Dotykový displej je dnes u ultrabooků v podstatě samozřejmostí | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Skvělá výdrž i výkon. Nový čip Intelu v ultrabooku funguje perfektně

  • 22
Acer Aspire V7 se opravdu povedl. Má skvělý displej, stále chladné šasi a především úsporný a výkonný ULV procesor z nové generace Haswell. S trochou snahy vydrží skoro deset hodin práce na jedno nabití.

Jako ULV, neboli Ultra-Low-Voltage, se označují procesory, kterým výrobce "přistřihl křidélka" tak, aby pracovaly maximálně na půl plynu a spotřebovaly méně energie a vyprodukovaly méně tepla, než jejich naplno běžící sourozenci. Je to v podstatě opačný přístup než mezi hráči kdysi oblíbené přetaktování, kdy naopak procesor pro dosažení co nejvyššího výkonu ždímali na hranici jeho možností.

Úsporné ULV procesory nacházejí uplatnění především u malých notebooků, nebo ultrabooků, kde je malá spotřeba a nízké vyzařování tepla velké plus. A díky vysokému výkonu, který současné procesory nabízejí, jsou i jejich úsporné verze dostatečně výkoné pro většinu uživatelských nároků a potřeb.

Vyzkoušeli jsme v ultrabooku Acer Aspire V7

ULV procesor nové generace Haswell jsme vyzkoušeli ve zbrusu novém modelu ultrabooku. Acer Aspire V7 má oproti většině ultrabooků nadstandardní úhlopříčku displeje 15,6" a také poněkud vyšší hmotnost 2,1 kg. Zároveň je to plnohodnotný pracovní stroj s dostatečně velkým displejem a samostatnou numerickou klávesnicí. Optickou mechaniku byste hledali marně.

USB porty rozmístěné po všech stranách jsou rozumné, vzadu se však USB a HDMI tísní vedle portu pro rozšiřující příslušenství. Spolu s větší flashkou se tam prostě nemusí vejít.

Vybavení vstupy je spíše standardní, trojice USB portů je rozmístěna příjemně daleko od sebe. V superrychlé variantě 3.0 je však pouze jeden port, další dva jsou v běžné pomalejší verzi 2.0. Rozpaky budí konektor Acer Converter Port pro připojení různých firemních redukcí a periferií. Ačkoli konektor je fyzicky identický s miniDisplayPortem, k přímému připojení monitoru využít nelze.

Procesor IntelCore i7-4500U dorazil v Aspire V7 v dobré společnosti. Partnery mu jsou 8GB operační paměti od Kingstonu, 256GB SSD od Toshiby, IPS displej s Full HD rozlišením od AU Optronics a 54 Wh akumulátor z produkce Sanyo. Grafický čip je haswellovský integrovaný HD4400.

Výkonové testy a výdrž

Současná 22nm technologie procesorů je technologicky skoro na vrcholu, což mimo jiné znamená, že pokud chce výrobce něco vylepšit, musí na to jít opravdu chytře a trochu oklikou. A protože se příliš nedaří snížit spotřeba elektrické energie vůči výkonu, zaměřil se Intel na inteligentní řízení spotřeby. Pokud není výkon potřeba, což je většinu času při běžné práci, procesor povypíná jednotlivé své aktuálně nepotřebné části. Podobně pracuje i s grafickou výpočetní jednotkou, která je konec konců u Haswellu součástí procesoru.

Konstrukce notebooku je příjemně pevná a robustní. Skvěle drží i panty displeje.

V praxi to znamená, že je výdrž notebooku extrémně závislá na způsobu jeho použití. Například při práci v redakčním systému a občasném surfování po internetu notebook hravě překročí sedm hodin. Pokud vypnete wi-fi a píšete ve Wordu a do sluchátek přehráváte MP3 muziku, dostanete se až na hranici deseti hodin. Ale pokud necháte ve střižně renderovat video, nebo jiným způsobem budete systém naplno vytěžovat, smrskne se výdrž na zhruba dvě hodiny.

testvýsledek
PC Mark 07 5 288 bodů
PC Mark 08 - Home 2 979 bodů
PC Mark 08 - Creative 2 690 bodů
PC Mark 08 - Work 4 294 bodů
3D Mark 06 6 708 bodů
3D Mark Vantage 4 701 bodů
3D Mark 11 1 084 bodů
3D Mark (verze 2013) - Ice Storm43 482 bodů (extrémní režim: 29 347 bodů)
3D Mark (verze 2013) - Cloud Gate 5 014 bodů
3D Mark (verze 2013) - Fire Strike    741 bodů (extrémní režim: 347 bodů)
Cinebench 11.5 - Open GL  21,73 fps
Cinebench 11.5 - CPU    2,94 bodů
GeekBench 2  6 592 bodů
nenáročná práce bez wificca 9 hodin 40 minut
běžná práce s využitím wificca 7 hodin 10 minut
plné zatížení procesorucca 2 hodiny

Výkonnostní testy jasně ukázaly, že i ULV verze procesoru i7 čtvrté generace Haswell má výkonu více než dost. S grafikou HD4400 to není žádné herní dělo, ale starší tituly s umírněnými detaily si zahrajete snadno. A hlavně, když potřebujete, dokáže se uskromnit a vydržet na akumulátor opravdu dlouho. Zaplatíte za to 29 990 Kč, včetně DPH.

Závěr: rostoucí výdrž potěší nejvíce

Doba, kdy budete moci při odchodu do práce zapomenout doma napájecí adaptér, se konečně přiblížila. Při běžné kancelářské činnosti máte šanci pracovat bez nabíječky celou pracovní dobu. A to je u výkoného 15,6" notebooku hodně dobré.

Ke konstrukci notebooku mám jen dvě mírně negativní připomínky. Po celém obvodu má notebook drobný rantlíček, který mě při delší práci trochu dřel. Zbytečné, starší podobně koncipovaná M5 má hrany hladké. A druhá poznámka patří velké části současné produkce: porty na zadní straně jsou příliš blízko u sebe. Rozměrnější USB paměť tak okolní porty diskvalifikuje.

Mimo naměřených výkonů, dlouhé výdrže, skvělého displeje a pevné konstrukce nás u Aspire V7 potěšil i docela slušný zvuk. Škoda, že totéž nemůžeme říci i o webové kameře, ta je zcela standardní.