Diskuze

Finský boj za nezávislost pokračoval před 100 lety. Zemi uznali bolševici

Další dějství finského boje za nezávislost pokračovalo 4. ledna 1918. Souhlas se samostatností země vyjádřilo Rusko, které už v tu dobu ovládali bolševici vedení Vladimírem Iljičem Leninem. Finskou deklaraci nezávislosti v ten samý den odsouhlasilo také Švédsko a dále dvě klíčové velmoci 1. světové války: Francie a Německo. Cestu za finskou nezávislostí mapuje jeden z dílů seriálu Před 100 lety.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zajimave jak se Finsko neustale spojuje s bolsevickou zrudnosti, kdyz pred tim patrilo bud carskemu Rusku, nebo Svedsku... to uz samozrejme zrudnost nebyla, protoze to byli feudalove... pak si nasi chudaci zmanipulovani obcane snad mysli, ze Finove meli vzdy svou zemi a zli bolsevici jim ji chteli ukrast, nebo co, kdyz se v podstate pouze jednalo o uplne stejny boj o kolonii, v tomto pripade starou, jak byl bezny pro feudaly a je bezny dodnes i pro nefeudalni imperilizmus, ac se to dnes nedela primo zaclenovanim uzemi, ale dosazovanim spolupracoujicich vlad, ekonomicke,politicke podmaneni.

2 2
možnosti
HM

taky jim kus ukradli. zní ti třebas název dnes ruského města vyborg rusky?

2 0
možnosti
JH

J96a62n 76H18á33l81a

4. 1. 2018 9:17

Tu občanskou válku jste mohl poněkud rozvést...ona totiž významně ovlivnila směrování Finska mezi oběma světovými válkami (ostatně finský recept na to, jak si poradit s bolševiky, by býval prospěl i jiným zemím, například nám).

4 1
možnosti
FO

Ve finské občanské válce bílí dostali výraznou pomoc ze zahraničí. Rudým ruští bolševici ani zdaleka nebyli schopní a ochotní podobně pomoci.

Občanská válka na dlouho hluboce rozdělila finskou společnost. Něco takového by nám rozhodně neprospělo, podobně jako to neprospělo ani Finsku.

1 3
možnosti
JM

Bolševici Finsko uznali, když jim teklo do bot. Jinak Finů si opravdu vážím, svojí nezávislost uhájili v roce 1940, pak sice válčili proti SSSR na straně Německa, ale na druhé straně si vzali zpět jen území, které jim patřilo před rokem 1940 a třeba na blokádě Leningradu či německém pokusu obsadit Murmansk se nepodíleli. V roce 1944 rovněž zastavili sovětský útok, takže i Stalin na Finsko rezignoval ( stálo by to velké síly a priorita pro SSSR byla střední Evropa a Balkán ). Po válce sice museli Finové do značné míry dělat neutrální, ale prosovětskou politiku, ale demokracii a tržní hospodářství si zachovali. Když to srovnám s námi, tak k tomu se raději vyjadřovat nebudu.....

11 0
možnosti
LD

L92e20o 49D81a89v76i19d

4. 1. 2018 12:07

Souhlas, jen bych dodal Finsko si neutralitu udrželo dodnes. Také by stálo zato rozvést období bílého a rudého teroru, a úlohu největšího Fina Carla Mannerheima, který bojoval jak v Rusko-japonské válce, ve Finské občanské válce, tak i v Zimní válce.

0 0
možnosti