Amar Gopal Bose zasvětil život hledání perfektního zvuku

Amar Gopal Bose zasvětil život hledání perfektního zvuku | foto: Bose Corporation

Zemřel doktor Bose. Život zasvětil hledání dokonalého zvuku

  • 36
Ve věku 83 let zemřel doktor Amar Bose, zakladatel společnosti Bose Corporation. Život zasvětil výzkumu psychoakustiky a na jeho základě vyvíjel technicky unikátní reprodukční zařízení. Reprosoustavy řady 901, které využívají odrazy zvuku od stěn místnosti, lze dnes považovat za legendární.

Málokdo zřejmě tuší, že na začátku jednoho z předních výrobců reprodukční techniky, společnosti Bose, stojí jeden velice nadaný a velmi zklamaný student. Za necelých padesát let existence se firma Bose nesmazatelně zapsala do historie reprodukčních systémů. Ať už miniaturními a přesto bohatě hrajícími reprosoustavami Acoustimass, nebo reprosoustavami 901, které využívají odrazy zvuku od stěn poslechové místnosti.

"Ze společnosti vedené MBA manažery bych byl vyhozen již stokrát. Ale já nešel podnikat kvůli vydělávání peněz. Já šel podnikat, abych mohl dělat zajímavé věci, které do té doby nikdo neudělal" řekl doktor Bose při přednášce o akustice v roce 1996.

Špatně hrající aparatura

Historie společnosti Bose začala ve chvíli, kdy Amar Bose získal titul doktora elektronického inženýrství na slavném Massachusettském technickém institutu (MIT). Za odměnu si koupil novou poslechovou sestavu. Vybíral podle výrobci udávaných technických parametrů a pořídil si to nejlepší, co tehdejší trh nabízel.

Amar Bose během studií na MIT

Když však systém zapojil a přehrál první nahrávky, byla pro něj kvalita zvuku zklamáním. Reprodukce aparatury, sestavené z pečlivě vybíraných komponent, totiž vůbec nepřipomínala živou hudbu, jak ji znal z koncertů. Doktor Bose tak došel k závěru, že měření parametrů, které se běžně používají pro charakteristiku poslechových systémů, nemají nic do činění s tím, jak bude sestava doopravdy hrát v domácím prostředí.

Pustil se tak do hlubšího studia akustiky a psychoakustiky. Akustika je vědní obor, který se zabývá obecným chováním zvuku a zvukových vln. Psychoakustika je podobor, který se zabývá vnímáním zvuku posluchači a způsoby, jakými se zvukovými signály pracuje lidský mozek.

První experimenty s mikrofony v uších

První pokusy prováděl doktor Bose v koncertních halách. Využil k tomu měřicí nástroj vlastní konstrukce, jakousi umělou hlavu s mikrofony integrovanými v uších. S jeho pomocí zjistil, že 89 procent zvuku, který se do uší dostane při živé reprodukci, jsou vlny odražené z okolního prostředí a pouze 11 procent pak přichází přímo od zpěváka, nebo hudebního nástroje.

V roce 1964 založil společnost Bose Corporation. Sídlem se stalo městečko Natick ve státě Massachusets, zhruba 30 kilometrů západně od Bostonu. Jeho prvními zaměstnanci se stali jeho nejlepší spolužáci z MIT. Jedním z nich byl i Joe Vernath, současný technologický ředitel.

Amar Bose (vpravo) se svými prvními zaměstnanci

Prvními výrobky Bose nebyly překvapivě reprosoustavy, ale nabíječka, AC/DC měnič a spínací zesilovač, který udivoval poměrem vysokého výkonu a malých rozměrů. První reproduktory vznikly o zhruba čtyři roky později. Byl to model 901, který se, postupně vylepšován, vyrábí dodnes. Každá reprosoustava obsahovala devět shodných reproduktorů. Jeden z nich mířil na posluchače, ostatní pod úhlem dozadu. Tato konstrukce dosáhla stejného poměru odražených/přímých vln, jako u živé reprodukce.

Od sluchátek po koncertní ozvučení

V historii společnosti Bose najdeme několik milníků. Například v roce 1983 vyrobili první poslechovou sestavu do osobních automobilů určenou pro náročnější posluchače. Jako příplatkovou výbavu ji bylo možné objednat do vozidel Buick, Cadillac a Oldsmobile.

V roce 1986 společnost představila první reprosoustavy Acoustimass. Krychlové reprosoustavy jste mohli postavit na dlaň a přitom dokázaly naplnit místnost výrazným zvukem. Dnes to nikoho nepřekvapí, ale před sedmadvaceti lety to bylo unikátní technické řešení.

Jen o tři roky později, v roce 1989, společnost vyvinula sluchátka s aktivním potlačením okolního hluku. Byla určena především ke komunikaci, zejména pro piloty letadel a vrtulníků.

V roce 1998 Bose představilo systém AudioPilot pro špičkové automobilové ozvučovací systémy. AudioPilot mikrofony snímal hluk v kabině, porovnával s reprodukovanou hudbou a signálovými procesory se v reálném čase snažil potlačit hluk tak, abyste i při rychlé jízdě po dálnici měli co nejčistší poslech.

Dnes má společnost Bose přes devět tisíc zaměstnanců a vyrábí vše od sluchátek, reprosoustav a minisystémů přes ozvučení automobilů až po reproduktorové sestavy a zesilovače pro koncertní haly.

Investice do výzkumu a vývoje

"Dr. Bose založil Bose Corporation před téměř padesáti lety s určitými pravidly, které se nikdy nezměnily a nikdy nezmění. Bose Corporation zůstane v soukromých rukou a zůstane věrná jeho ideálům." uvedl současný ředitel značky Bob Maresca v oficiálním prohlášení společnosti k úmrtí zakladatele.

Jako soukromě držená společnost se totiž Bose nemusí zodpovídat akcionářům, a v případě potřeby tak může investovat i celý zisk do vybavení laboratoří, platů pro kvalitní zaměstnance a do dalšího výzkumu a vývoje. A na tom je společnost Bose založena.

Amar G. Bose zemřel v pátek 12.7. 2013 doma ve Waylandu.