Diskuze

Sedm známek, že už jste s Windows moc dlouho

Systém Windows existuje od roku 1985. Mnoho uživatelů s ním vyrůstalo od samého začátku, avšak pro řadu uživatelů tu byl dříve, než se vůbec narodili. Za svoji dobu prošel řadou změn. Zjistěte, zda patříte k jeho pamětníkům a vybavíte si staré funkce, pikantní marketingové kampaně nebo klasické zvuky.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MD

Začal jsem v roce 1992 jako gymnazista s Windows 3.0 a 3.1 na i286 s 1 MB RAM a HDD 40 MB, na který se tenkrát vešel i Word, Excel a několik her jako Black Out, Pipe Mania, Duck Tales, nějaké F1 a motorky, český Mariáš a svlékací poker.  O dva roky později jsem už měl v práci a o další rok později i doma Windows 3.11 na i486 se 4 MB RAM (časem jsem doma navýšil RAM na 20 MB, což ty Windows 3.11 neuvěřitelně zrychlilo). Začal jsem studovat informatiku, ve škole jsme používali Windows NT (už nevím které verze) a vedle toho i různé unixové systémy (Irix na SGI, Solaris na Sunech a Redhat Linux na PC), kterým jsem se ze začátku vyhýbal, ale nakonec mě nadchly, takže v práci, kde jsem si nechal zkrácený úvazek, jsem si po čase udělal na P3 dualboot Windows ME a Redhat 7 a domů jsem si pořídil bazarový ThinkPad (tehdy ještě od IBM), na kterém jsem po dvou dnech smazal předinstalované Windows 98 a nahradil je taky Redhatem 7. V práci pak přišly Windows 2000, Windows 7 a Windows 10, na domácím notebooku ještě Windows 8.1. Úplně jsem přeskočil Windows 95, 98 (mimo zmíněné dva dny), XP i Vista, respektive na svých domácích i pracovních počítačích jsem je neměl, s některými z nich jsem se ale potkával na počítačích kolegů nebo známých.

0 0
možnosti
IN

Windows 95 hehe. Pan autor je zřejmě mladší. Já pamatuju ještě v r. 1991, jak jsem instaloval z disket Windows 2.0 a 3.0 na počítač 286 a ty ohebné B: diskety, to byl nářez.

0 0
možnosti
IN

Bylo to hned po revoluci v tehdy čerstvě sjednoceném Německu.

0 0
možnosti
Foto

hele uprimne asi nikdo si u nas nebude pamatovat windows ve verzich 1.0 a 2.0 protoze v te dobe byly produktem zleho imperialniho sveta. V dobe 85 se tady vyskytovaly ze zahranicni provenience amigy a commodory a ZX Spectra z mistni provenience jejich lepsi ci horsi kopie, IQ151, PMD 85/1 - 3, pripadne prosluly zbrojovacci. Nekdy kolem roku 1990 / 91 jsem se poprve v zivote potkal s PC XT, kde bezel tak maximalne MS DOS 6.22 a az s nastupem i286 se zacali objevovat prvni windows 3.1 resp 3.11 jiz v lokalizovane verzi, protoze pro microsoft bylo ceskoslovensko a cele vychodni zeme zlatou slepici, ktera mela snaset zlata vejce.

A hlavne az do vyskytu Windows NT byly windows ne samostatnym operacnim systemem ale nadstavbou MS DOS. Windows NT pak bezeli na samostatnem jadru (resp. vykradenym linuxovym jadru) a od verzi 2000 v nem toto jadro zustava a vylepsuje se nekdy ve windows 7 to Microsoft i otevrene priznal.

Vyvojova vetev postavena na nastavbe MS DOS koncila ve verzi Window Me, ktery byl absolutni propadak a tento vyvoj se uzavrel,...

0 0
možnosti
PH

P59e69t96r 82H94á32j19e24k

23. 2. 2022 15:47

Jen bych poopravil tu část o Windows NT.

Nejedná se o vykradené linuxové jádro.

Microsoft an IBM vyvíjeli společně nový operační systém OS/2. Společně vydali OS/2 verzí 1.xx, a 2.0 Po čase se nedokázali dohodnout na společném pokračování. Microsoft si odnesl rozpracovaný OS/2 verze 3.0, který byl také označován jako NTOS/2, a který se stal základem pro novou řadu WindowsNT (proto Windows NT začíná na verzích 3.x)

IBM ještě pár let OS/2 vyvíjelo (přepsalo ho tak, že neobsahoval kód od MS). Pro pojmenovávání používali jména ze StarTreku (Borg, Ferengi) a později přešli s pojmenováním na "nadsvětelnou rychlost" OS/2 WARP 3, OS/2 WARP 4 - známý jako Merlin, který měl podpoju Javy.

OS/2 WARP 4.5 "Aurora" v roce 1998 byl takový poslední záchvěv, se kterým tento systém skončil.

Takže MS WindowsNT není postaven na jádře linux/unix, ale na bázi zapomenutého OS/2

s tím UNIXem vás možná spletla implementace POSIX standardu, který byl používán zejména v linux-based systémech.

0 0
možnosti
MH

Já jsem dlouho už s DOSem, pamatuji fonty (češtinu) jako Kameník, Koi8 a jak se dělaly ovladače pro zobrazení kameníků pod Windows NT 4.0. No bordel s češtinou (kameník, koi8, dos 852, win 1250, utf-8 )

6 0
možnosti
JH

Ne fonty, ale kódování znaků.

1 0
možnosti
JS

Jaktoze tu nikno jeste nostalgicky nevzpomina na NT? Moje cesta je od 3.0, 3.1, 3.5 a pak linux, takze jsem nektere verze jako je ME, Vista, 8 nastesti obesel, mel jsem Windows to jako dual boot ve VirtualBoxu nebo vubec. Diskuze o Win ME mi pripomelo "Ballmer peak" vtip viz treba https://medium.com/@alroth/the-ballmer-peak-501dd54c5aa5

1 0
možnosti
MH

Pikantní bylo, že vývojáři dělali software, který šel spouštět pouze z diskety, tedy z A:. Pak se dělalo mapování písmene A: na adresář pevného disku, aby to fungovalo. Příkaz subst /?.

3 0
možnosti
Foto

Subst se používal i z jiného důvodu. Např. když bylo CD bez ochrany a měli jste dostatečně velký pevný disk, tak jste si obsah CD zkopírovali do adresáře na HDD a vytvořili "virtuální" jednotku, aby si hra/aplikace myslela že se načítá např. z CD.

0 0
možnosti
MS

obrazovka smrti je tu od zaciatku :-)

1 0
možnosti
PA

Není. Dokud byly win jen programem běžícím v MS-DOS, žádná obrazovka smrti se nekonala.

0 1
možnosti
VB

Lol asi v 2012 jsem zjistil, ze uz jsem s nima dlouho a lezou mi krkem a presel jsem na MACos ;-) ale vetsinu veci si z minulosti pamatuji.

1 0
možnosti
KJ

Na Windows 3.1 vzpomínám s láskou. Prakticky jste nemuseli sáhnout na myš, všechno se dalo řešit klávesnicí, to mi někdy chybí.

1 0
možnosti
JV

A pamatujete si, že Windows 95 se instalovalo ze 14 disket?

6 0
možnosti
JK

;-D A nejlepší bylo, když byla nabouraná ta poslední.

6 0
možnosti