Nové možnosti přizpůsobení zamykací obrazovky ve Windows 8.1

Nové možnosti přizpůsobení zamykací obrazovky ve Windows 8.1 | foto: Microsoft

Představujeme nejzajímavější novinky ve Windows 8.1. Umí i 3D tisk

  • 2
Na vývojářské konferenci Bulid Microsoft poprvé oficiálně uvedl betaverzi připravovaných Windows 8.1 Preview. Vedle již dříve uniklých informací o známých funkcích Microsoft slibuje například podporu 3D tiskáren a možnost ovládat některé aplikace bezdotykově pomocí kamerky.

Prakticky všechny spekulace o schopnostech Windows 8.1 se potvrdily. A Microsoft k nim dokázal přidat ještě řadu zajímavostí. Mezi ně patří i rozšíření možností ovládání gesty. Například je to přechod z nového rozhraní do seznamu všech aplikací. Ty jsou jakoby virtuálně naskládány v obrazovkách nad sebou a dá se tak mezi nimi pohybovat pomocí tažení prstu dolů nebo nahoru. Na standardní pracovní ploše je nyní tlačítko "start" na místě, kde jsme na něj zvyklí z minulosti, ale slouží jen k přepínání do nového rozhraní.

Zajímavá je možnost zvolit si tisk na 3D tiskárně. Pokud máte správný zdroj dat, můžete tak přímo z Windows 8.1 Preview tisknout ve 3D. Firma dokonce slíbila, že ve svém obchodě nabídne takové tiskárny. Jednu dokonce s cenou atakující hranici 1 500 USD (cca 30 000 korun).

Jiného způsobu ovládání využívá speciální aplikace s recepty Food & Drink, která místo displeje využívá webkamerku pro posun mezi jednotlivými stránkami postupu. Stačí jen nad displejem správně mávnout a nemusíte se zašpiněnou rukou dotýkat displeje. Stejně by však mohlo posloužit jednoduché hlasové ovládání.

Změny jsou vidět hned na první pohled. Už na úvodní zamykací obrazovce si můžete ze svých oblíbených fotek vytvořit prezentaci. Přicházejí také různé možnosti uspořádání nového rozhraní, kdy je na výběr víc velikostí dlaždic, víc barev a větší množství pozadí, včetně těch s animacemi. Pomáhají k tomu i menší dlaždice. Ty živé, které přímo na ploše zobrazují aktuální informace, mohou nyní mít rozměry 70 × 70 bodů a 310 × 310 bodů.

Otevřené aplikace pak mají minimální šířku 320 zobrazovacích bodů, což umožní lépe rozdělit celou zobrazovací plochu až na čtyři části a ne jen na dvě poloviny, jako tomu bylo doposud.

Nový prohlížeč Internet Explorer 11 umí rychleji načíst stránky a zvládne sdílet informace o historii procházení, oblíbených stránkách a dalších napříč zařízeními.

Vyhledávání v počítači či tabletu má nyní na starosti systém Bing, který nedělá rozdíly mezi lokálními a on-line úložišti. Webový Skydrive je totiž nyní mnohem víc integrovaný do windows a lze na něj přímo ukládat. V základu nabízí 7 GB volného prostoru.

Řadu nových funkcí dostaly již známé aplikace z Windows 8. Například fotoaparát umí nyní pořídit osm snímků za sekundu před, během a po stisknutí tlačítka. Rozšířily se možnosti úpravy snímků, když aplikace pro prohlížení fotografií dostala mnohem víc funkcí, které umožní vylepšit snímek i nezkušeným uživatelům.

Systém má také vylepšenu správu napájení a podle údajů Microsoftu vydrží v pohotovostním stand-by módu běžet až 14 dní s tím, že se z něj probudí za zhruba 300 milisekund.

O zajímavé píše programátor Walt Ritscher.  Nově je možné aplikaci využít na více než pěti zařízeních se stejným uživatelským profilem (live účetm). Doposud to bylo limitováno právě na pět zařízení, což nám rozhodně neulehčovalo hromadné testování. Microsoft dále odstranil limit počtu tzv. In-App transakcí v rámci jedné aplikace (původně 100 položek).

Windows Store

Šéf Microsoftu Steve Ballmer se na úvod konference Build pochlubil, že on-line obchod s aplikacemi Windows Store už nabízí více než 100 000 aplikací.

Změnil se i vzhled Windows Store. Počet kategorií se snížil z 21 na šest a ke všem je přístup přímo z úvodní stránky. Kde je zastupují nejoblíbenější aplikace.Systém se také umí učit, jaké aplikace vám nabídne nejdříve. Vedle zjišťování podle vámi vybraných prográmků, totiž můžete i ty, které se vám nelíbí označit, aby se vám nezobrazovaly. Z toho pak systém odvodí, co by se vám líbit mohlo.

Uživatel také získá mnohem více informací o jednotlivých aplikacích, kde se dozví například o souvisejících aplikacích, nebo o nabídce od stejného vývojáře. Ostatně, jak jsme zvyklí u jiných platforem.

Objeví se velice očkávané aplikace Facebook a Flipboard.