Windows, jaká jste ještě neviděli. Je tu největší změna od roku 1995

aktualizováno 
Microsoft udělal v případě Windows 8 radikální krok. Změní filozofii ovládání a nabídne verze třeba pro procesory ARM či Snapdragon. Poprvé bude desktopový systém Microsoftu postaven tak, aby se lehce ovládal dotykem.

K řadě novinek byl Microsoft donucen vývojem událostí na poli IT. S trochou nadsázky se dá říci, že Microsoft honí Apple. Nová Windows se tak mnohem více přibližují ovládání mobilních telefonů a tabletů a zároveň ukážou, že je lze ovládat jednoduše a intuitivně.

Přichází tak největší změna od Windows 95.

Ústředním tématem Windows 8 je zcela přepracované ovládání. Rozlučte se s klasickými ikonami a standardními zástupci na ploše. Pracovní plocha je po vzoru mobilního systému Windows Phone rozdělena do dlaždic.

Windows 8 - Úvodní startovací obrazovka dává uživateli přehled o všech důležitých aktuálních událostech (počasí, e-maily, chaty, trhy, rozepsané dokumenty, atd.)
Windows 8 - Úvodní startovací obrazovka dává uživateli přehled o všech důležitých aktuálních událostech (počasí, e-maily, chaty, trhy, rozepsané dokumenty, atd.)

Úvodní startovací obrazovka dává uživateli přehled o všech důležitých aktuálních událostech (počasí, e-maily, chaty, trhy, rozepsané dokumenty atd.).

Každé aplikaci je přiřazena jedna dlaždice. Ta se může podle nastavení chovat více způsoby. Jednak jako obyčejný zástupce na ploše, nebo jako miniaplikace, která například vytáhne ze schránky nově došlé e-maily, novinky v RSS, aktuální kurz měny, počasí a další informace. To umožní podpora javascriptu a HTML 5.

Windows 8 - Kdykoliv lze dotykem vyvolat vysouvací lištu (vpravo). Zde je možné změnit nejrůznější nastavení, sdílení dat, atd. Samozřejmě nechybí ani tlačítko pro návrat na startovací obrazovku.

Windows 8 - Kdykoliv lze dotykem vyvolat vysouvací lištu (vpravo). Zde je možné změnit nejrůznější nastavení, sdílení dat atd. Samozřejmostí je tlačítko pro návrat na startovací obrazovku.

Záleží také na nastavení programu pro práci s Windows 8. Tam, kde si bude výrobce myslet, že je lepší klasické staré rozhraní, se Windows 8 po spuštění programu přepnou do klasického starého režimu.

Na dostatečně výkonném počítači systém plynule přechází mezi spuštěnými aplikacemi.

Firma využije zkušeností s ovládáním aplikací prostřednictvím pásu nástrojů. S ním se lidé mohli seznámit v balíku programů MS Office (zde je pás karet označovaný jako ribbon). Již ve Windows 7 se objevily první vlaštovky v podobě programů Malování nebo WordPad.

Nově se však pás karet zabydlí například v Průzkumníku, kde nahrazuje dosavadní menu a panel nástrojů. Microsoft při jeho vytváření vycházel ze statistik používání jednotlivých funkcí. Může tím pomoci (podobně jako v Office) méně zkušeným uživatelům objevit pro ně doposud skryté možnosti Průzkumníka.

Nové rozhraní ribbon v Průzkumníku Windows 8 má nabídnou uživatelům přehledně

Nové rozhraní ribbon v Průzkumníku Windows 8 má nabídnout uživatelům přehledně všechny dostupné funkce.

Ukázky kontextového menu v pro různé nástroje ve Windows 8. Shora: menu pro

Ukázky kontextového menu pro různé nástroje ve Windows 8. Shora: menu pro obecnou knihovnu dokumentů, menu pro práci s obrázky a menu pro správu disků

Do navigace se navíc vrátila položka pro návrat do nadřazeného adresáře. Na přiložených obrázcích ji najdete v podobě modré šipky mířící vzhůru, hned vedle navigačního okna. Ve Windows 7 chyběla.

Nově přibude centrální správa kopírování a přesouvání souborů. Zlepší se tak správa přenosu více souborů najednou. Systém umožní přerušit kopírování a později plynule navázat, bez nutnosti vše provádět znovu.

Graf znázorňující podrobnosti o kopírování souboru ve Windows 8

Graf znázorňující podrobnosti o kopírování souboru ve Windows 8

Ve Windows 8 budete mít při kopírování či přesunování lepší přehled o

Ve Windows 8 budete mít při kopírování či přesunování lepší přehled o případných konfliktech.

Zvětšené logo údajného obchodu s aplikacemi od Microsoftu

Zvětšené logo údajného obchodu s aplikacemi od Microsoftu

Microsoft po vzoru iTunes, Androidu a dalších umožní stahovat a platit aplikace prostřednictvím webového obchodu. Patrně v této souvislosti využije obchod Marketplace pro Xbox.

Z platformy Xbox mají Windows 8 využít i další věci. Nejčastěji je zmiňováno uživatelské prostředí Xbox Live Dashboard.

Ke slovu se dostane i systém pro snímání pohybu a zvuku Kinect, který je doposud využíván k ovládání konzole Xbox 360.

Ve Windows 8 umožní třeba přihlašování prostřednictvím rozpoznávání obličeje a především ovládání hlasem či gesty rukou, které snímá kamerový systém Kinectu.

V uniklých testovacích verzích Windows 8 byly objeveny i základy budoucích cloudových aplikací, tedy možnosti využívat různých služeb a programů z prostředí internetu. Například se počítá s uložením uživatelského nastavení na internetu. To lze následně využít i na jiném počítači s Windows 8 a synchronizovat jej. Vedle toho se spekuluje o využití virtuálního pevného disku. Microsoft již jeden takový nabízí, jmenuje se Skydrive.

Člověk tak při ztrátě notebooku nepřijde o své programy ani informace, a to včetně nastavení systému. Také hardwarové potíže by teoreticky znamenaly jen nepatrné či žádné škody na datech. Zálohování by bylo automatické a prakticky stoprocentní.

Předpokládá se, že by tato služba byla nabízena především zákazníkům z řad firem.

S příchodem Windows 8 se očekává nejen jejich větší nasazení na mobilních platformách, ale také tlak na výrobce hardwaru.

MSI Touch pad

Počítač typu all-in-one

V mnohem větší míře se tak v budoucnu objeví monitory s dotekovým ovládáním, které budou samostatné nebo ve stylu all-in-one s integrovaným počítačem za zády.

Windows 8 budou mít integrovanou podporu 3D zobrazovače nebo třeba propojení různých zařízení prostřednictvím systému wi-fi direct. Ten funguje podobně jako Bluetooth. Takže například dva notebooky půjdou jednoduše propojit bez zdlouhavého nastavování.

Microsoft také integruje podporu nových hardwarových řešení, jako USB 3.0. To přinese vyšší rychlost přenosu dat, než jakou zvládnou s tímto rozhraním současná Windows.

Počítá se také s tím, že firma přijde s řešením, které bude přímo podporovat flashové SSD disky, i když to zatím nebylo potvrzeno. To znamená, že by systém umožňoval jednoduše vypnout téměř nepřetržité odkládání dat na disk (swapování). To proto, že SSD disky mají omezený počet zápisů a swapováním se jejich životnost rapidně snižuje.

Windows budou s větším přiblížením se mobilním platformám podporovat i mnohem širší škálu procesorů. Vedle čipů založených na platformě Intelu to bude stále populárnější úsporný procesor ARM či stejně zaměřený Snapdragon od společnosti Qualcom nebo Nvidia Tegra.

S tím souvisí i nároky na výkon počítače, na kterém nová Windows poběží. Ty by neměly překonat předchozí systém.

Graf vývoje hardwarových nároků Windows

Graf vývoje hardwarových nároků Windows

Více informací o nových Windows 8 můžete získat na blogu Microsoftu, kde jsou  téměř každý den prezentovány novinky. Ta poslední například informuje o možnosti přímo přistupovat k  ISO souborům a bez dalších programů je připojit jako optickou mechaniku.

Oznámení konference BUILD

Oznámení konference BUILD

Očekává se, že první betaverze nových Windows spatří světlo světa kolem 13. září, kdy se koná vývojářská konference Microsoftu.

Ve finální fázi by Windows 8 mohla být v lednu 2012, aby je mohl šéf Microsoftu Steve Ballmer ukázat na největším světovém veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas.

Už nyní se ví, že Ballmer bude mít úvodní řeč 9. ledna 2012 večer. V roce 2009 na stejné akci ukázal betaverzi Windows 7.

Autor:
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Aplikace pomůže vytvořit webové stránky, jiná vylepší klávesnici

Tablet pro práci i zábavu

V posledním letošním přehledu zajímavých aplikací pro tablety najdete například inovovanou aplikaci s předpovědí...

Učiňte Start nabídku ve Windows odlišnou a efektivnější

Ilustrační foto - notebook

Tlačítko Start a nabídka ukrývající se pod ní může vypadat zcela jinak. Lze ji personifikovat a naučit novým funkcím,...

Aplikace: turistický průvodce, odinstalátor balastu nebo tvoření memů

Tablet vám pomůže na cestách i doma.

Ze zajímavých aplikací jsme tento týden vybrali například šikovného turistického průvodce, nástroj na rychlé...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZDRAVOTNÍ SESTRA – ONKOLOGICKÉ ODDĚLENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 23 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz