela bez problému, ale při potřebě zapojit další zařízení vznikne problém - není kam.


Vyzkoušeli jsme!

Řešením je rozbočovač do autozapalovače. Vyzkoušeli jsme Celly Twin1, což je rozdvojka s pohyblivým kloubem, díky kterému je možno nasměrovat konektory tak, aby nepřekážely řadicí páce, ruční brzdě či kolenu. Rozdvojka je navíc ještě kombinována s kladívkem pro rozbití okénka v případě nehody, což se hodí, avšak při prvním vyklopení ostří, které šlo jen velmi ztuha, jsem se o něj stihl docela ďábelsky pořezat, takže rozhodně bych rozdvojku nenechával v dosahu dětí.

(Celly Twin1 zapůjčil obchod Celly.cz)

CoDoAuta - Celly - rozdvojka


ZPĚT na začátek

Muzika a filmy na cestách

Cestování nejsou jen procházky po pláži, horské výstupy a bloumání cizokrajnými městy - jsou to také dlouhé hodiny za volantem, ploužení horkem v nekonečných zácpách či čekání na hranicích. V tu chvíli přichází na řadu zábavní elektronika.

Základem je zpravidla autorádio zabudované přímo do vozidla, zapojené do reproduktorového osazení ve dveřích. Ať již autorádio nemáte, je rozbité či nejste s tím současným spokojeni po stránce zvuku nebo výbavy, není problém ho nahradit jiným. I základní modely kvalitních výrobců dokážou uspokojit běžné nároky, připlatit si můžete především za nadstandardní výbavu.


Vyzkoušeli jsme!

Autorádio s CD a MP3 Pioneer DEH-1000E. Nové autorádio standardní koncepce nás zaujalo jednoduchou a přímočarou obsluhou - hlasitost ovládáte otočným ovladačem, jeho stiskem měníte zdroj (CD/tuner/aux) a delším podržením přístroj zapnete či vypnete. Kolem rozmístěnými šipkami posouváte skladby u CD či MP3 (šipky nahoru a dolů přeskakují alba-adresáře, šipky do stran jednotlivé skladby), pod displejem nechybí tlačítka přímé volby uložené rozhlasové stanice. Displej má velké segmentové znaky a je perfektně čitelný, na snímatelném čelním panelu naleznete i Jack 3,5 mm vstup pro připojení kapesního přehrávače.

CoDoAuta - Pioneer


Zvuk autorádia je výborný, perfektně se hodí pro horší reproduktorové osazení. V jednom voze osazeném dvoupásmovými komponentními reproduktory střední třídy Kenwood předvedl razantní, plný a dobře prokreslený projev. Nezalekl se ani poměrně hlasité reprodukce. Ve druhém voze - vybaveném tentokrát špičkovými komponentními reprosestavami Focal K2Power - bylo znát ekvalizační přizpůsobení autorádia (i při volbě FLAT, tedy bez úprav), především kvůli horším reproduktorům. Nadbytek basů a zastřenější středy zde vhodně doplňují ostřejší projev základnějších modelů reproduktorů. Jako výměna starého autorádia k běžně montovaným reproduktorům je testované autorádio výbornou volbou.

TIP: Jen o trochu dražší autorádia mohou disponovat i Bluetooth rozhraním pro mobilní telefon, případně USB slotem pro připojení flashové paměti. Budete se však muset smířit s kompromisnější reprodukcí.


Na cesty se hodí mít svá data (filmy, hudbu) bezpečně uložená. USB flash disk Kingston DataTraveler Secure vydrží nejenom pobyt ve vodě až do hloubky 1,2 metru, díky titanovému tělu navíc odolá otřesům až 1 000 G. Obsah je dále možno zašifrovat pomocí AES s 256bitovým klíčem.

Kingston Kingston


Standardní korporátní osazení reproduktorů, které naleznete ve vozech střední třídy, zpravidla kvalitou nijak nenadchne. Jednou z možností upgradu takové sestavy je její doplnění o basový systém, tedy subwoofer. Do zavazadlového prostoru vozidla můžete instalovat samostatný aktivní subwoofer, což je objekt válcovitých či kvádrových proporcí ukrývající basové reproduktory, zesilovače a příslušné konektory. Nevýhodou tohoto řešení je, že subwoofer víceméně trvale obsadí část zavazadelníku.

My jsme do přehledu vybrali speciální subwoofer, který po vyjmutí z kufru vozidla poslouží i jako mikrosystém - stačí k němu připojit MP3 přehrávač či notebook.


Vyzkoušeli jsme!

Velmi nezvyklou kombinaci představuje Blaupunkt Power2Go 6. Jde o kombinaci aktivního subwooferu a aktivních přenosných reprosoustav. V zavazadlovém prostoru stačí zamontovat dokovací stanici, která je pevně přichycena ke dnu zavazadelníku a kabely zapojena do zvukového a elektrického rozvodu vozidla. Power2Go pak stačí do dokovací stanice zasunout, zaaretovat bezpečnostní západkou a je připraven k basování. Po vyjmutí z dokovací stanice lze k němu připojit MP3 přehrávač a poslouchat kdekoli jinde. V tu chvíli se do hry přidají i vestavěné středo-výškové měniče, takže soustava hraje v plném frekvenčním spektru.

Blaupunkt  Blaupunkt Power2Go 6


Při poslechu venku můžete zařízení napájet osmi tužkovými bateriemi, se kterými vydrží hrát překvapivě nahlas a překvapivě dlouho. Při slušně vysoké hladině hlasitosti plné akumulátory vydržely necelé dvě hodiny. Pokud bude v dosahu zásuvka, využijete přibaleného síťového adaptéru.

Hlasitost reprodukce i mohutnost basů je velmi dobrá. V autě dokázal solidně podtočit hluboké kmitočty, což dodá patřičnou šťávu kupříkladu reggae, taneční hudbě nebo rocku. Ne že bychom neslyšeli výraznější a přesnější subwoofery, ale vzhledem k variabilnosti a víceúčelovosti jde o velmi dobrý výsledek.

CoDoAuta - Blaupunkt CoDoAuta - Blaupunkt 

CoDoAuta - Blaupunkt  CoDoAuta - Blaupunkt 

Zvuk v režimu aktivních reprosoustav je výborný, plný, frekvenčně bohatý, s výrazným vokálem. Basy samozřejmě nezní v otevřenějším prostoru tak mohutně jako v autě, ale nijak nechybí. Mezi větší minusy zařízení ale patří nijak nechráněné basové měniče, které není v kufru těžké prorazit třeba špatně přichyceným nákupem. Na druhý nedostatek narazíte při domácím poslechu - nastavení hlasitosti provedete potenciometrem na zadní straně, kam se jednak špatně sahá a jednak nemá žádný hmatník - otáčí se s ním poměrně špatně. Stejně jsou vyřešeny ovladače pro nastavení subwooferu (výkon, dělicí frekvence...), ale zde to nevadí, protože se neprovádí moc často.


Zatímco řidič se musí primárně věnovat řízení a dění kolem vozidla, cestující na zadních sedadlech se tou dobou spíše nudí. O zábavu se může postarat kupříkladu stropní DVD přehrávač s výklopným displejem nebo DVD přehrávač s obrazovkou integrovaný do hlavové opěrky předních sedadel.


Vyzkoušeli jsme!

Hlavové opěrky s DVD přehrávačem od společnosti Baton jsou výborným řešením zábavy na zadních sedadlech. Vyměníte jimi své stávající opěrky, takže nijak nepřicházíte o prostor ve vozidle - díky koženým návlekům navíc nebudou ve vypnutém stavu budit nepatřičnou pozornost.

CoDoAuta - Baton  CoDoAuta - Baton  CoDoAuta - Baton

Vestavěná DVD mechanika si poradí s DVD-Video filmy i komprimovanými DivX soubory. Přehrávací funkce ovládáte v omezené míře na čelním panelu, bohatší možnosti jsou na dálkovém ovladači. Obraz je poměrně dobrý, při vyšších hodnotách jasu a kontrastu začne být podání poněkud ostře syrové, ale celkově je ho možno spíše pochválit. Vestavěné reproduktory hrají poměrně potichu, spíše tedy využijete přibalená bezdrátová sluchátka s IR přenosem - na dialogy a ruchy filmů stačí, ale koncert na nich nevychutnáte. I proto zamrzí, že na přístroji není normální sluchátkový výstup, který by umožnil připojení kabelových sluchátek, nejlépe s vnitřním potlačením okolního hluku.

Na boku opěrky naleznete AV terminál pro připojení zvuku i obrazu externího přehrávače - například herní konzole.

(Za zapůjčení děkujeme společnosti In-tech.cz) 


O něco méně pohodlný, ale zato variabilnější je přenosný DVD přehrávač s LCD displejem. Ten obsahuje i akumulátor, a tak si film z DVD disku přehrajete kdekoli. Pak displej přiklopíte k tělu přehrávače a strčíte do batohu.


Vyzkoušeli jsme!

Přenosný DVD přehrávač s DivX LG DP-372 potěší zajímavým designem - výklopnou obrazovku lze zcela otočit a "připlácnout" na tělo přístroje. Vznikne tak monolitický přístroj, který můžete položit na klín, držet v ruce nebo přikurtovat k sedadlu před vámi - třeba v dálkovém autobuse.

LG DP-372 LG DP-372

Na baterii vydrží na celovečerní film, jinak ho připojíte do drobného síťového adaptéru. Hraje z vestavěných reproduktorů, na boku je i dvojice sluchátkových výstupů se společnou regulací hlasitosti. Nechybí AV out a USB port pro připojení paměťové klíčenky.


Máte-li svoje oblíbené televizní pořady a seriály, nemusíte se bez nich obejít ani na dovolené. Podobně jako předchozí DVD přehrávač jsou koncipované i televizní přehrávače, jen musíte vystrčit anténku. Dělají se přenosné modely pro analogové i digitální připojení, některé mají i vestavěný akumulátor.


Vyzkoušeli jsme!

Malý televizor Philips PVD-1079 s úhlopříčkou 10,2 palce se mezi přenosné řadí jen částečně. Ano, má vestavěný akumulátor, který televizor na zhruba dvě hodiny uživí, v jedné ruce ho unese i malé dítě a drobnou anténku s magnetem snadno připevníte například na střechu auta nebo zábradlí balkonu.

Na druhou stranu však televizor nelze složit do snadno a bezpečně transportovatelného tvaru, a ačkoli se během testování, kdy často jezdil jen v návlecích z nafouklého igelitu (byl místo polystyrenu v balení přístroje), nijak nepoškodil, doporučuji zachovávat vyšší opatrnost. Jeho vhodné umístění je třeba v karavanu, v partystanu v kempu, případně v bungalovu někde u moře.

Philips

Televizor obsahuje analogový i digitální tuner, při jen trochu slušném signálu oba nabízí výborný obraz i velmi slušný zvuk. Nechybí ani linkový vstup pro připojení přenosného DVD přehrávače, kapesního videopřehrávače, nebo třeba fotoaparátu, samozřejmostí je linkový výstup. Nechybí USB rozhraní, pomocí kterého snadno promítnete fotografie či přehrajete MP3 či WMA muziku,ale dokonce i filmy v DivX nebo MEPG 4. A komu nestačí USB, může použít jestě slot na SD/MMC karty.


Především na služebních cestách bývá častým spolucestujícím notebook. Ten může dobře plnit funkci zábavního centra i komunikačního nástroje.


Vyzkoušeli jsme!

Přenosné reprosoustavy k notebooku Logitech jsou elegantním vylepšením zvuku notebooku. Transportujete je v pevném pouzdře, po vybalení je stačí jen vzájemně propojit jedním kabelem a připojit do USB portu notebooku. Z něj si vezmou napájení i zvuková data - obsahují vestavěnou zvukovou kartu.

Logitech repro

Zvukový projev je poměrně čistý, neagresivní a příjemný. Hloubky jsou hezky naznačeny, bohužel i při nižších hlasitostech mají někdy tendenci huhlat, při vyšších hlasitostech i rezonovat. Kompaktnost, snadnost připojení a slušná zvuková kvalita z nich dělá příjemného cestujícího společníka.

Druhým vhodným doplňkem je headset Logitech - určený pro VoIP komunikaci, například Skype. Připojíte ho buď do své integrované zvukové karty, nebo do USB portu - k dispozici je i miniaturní USB zvukovka. To má svoji výhodu - hovory ze Skypu můžete mít nasměrované do sluchátek, muzika zatím může nezávisle hrát z připojených reproduktorů.

CoDoAuta - Logitech headset  Logitech headset Headset Logitech


Srozumitelnost hovoru je pro obě strany perfektní, na kabelu naleznete potenciometry pro nastavení hlasitosti sluchátek i mikrofonu - v krajní poloze je mikrofon zcela odpojen.  


ZPĚT na začátek

Kde jsi? Já tě nevidím. Komunikace a osvětlení

Během letního dovádění se snadno někdo zaběhne či zatoulá. Mít přitom v kapse mobilní telefon není úplně prázdninové řešení, latentní hrozba pracovních hovorů přeci jenom klid ruší. O mnoho více klidu si užijete s krátkodosahovou vysílačkou "walkie-talkie". Dosah se pohybuje v řádu stovek metrů či jednotek kilometrů, zdarma si tak můžete povídat a navádět se několik hodin, než vám dojde baterie.


Vyzkoušeli jsme!

Vyzkoušeli jsme dvě řady vysílaček Sencor, SMR-100 a SMR-500. Prvně jmenovaná je napájená trojicí mikrotužkových baterií a výrobce udává dosah až 3 kilometry. Vyšší model napájí větší tužkové akumulátory, které je navíc možné dobíjet pomocí dodávaného 230V adaptéru, přibaleno bylo i praktické handsfree.

CoDoAuta - Sencor

Vysílačky pracují klasickým Push-To-Talk způsobem, přičemž nechybí vyzvánění, které druhou stranu upozorní na příchozí hovor. V případě rušení s jinými vysílačkami si můžete vybrat kanál, přes který budete hovořit.

Sencor SMR-500

Dosah bohužel zdaleka nedosahuje deklarovaných hodnot, s nižším modelem došlo ke ztrátě srozumitelnosti po zhruba 400 metrech (Praha-Smíchov, přímá viditelnost okno - ulice), vyšší model (krajina v Českém ráji, bez přímé viditelnosti) se dostal zhruba na necelý kilometr. To není mnoho, ale na hraní v rámci kempu a okolí nebo bojové hry v lese to může stačit.


Do auta, stanu či batohu samozřejmě patří svítilna. Hodí se při nočním hledání klíčů, lesní cesty, případně šroubů disku měněného píchlého kola. Svítilnu má doma pravděpodobně každý, zaměřili jsme se na dvě ne úplně tradiční.


Vyzkoušeli jsme!

Hornickým šlágrem je čelová svítilna. Svítí tam, kam se potřebujete podívat a máte přitom prázdné ruce. Varta Active HP Xenon Head Light je vyrobena z kombinace nerezové oceli a odolného ABS plastu, světlo v reflektoru vytváří výkonná xenonová žárovka. Napájení má na starosti trojice AA tužkových baterií. Usazení na hlavě a vyrovnání všech překroucených řemínků dá chvilku cviku, nicméně pak drží pevně a v rámci možností pohodlně.

Varta   Varta

Dětská podvodní svítilna Varta WaterPlay Light byla často předmětem vousatých žertíků, tvar i barva jsou poměrně odvážné. Nicméně dětské tlapce se dobře drží a díky pružnému uchycení na zápěstí ji dítko hned tak rychle neztratí. Svítilna je vybavena trojicí svítivých diod (LED) - červenou, modrou, zelenou. Může svítit jedna, všechny, či postupně blikat. Na významu jsme se neshodli, ale 2,5roční dítě hned vědělo, proč to tak je a nechtělo nám svítlinu vrátit.

Sony  Varta po Ríšovi  Sony

Výrobce udává potopitelnost do tří metrů, nicméně při vodních radovánkách kolegova Ríši se vždy do těla svítilny trochu vody dostalo a bylo potřeba ji sušit. Ačkoli to zatím na funkci nemělo žádný vliv, jeden k kontaktů baterie již začal korodovat. Patrně se jednalo vadný kus, neboť svítilna drží certifikát na voděodolnost.


ZPĚT na začátek

Nenateče, nenapráší. Ochrana elektroniky před povětrnostními vlivy

Utopit fotoaparát, mobil nebo PDA, to dokáže dovolenou nepříjemně pokazit. Základní ochrana přitom není nikterak složitá ani drahá.


Vyzkoušeli jsme!

Ochranná pouzdra Aquapac již mají na trhu docela tradici, nyní jsme měli možnost vyzkoušet zcela novou produktovou řadu. Od té minulé zůstal stejný způsob zamykání pouzder, ale změnily se použité materiály - jsou měkčí, poddajnější a mají menší tendenci k zamlžování se. U fotopouzder nastala změna u ochran objektivů - nyní do nich lépe padnou a nemají tendenci samovolně s prstenci objektivů pohybovat.

V nabídce jsou pouzdra pro různá zařízení, od iPodu přes obecné MP3 přehrávače, které obsahují i vodotěsný vvod pro zapojení sluchátek, přes telefony, klíče od auta, telefony, PDA, kompaktní fotoaparáty až po zrcadlovky.

Aquapac Aquapac

Nejlépe se v pouzdrech fotí s kompakty v automatickém režimu, protože skrze pouzdro se přeci jen hůře tisknou drobná tlačítka. V letošní řadě není problém ani s vysunutím objektivu u ultrazoomu - u loňských modelů se občas "šprajcnul", u letošních při troše šikovnosti problém není.

Aquapac Aquapac Aquapac

Co je však shodné, je perfektní odolnost vůči vodě. Pouzdra nejsou určena pro hloubkové potápění, ale focení pod hladinou (běžně do jednoho metru) nenechalo vniknout žádné vodě ani vlhkosti. Pozor si spíš dejte při otevření pouzdra - dokud je ještě mokré, může do něj vniknout voda ze zamykacího systému. Pokud foťák párkrát vyndáte a schováte mezi koupáním, může se do pouzdra dostat vody poměrně dost.

Při focení nezapomínejte, že na krycím plastu před objektivem občas zůstane kapka vody, vlhkost či nečistoty, což se nepříjemně odráží v kvalitě snímku, především v silném bočním světle. Optické vlastnosti samotného pouzdra jsou ale výborné.


ZPĚT na začátek

Neshnije, osvěží. Chladicí box na nápoje

Teplé pivko a zelený salám zrovna nepatří mezi piknikové kulinářské speciality. Na delší cesty či při kempování je pro uchování potravin nutné použít chladicí box. Není moc těžký, rozměr si vyberete podle nároků na množství potravin a o napájení se postará 12V automobilový rozvod.  


Vyzkoušeli jsme!

Chladicí box Campingaz PowerBox 24L Classic je termoelektrický chladicí box, který dokáže snížit teplotu až o 16 stupňů oproti okolí. Neslouží tedy k dlouhodobému uchování rychle se kazících potravin, ale pivko a limonádu udrží při pitelné teplotě a řízek v chlebu se do večera nepromění v "pistáciovou pochoutku".

CoDoAuta - Campingaz  CoDoAuta - Campingaz

Ke chlazení je použit polovodičový prvek, nazývaný peltierův člen, který převádí teplotu z jedné své strany na stranu druhou - na jedné je ledový, na druhé horký. Odvedené teplo je pak vyfukováno ventilátorem skrze otvory ve víku boxu, bohužel jsou dosti hlučné. Testovaný základní model dorazil s poměrně krátkým kablíkem k zapalovači, musel jsem ho tedy mít v kabině vozu. V moderních kombi často naleznete 12V zásuvku i v zavazadelníku, což je optimální zapojení. Není však problém si koupit prodlužovačku, nabízí ji i Campingaz.

Středně naplněný box, ve kterém nechyběla lahev vody, jogurtový nápoj, plechovka piva, dětská přesnídávka a bageta, začal být slušně ochlazen zhruba po hodině provozu, během dvou hodin se teplota stabilizovala. Chladicí box můžete nechat puštěný i v zaparkovaném voze, jeho elektronika ho vypne, jakmile se napětí baterie dostane na hodnotu 11,5 V - takže minimalizuje riziko, že již nenastartujete. Box by rozhodně neměl zůstat ve voze parkujícím na sluníčku.


ZPĚT na začátek

A co si s sebou berete na dovolenou vy? Připojte se do diskuse pod článkem.

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

Zadržení Slobodana Miloševiče

Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Na prahu objevu. Hledali středověký příkop, narazili na neznámé podzemí

Nejen na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Na snímku odhalený průhled do...

Mohla to být jen zavezená díra nebo bezcenné zbytky pobořeného zdiva. Na místě georadarem nalezené anomálie se však...

Další z rubriky

Český dron si poradí i s letící bombou. Když ji mine, spáchá „sebevraždu“

Dron se dokáže vyhnout překážkám díky AI.

Dron nazvaný Eagle.One by mohl v budoucnu chránit nejen letiště, ale i třeba hlavy států při veřejných projevech....

Legendární Zeppelin začal před 90 lety oblet Země. Zvládl to za 21 dní

Lidé sledují přílet vzducholodi Graf Zeppelin LZ 127 na letištní plochu  v...

Vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin začala před devadesáti lety psát jednu z důležitých kapitol letectví. Jako vůbec první...

Nejde proud? Powerbanka Jackery umí napájet běžné 230V spotřebiče

Jackery

Nabijete jej i z autozapalovače nebo sluníčka a dovede napájet běžné 230V spotřebiče s příkonem do 200 Wattů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz