Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 27. května 2022 Valdemar

Udělejte si pořádek mezi CD, DVD a MP3

Nepořádek, chaos, tuny složek s hudbou, stovky CD a DVD disků volně se poflakujících po stole, na zemi a v krabicích od pizzy. Znáte to? Pokud ano, nebo alespoň z části, je čas udělat pořádek. Zkuste na svém počítači zaměstnat elektronického DJ. Nabídka je široká, račte vstoupit.

Vybrat ten nejlepší program pro správu, organizaci a katalogizování MP3, WMA a dalších formátů komprimovaných audiosouborů je v podstatě nemožné. Každý uživatel má na tento druh aplikací jiné požadavky. Někdo vyžaduje podporu XML, někdo prahne po tzv. off-line katalogizování disků CD a DVD. Podle názorů v konferencích, užitné hodnoty a vlastní zkušenosti se nejvíce ideálu blíží Helium Music Manager nebo Media Monkey. Za povšimnutí ovšem rozhodně stojí i tolik diskutované iTunes. Pokud tedy stále používáte Windows Media Player,Musicmatch Jukebox nebo RealPlayer Plus, ale nejste spokojeni, podívejte se blížeji na jablečný nášup iTunes 4.7.

Za líbivým vzhledem se skrývají dostatečně silné funkce

iTunes pro Windows

Tento na první pohled jednoduchý jukebox překvapuje svou silou a promyšlenou funkčností. Pod docela zajímavým kabátkem naleznete plnohodnotného správce multimediálních souborů s podporou tzv. chytrých seznamů skladeb (automaticky generované seznamy dle kriterií: např. oblíbenost, hodnocení, žánr atp.), vypalování datových i audio CD, tvorby přebalů na cédéčka. iTunes podporují MP3, AAC, AIFF, WMA, WAV a také tzv. Apple Lossless (bezztrátová komprese).

Hodně muziky za málo peněz

Stejně tak je možné využít sdílení souborů a složek, seznamů skladeb a dalších informací, které jsou uloženy v knihovně iTunes. Chcete-li vaše hudební CD zálohovat a komprimovat, jako hlavní formát je nastaven (bezpochyby kvalitní) AAC kodek. iTunes pro Windows podporují i vizuální efekty, známe ze všech aplikací tohoto druhu. Velmi zajímavou a jistě užitečnou funkcí je vypalování rozsáhlých seznamů skladeb na několik CD, resp. DVD disků. Vše je samozřejmě zdarma.

Platinový vzhled a velmi logické uspořádání všech ovládacích prvků

Hlavní okno programu (prohlížeč) je rozděleno na části, prostřednictvím kterých se velmi rychle dostanete jak k jednotlivým skladbám, ale také databázi ID3 popisků: žánr, interpret a album. Tato jednoduchá konstrukce umožňuje rychle přehrávat jednotlivé skladby, aniž by bylo nutné tvořit seznamy skladeb. Pokud poklepete na jakoukoli skladbu, iTunes budou po jejím přehrání pokračovat s dalšími skladbami v adresáři. Zohledňují samozřejmě i pole „číslo skladby“, které je součástí ID3 popisku.

Komprimovat a zálohovat audio CD je s iTunes nejen pohodlné, ale hlavně velmi rychlé

Tak kde jsou ty tuny hudby?

Po instalaci vás iTunes vyzvou k nastavení složky, ve které mají hudbu hledat, resp. prohledají všechna dostupná úložiště. Jednotlivé složky je samozřejmě možné měnit, přidávat a odebírat. Pokud budete prostřednictvím iTunes komprimovat audio cédéčka, bude obsah automaticky uložen do složky iTunes. Stejně tak se aplikace dotáže, zda má uspořádat a zorganizovat knihovnu vašich médií. Tuto akci nedoporučuji provádět tehdy, pokud jsou na vašem disku nekompletní alba, ID3 popisky, resp. máte rádi vše uspořádané do složek podle vašich představ.

Funkce Keep iTunes Music folder organized vytvoří na základě informací z ID3 několik složek (nazvány budou podle hodnoty v poli Artist, tedy interpret) a do nich přesune všechny relevantní MP3. Znamená to tedy, že pokud na jednom albu existují skladby, jejichž protagonisty jsou občas jiné osoby (1. Bono, 2. Bono feat. Dolinek, 3. Bono feat. Fiat and Vankova), vznikne několik složek a kompletní album bude rozhozeno.

Jemné nastavení chování iTunes: základní složky médií, organizování a třídění souborů

Hudba po ruce a v každém okamžiku

Jednotlivé skladby a interprety je možné vyhledávat buď prostřednictvím tří polí (žánr, interpret a album), jež jsou součástí hlavního okna iTunes, nebo pomocí vyhledávacího pole. Velkou výhodou je vyhledávání ihned při zadávání. Celý proces je velmi pohodlný a rychlý.

Pole pro vyhledávání skladeb (iTunes poctivě prohledávají jednotlivá pole ID3 popisků)

iTunes po instalaci nabízejí několik automatických seznamů skladeb. Jedná se o filtry, které vyberou skladby odpovídající kriteriím (90’s Music, My Top Rated, Recently Added, Recently Played a Top 25 Most Played). Chytré seznamy skladeb je možné jednoduše vytvářet stejně tak, jako seznamy statické.

Smart playlists jsou velmi zajímavou (i když ne neobvyklou) funkcí; nechybí ani u iTunes

Levé horní části vévodí ovládací prvky integrovaného přehrávače. Pokud jste již s výběrem skladeb k přehrávání hotovi, není nutné zobrazovat celé okno aplikace a je možné celé minimalizovat do intencí malého a kompaktního přehrávače, který podá dostatek informací o tom co posloucháte, jak jste daleko a co vás čeká. Při přehrávání je také možné zapnout vizualizace, jež jsou velmi podobné zásuvným modulům například z přehrávače WinAmp. Pokud používáte přenosné MP3 přehrávače vezte, že iTunes podporují jak typy Nomad a Rio, ale konečně i iPod. Ne ne, bez legrace. Mohlo by se zdát, že dá Apple vale ostatním značkám, nicméně nestalo se tak. Což je dobrá zpráva.

Čím méně tlačítek, tím lépe; přehrávač umí a poskytuje vše potřebné

Stojí iTunes za to?

Bezpochyby ano. Tento hudební manažer nabízí zdarma vše, co byste si mohli přát. Kompresi, vypalování, podporu všech oblíbených komprimovaných hudebních formátů, katalogizaci, přehrávání s ekvalizerem ad. Pokud jste příznivcem toho softwaru, podělte se v diskuzi níže nejen o kladné stránky, ale také o nedostatky, které zde nebyly zmíněny do detailu. Pokud používáte jako hudebního manažera úplně jinou aplikaci a navíc si myslíte, že je mnohem dokonalejší, než iTunes, Monkey Audio, Helium Music Manager atd., podělte se o své zkušenosti.

Infobox

 •  iTunes for Windows 4.7.1
 • Apple
 • www.apple.com
 • Shareware: Freeware
 • Velikost instalačního souboru: 21,3 MB
 • Podporované OS: Windows 2000/XP
 • O čem se mluví? *

  CD Storage Master Professional 5.28 – Shareware –  Download – 6,71 MB

  Silný nástroj pro katalogizaci (nejen hudebních) cédéček a DVD disků. Většina funkcí a akcí je obhospodařována průvodci, kteří vás krok za krokem provedou celým procesem katalogizace. Pokud chcete mít ovšem absolutní kontrolu nad ukládáním informací o vašich CD a DVD discích, vše je možné provádět také prostřednictvím nabídek, tedy ručně. CD Storage Mater Professional velmi svižně a ochotně pracuje s ID3 popisky (výborné při katalogizování přepálených CD). Aplikace velmi svižně načítá názvy souborů, jejich velikosti, časová razítka, metadata (MP3 ID3 popisky, velikosti obrázků/snímků/digitálních fotografií a jejich obrazovou hloubku, informace o dokumentech z balíku MS Office ad.). Skvěle také spolupracuje s internetovou CDDB databází. Všechny tyto informace je schopen CD Storage Master Professional zpětně poskytnout v přehledné formě a podobě. Jeho hlavní síla tkví ve vyhledávání. Pokud tedy archivujete na CD, resp. DVD discích, instalujte. Poslední verze CD Storage Master podporuje MP3 soubory (s ID3 popisky), Audio CD (Internet CDDB), komprimované soubory (ZIP), a dále soubory RealMedia, Acrobat PDF, PhotoShop PSD, DVD-Video IFO, Flash ad.

  Audiotools 5.1 – Shareware –  Download – 5,48 MB

  Návrat do minulosti vám velmi hezky zprostředkuje zajímavý program Audiotools. Máte po šuplících staré MC kazety? Pro ty mladší a neznalé doporučuji pro představu tento odkaz. Nebo: vlastníte řadu titulů na LP? Kupujete si je jako správní DJs? Potom vás jistě někdy napadlo, jak by se dal obsah z magnetických pásek a plastových kotoučů digitalizovat. Audiotools pracuje na jednoduchém principu: zachytí vámi určený zvukový zdroj a uloží jej na pevný disk. Umí přitom rozeznat mezery a pauzy mezi jednotlivými skladbami a na základě toho rozdělí finální soubor do logických celků. Ze souborů WAV umí Audiotools ihned vytvořit MP3 soubory. Při procesu nahrávání je také možné se syrovým záznamem pracovat; k dispozici je řada efektů a ekvalizerů. Pokud jste hraví, neváhejte. Světově proslulé Kotvald Hložek v MP3, to je opravdová raritka.

  Internet Radio Recorder 1.0 – Shareware –  Download – 2,4 MB

  Velmi šikovný program pro zachytávání vysílání internetových radií. Přes několik mílo klepnutí myší máte ihned k dispozici možnosti přehrávat, nahrávat, zaznamenávat a vypalovat hudbu zachycenou z internetu. Internet Radio Recorder podporuje velké množství typů vysílání přes internet, tzv. streams. Při vyhledávání spolupracuje s příznaky jednotlivých stanic (žánr, rychlost datového toku apod.). Velmi pěkně je zpracována možnost načasovat nahrávání. Neuteče vám tedy váš oblíbený pořad a zbavíte se přebytečného balastu. Internet Radio Recorder převádí zaznamenané do vámi zvoleného formátu: WAV, OGG, MP3 nebo WMA. Chcete-li si přečíst návod, jak s aplikací pracovat,  stahujte.

  MediaMonkey 2.2.1.76 – Freeware –  Download – 4,01 MB

  MediaMonkey je podle mého názoru jedním z nejlepších katalogizačních programů na platformě PC/Windows. Katalogizuje komprimované hudební formáty, ale také audio cédéčka. Databáze umí pojmout více než 50 000 titulů, cédéček a seznamů skladeb, které mohou být uloženy na pevném disku, přenosných mediích i na síti. Katalog MediaMonkey spravuje hudbu prostřednictvím základních klíčů, jako jsou žánr, titul, album, interpret, hodnocení, rok vydání, název skladby, ale také podle tempa, kvality hudebního souboru, nálady apod. Přehrává klasická audio CD a také MP3 (ID3v2+), OGG, WMA, MPC, APE, WAV. Asociovat k MediaMonkey je dále možné soubory typu APL, M3U, MAC, MP+, MP1, MP2, MPP, RMP a VQF. K přehrávání samotnému je možné využít buď interního přehrávače, který vládne základními funkcemi, nebo jako standardní přiřadit přehrávač WinAmp. Program je dostupný i v české lokalizaci. Aplikaci je možné plně využívat spolu s oblíbeným Nero Burning, dokáže také obsluhovat většinu přenosných MP3 přehrávačů. Velkou recenzi tohoto programu naleznete zde.

  CDex 1.51 – Freeware – Download – 1,91 MB

  A nakonec ještě jeden vydařený program, který je jednak velmi dobrým pomocníkem při převodu audio CD do komprimovaných hudebních formátů, je ale také zdarma. CDex podporuje a komprimuje jako řada dalších jeho placených souputníků WAV, MP3 (MPEG 1/2/3) a OGG Vorbis. Kopírování, kódování a komprimování je prostřednictvím tohoto softwaru velmi jednoduchá a není třeba dlouze přemýšlet nad tím, proč ruku programátora vedl „bludný Holanďan“ a ne pan „selský rozum“. CDex umí pracovat s CDDB a umí obsloužit dvanáct kodeků a enkodérů; MP3, AAC, WMA, APE a OGG nevyjímaje.

  * Nové nebo inovované verze grafických aplikací

  Autor:

  80 let od atentátu na Heydricha

  27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

  • Nejčtenější

  Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

  Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

  V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

  Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

  Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

  Konec přetáčení reklam. Na televizi Prima je musíte přetrpět, nebo zaplatit

  Od prvního června nebude možné přetáčet reklamy stanic TV Prima při odloženém zhlédnutí pořadů v IPTV a OTT službách....

  České tanky pro Ukrajinu bojují u Mykolajivu. Máme fotky z fronty

  Exkluzivně Česká republika před několika týdny začala na východ posílat ruční zbraně a munici a později i dělostřelectvo, tanky a...

  V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

  Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

  Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

  Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

  Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

  Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

  Antivirový test ukázal, že i ochrana od Microsoftu se může měřit s konkurencí

  Premium Podle AV-Testu, uznávané autority v testování bezpečnostních produktů, v operačním systému Windows zabudované...

  Připojte se ke svému PC, kdykoli budete chtít. Postačí vám smartphone

  K počítači s Windows, Mac OS či Linuxem můžete přistupovat z jiného zařízení přes domácí síť, ale i přes internet. To...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Mýty nejen o počítačových virech, kterým byste neměli věřit

  Premium Bez ohledu na to, jak technicky zdatní jste, může být velmi snadné propadnout mylným představám o škodlivém softwaru....

  Windows mají jednu skvělou funkci, o které málokdo ví

  Premium Automatické uzamykání počítače v případě, že se od něj vzdálíte, se dá připodobnit systémům u vybraných automobilů,...

  Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

  Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

  Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

  Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

  Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

  Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

  V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

  Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

  Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

  Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...